HISTORYCZNY SPACER Z REGIONEM IPA STRAŻ GRANICZNA W SZCZECINIE - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

HISTORYCZNY SPACER Z REGIONEM IPA STRAŻ GRANICZNA W SZCZECINIE

W czerwcu odbyła się wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem po Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Organizatorem wycieczki był Region IPA Straż Graniczna Szczecin. Udział wzięło 16 osób.

            Tytułem wprowadzenia zamieszczę kilka informacji o zwiedzonym obiekcie. Cmentarz Centralny w Szczecinie zlokalizowany przy ul. Ku Słońcu jest największym cmentarzem          w Polsce, trzecim co do wielkości w Europie po Hamburgu i Wiedniu i jednym z największych na świecie. Jego powierzchnia zajmuje 172,33 ha. Został założony w latach 1899 – 1900 r. według projektu Wilhelma Meyera – Schwartaua. Ma charakter parkowy. Rośnie tu 415 gatunków i odmian drzew i krzewów.

            Przed rozpoczęciem zwiedzania otrzymaliśmy od przewodnika mapki z wyznaczonymi trasami. Na mapce zaznaczony był trakt historyczny i ścieżka botaniczna. My wyruszyliśmy traktem historycznym, który liczy 21 stacji i żeby było ciekawiej, przewodnik podzielił nas na 2 grupy (grupę kobiet i grupę mężczyzn), wprowadzając element rywalizacji między grupami. Otrzymywaliśmy zadania, odpowiadaliśmy na pytania.

            W wielkim skrócie wspomnę o tym co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy. Zaczęliśmy od stacji opisującej historię cmentarza, zobaczyliśmy Lapidarium, następnie stanęliśmy przy pomniku Hermana Hakena – dawnego Burmistrza Szczecina i innych znamienitych osobistości, kwaterę zasłużonych, Cmentarz Wojenny, pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza”, Krzyż Katyński, pomnik Sybiraków, pomnik Matka Ziemia, pomnik ofiar katastrofy promu „Jan Heweliusz”, kwaterę kombatantów i wiele pomników powstałych przed 1945 rokiem oraz zabytkowych nagrobków.

            Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do Szczecina, ponieważ trudno zawrzeć tutaj informacje o rozleglej historii związanej z tym miejscem i osobami, które na  Cmentarzu Centralnym zostały pochowane. Servo Per Amikeco !!!

 

Tekst: kol. Krystyna Majunka Przewodnicząca Regionu IPA SG - Szczecin                                                                 Autor zdjęć: kol. Krzysztof Wachowicz - Region IPA SG-Szczecin

Powrót na górę strony