IPA Region Jelenia Góra z wizytą na Litwie - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

IPA Region Jelenia Góra z wizytą na Litwie

Data publikacji 22.05.2017

Na zaproszenie IPA Lazdijai na Litwie, 8 – osobowa grupa Członków i Sympatyków IPA Region Jelenia Góra, wyruszyła w kolejną podróż po Europie. Od 28 kwietnia 2017r do 3 maja 2017r nasze koleżanki i koledzy podziwiali przepiękną krainę pełną jezior i zabytkowych miast położoną na Litwie w okręgu olickim. Przewodnikami po urokliwej Litwie byli członkowie IPA Lazdijai: Ilka Cibulskas i Wytautas Vytautas.

Podróżnicy rozpoczęli swoją podróż od Wilna, miasta łączącego dwa narody: polski i litewski. Wilno słynie z monumentalnych zabytków, które nasi podróżnicy mieli okazję podziwiać. Najsłynniejsze to: Katedra wileńska, w której koronowano książąt litewskich, Wieża Giedymina, Starówka oraz Ostra Brama z najcenniejszym skarbem miasta: obrazem Matki Boskiej Miłosierdzia. Następnym etapem podróży był zamek w Trokach, który pamięta czasy Wielkiego Księcia Litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda oraz Kowno – jedno z największych miast litewskich. Ogromne wrażenie i podziw budziły atrakcje turystyczne Kowna: Archikatedra śś Piotra i Pawła, Kościół św. Gertrudy, Starówka oraz muzeum diabłów. Z punktu widokowego usytuowanego na najwyższym wzniesieniu w obrębie miasta, rozciągał się urokliwy widok na panoramę dwóch litewskich rzek: Niemen i Wilii.

Na trasie naszych wędrowców znalazły się również Druskienniki, Snow Arena SNORAS oraz park Grutas. Druskienniki to uzdrowisko słynące z leczniczych źródeł oraz zachowanych budynków willowych z przełomu XIX i XX wieku. Tu, w Druskiennikach, nad Niemnem rozciągają się również urokliwe bulwary, którymi spacerując można było podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Natomiast Snow Arena SNORAS zapewnia całoroczne, zimowe atrakcje pod olbrzymim dachem. Można tu przez cały rok uprawiać sporty zimowe. W leśnym parku rzeźby Grutas zwiedzający zostali przeniesieni do przeszłości socjalistycznej Litwy: rzeźby i pomniki dawnych komunistycznych przywódców przypominały o trudnych czasach zniewolenia narodu litewskiego.

Oprócz zwiedzania znalazł się czas na wędkowanie, jazdę na rowerach i degustowanie regionalnych specjałów: kibiny i kwasu litewskiego oraz przepysznych ryb: szczupaków, łososi, karpi oraz integrowania się przy wspólnym stole.

 

 
Małgorzata Gorzelak
 

Powrót na górę strony