25 lat minęło…. IPA w Jeleniej Górze - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

25 lat minęło…. IPA w Jeleniej Górze

21 października 2017r Członkowie IPA Region Jelenia Góra, Sympatycy oraz zaproszeni Goście uczestniczyli w uroczystości 25 lat istnienia i działalności Stowarzyszenia.

W ten szczególny, październikowy wieczór: Prezydent Sekcji Polskiej IPA Fryderyk Orepuk, koledzy z IPA Dolny Śląsk oraz z poszczególnych Regionów działających w ramach IPA Dolny Śląsk, a także zaprzyjaźnieni członkowie Stowarzyszeń IPA działających na terenie Niemiec, Czech oraz Litwy, świętowali również z nami. 

25 rocznica powstania Stowarzyszenia w Jeleniej Górze, stała się okazją do podsumowania wielu lat działalności oraz dzielenia się wspomnieniami z początków istnienia naszego Regionu.  Zgromadzeni licznie goście gratulowali członkom IPA tak szerokiej działalności na rzecz innych,  a zwłaszcza zaangażowania w działalność społeczną i kulturalną.  

Przewodniczący Regionu, Zbigniew Markowski, otwierając obchody jubileuszu, przywitał zgromadzonych, a następnie przybliżył historię Stowarzyszenia, jego dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość.

W 1991r na zaproszenie policjantów z Danii, kilkudziesięciu jeleniogórskich funkcjonariuszy przebywało w Esbjerg. Tam dowiedzieli się o istnieniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (Internacional Police Association), które prężnie działało w Danii, skupiając w swoich szeregach policjantów.  6 stycznia 1992r w Jeleniej Górze powstała Grupa Inicjatywna IPA – Oddział Duński – Esbjerg. Przewodniczącym został Ryszard Siewierski. Do organizacji przystąpiło 122 policjantów, którzy otrzymali legitymacje IPA wystawione przez Sekcję Duńską IPA z datą 16 marca 1992r. Stali się pierwszymi policjantami na Dolnym Śląsku z formalnym członkostwem w IPA.  6 listopada 1992r, z chwilą powstania Sekcji Polskiej IPA policjanci z Jeleniej Góry zostali włączeni do struktury polskiej i otrzymali nowe legitymacje członkowskie.

Krótki rys historyczny stał się również okazją do wysłuchania wspomnień naszego kolegi, Pawła Bracha, który podzielił się z zebranymi wrażeniami z pierwszego pobytu w Danii i spotkaniu z duńskimi funkcjonariuszami na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Przewodniczący Regionu, podsumowując dotychczasowe dokonania Stowarzyszenia, wskazał także na aktywność naszych członków w różnego rodzaju działaniach na rzecz tworzenia autentycznej przyjaźni i koleżeństwa zawodowego między policjantami na całym świecie. Przypomniał, że dwóch policjantów z naszego Regionu uczestniczyło w programie Placement Programme, zdobywając wiedzę i doświadczenie oraz poznając specyfikę pracy  różnych krajach świata tj w Niemczech, Irlandii i USA.

W trakcie uroczystości wręczono pamiątkowe statuetki Zasłużonym Członkom IPA oraz gościom, którzy z dużym zaangażowaniem wspierają działania naszego Stowarzyszenia. Prezydent Miasta Jelenia Góra, Marcin Zawiła, podziękował również za promocję miasta poza granicami naszego kraju w trakcie spotkań i programów realizowanych przez nasze Stowarzyszenie.

Obchody 25 rocznicy powstania IPA Region Jelenia Góra, zakończyły się uroczystą kolacją i wspólnym biesiadowaniem.

 

Małgorzata Gorzelak

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony