Aktualności

„Cyberprzestępczość - zwalczanie przestępczości w cyberprzestrzeni” - polsko-niemieckie szkolenie w Gimborn!

Od 29.05 do 02.06.2017 w siedzibie IPA Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji w Gimborn w Niemczech odbyło się polsko-niemieckie seminarium „Cyberprzestępczość - zwalczanie przestępczości w cyberprzestrzeni” W seminarium uczestniczyło trzech członków reprezentujących IPA Region Głogów : Artur Klimczak, Krzysztof Samborowicz i Józef Kraj. Polskę także reprezentowali przedstawiciele IPA regionów z Łodzi, Jasła oraz Słupska, a także policjanci z innych państw : Austrii, Szwajcarii i Luksemburga oraz najliczniejszą grupę stanowili Niemcy

Miejscem seminarium był XVII zabytkowy zamek położony w malowniczej zalesionej ziemi landu Nadreni Północnej Westfali   należący do barona von Furstenberg. Zamek ten jest od 1969 roku siedzibą Centrum Szkoleniowego dla członków  International Police Association IPA.

Szkolenia odbywały się codziennie i prowadzone były przez prelegentów z Polski, Austrii i Niemiec. Prelegenci w trakcie seminarium poruszali szeroką tematykę - od aspektów teoretycznych (w tym uregulowania prawne) po przestępczość handlową w Internecie, zwalczanie nielegalnych treści, metody i narzędzia ustalania i wykrywania sprawców tego typu przestępstw. Zwalczanie oszustw w sieci wymaga od policjantów zwalczających cyberprzestępczość, poznania stosowanych przez przestępców technologii - często bardzo zaawansowanych - i wypracowania skutecznych metod walki z nimi. Do najciekawszych wykładów zaliczyć można :

·         Darknet i strategie sprawców – prelegent Reinhold Jank (Austria)

·         Zagrożenia w internecie słaby punkt człowiek- prelegent Markus Wortmann (Niemcy)

·         Kradzież tożsamości, stosowanie socjotechnik przy cyber-wyłudzeniach – prelegent Jacek Pardo (Polska )

·         Czynności dochodzeniowe w sieciach społecznościowych – Facebook, Twitter & Co – prelegent  Antje Marschal (Niemcy)

 

Podczas zajęć  uczestnicy wymieniali się często poglądami i doświadczeniami związanymi z cyberprzestępczością. Zostaliśmy uświadomieni iż świat technologii się zmienia i jesteśmy coraz bardziej od niej uzależnieni przez co staliśmy się łatwym kąskiem dla przestępców których nie jesteśmy w stanie nawet zauważyć. Przestępczość ta nie zna granic i może być dokonana z każdego miejsca na świecie. Zagrożenia cyberprzestępczością będą się nasilać i ważna jest profilaktyka aby im się ustrzec. Mająca duże znaczenie jest także forma międzynarodowej współpracy przy zwalczaniu i ustaleniu sprawców przestępstw.

Ważnym punktem integracji był poniedziałkowy polski wieczór podczas którego uczestnicy spotkania zapoznali się z polską kulturą i gościnnością częstując się polskim domowym jadłem i trunkami. Członkowie IPA Region Głogów promowali swój rejon dzięki folderom i gadżetom reklamowym otrzymanym z głogowskiego Ratusza i Starostwa.

Po wykładach można było korzystać z uroków okolicy zwiedzając ją zarówno pieszo lub rowem oraz można było uczestniczyć w zajęciach sportowych w siłowni jak i na wolnym powietrzu. A wieczorami zabytkowa atmosfera zamku i  jego otoczenia „ przenosiła” wszystkich do wieży ratuszowej gdzie były prowadzone długie  dyskusje nie tylko o sprawach policji, którym towarzyszyło motto IPA - SERVO PER AMIKECO.

W ramach poznania regionu uczestniczyliśmy w wycieczce do Kolonii, gdzie czekał na nas przedstawiciel miejscowego IPA, który oprowadził nas po zabytkowych częściach miasta. Zwiedziliśmy  m.in. wspaniałą XIII wieczną  Katedrę Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny a wieczorem spacerowaliśmy po promenadzie wzdłuż Renu.

Seminarium nie tylko poszerzyło moją wiedzę, ale pozwoliło wymienić doświadczenia i nawiązać nowe kontakty z kolegami z IPA zarówno z Polski jak i z zagranicy - wspomina Artur Klimczak. Pogłębiona wiedza z zakresu cyberprzestępczości zostanie wykorzystana w codziennej pracy w zwalczaniu oszustw internetowych. Urokliwa miejscowość, w której odbywało się seminarium jak i klimat stworzony przez jego uczestników, spowodują, że szkolenie Gimborn na długo pozostanie w mojej pamięci a nowa wiedza zdobyta zostanie w sposób praktyczny wykorzystana w codziennej pracy w walce z cyberprzestępcami dodaje Krzysztof Samborowicz.  Zdobyta wiedza nie tylko jest przydatna w pracy do zwalczania cyber-przestępców ale również w domu do obrony przed atakami przestępczymi za pośrednictwem Internetu. Poznano wielu ciekawych ludzi oraz nawiązano nowe przyjaźnie wtóruje Józek Kraj. Uważam , że udział w seminarium znacznie poszerzył moją wiedzę dotycząca cyberprzestępczości metod i technik wykorzystywanych przez sprawców . Niemniej jednak poznałem różne nowe narzędzia wykorzystywane w swojej pracy przez kolegów niemieckich , które będę mógł wykorzystać też w swojej codziennej pracy w prowadzonych postępowaniach podsumowuje Krzysztof Skowron z IPA Region  Jasło.

Szczególne słowa podziękowania należą się koordynatorowi seminarium wiceprezydent IPA Sekcji Polskiej Anecie Sobieraj, która okazała się wspaniałym organizatorem i potrafiła zintegrować wszystkich uczestników.

 

Zdjęcia :Józef Kraj, Artur Klimczak, Lars Schweda

Tekst :Artur Klimczak

Powrót na górę strony