IPA Debreczyn z wizytą w Poznaniu - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

IPA Debreczyn z wizytą w Poznaniu

Data publikacji 24.03.2017

W dniach 6-12 marca br. na zaproszenie Regionu IPA Poznań gościła na ziemi wielkopolskiej delegacja naszych węgierskich przyjaciół – członków IPA Debreczyn. Była już to kolejna wizyta w Poznaniu, ponieważ nasze kontakty sięgają ponad 15 lat.

Pierwszy dzień pobytu poświęcony był zwiedzaniu Poznania, a oprowadzał po nim nasz członek zasłużony kol. Andrzej Ohde, który jest Przewodnikiem z ponad 15-letnim stażem i jednocześnie członkiem grupy rekonstrukcyjnej m.in. wciela się w rolę Powstańca Wielkopolskiego i nie tylko.

Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie Poznania, delegacja została przyjęta przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasza Trawińskiego. W trakcie pobytu w Komendzie nasz szef przedstawił gościom sprawy związane z działalnością wielkopolskiej Policji. Na zakończenie wręczył naszym węgierskim gościom upominki związane z Poznaniem oraz Wielkopolską Policją.

Po wizycie w Komendzie spotkaliśmy się z przewodnikiem pod tablicą poświęconą uczestnikowi Powstaniu Węgierskiemu w 1956 roku Peterowi Mansfeldowi, który za udział w powstaniu został skazany  przez węgierskie władze komunistyczne na karę śmierci / miał wtedy 16 lat i z wykonaniem wyroku czekano do ukończenia przez niego 18 lat /. Kolejny etap to wizyta na Poznańskim Starym Rynku i oczywiście o godz. 12.00 poznańskie Koziołki oraz zwiedzanie Poznańskiej Fary.

Kolejny dzień to udział naszych kolegów w Zawodach Strzeleckich z okazji Dnia Kobiet, które odbyły się na strzelnicy naszych kolegów z Klubu Żołnierzy Rezerwy „ Snajper „. Uzyskane wyniki nie były może na mistrzowskim poziomie ale dostarczyły wrażeń.

Czwartek to dzięki pomocy kolegów z Regionu IPA Gostyń możliwość wyjazdu do Lubinia, gdzie zwiedziliśmy Klasztor Benedyktynów, które znajduje się tam nie przerwanie od XI wieku. Gospodarzem naszego pobytu był Przeor br. Izaak Kapała, który przedstawił nam jego historię i działalność braci zakonnych w chwili obecnej.

Piątek  to wyjazd do Miłosławia i zwiedzanie Browaru , który został założony pod koniec XIX wieku i obecnie produkuje wspaniałe piwo Fortuna, którego oczywiście mogliśmy spróbować.

Sobota to dzień wolny od wyjazdów i odpoczynek w Termach Maltańskich, a nasi goście mogli porównać nasze termy a ich w Debreczynie i Hajdusoboslo / tam znajduję się największy kompleks basenów termalnych w Europie /.

Tak zakończyła się wizyta naszych węgierskich gości w Poznaniu a już teraz czekamy na nasz wyjazd do Debreczyna na kwietniowe obchody Święta Policji Węgierskiej.

 

Tekst i foto:

Witold Drzażdżyński

IPA Poznań

Powrót na górę strony