Na ormiańskim szlaku z przyjaciółmi z IPA Hayastan ! - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Na ormiańskim szlaku z przyjaciółmi z IPA Hayastan !

Mecze reprezentacji Polski dostarczają ostatnimi czasy sporo emocji i budzą duże zainteresowanie kibiców. Jednak już nie tylko zawody rozgrywane na Stadionie Narodowym w Warszawie, ale również i te poza granicami naszego kraju, nawet w tak odległych krajach jak Armenia są celem kibiców. A tam gdzie pojawia się kontekst międzynarodowy nie może zabraknąć członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.

             Dzięki uprzejmości kolegów z IPA Głogów, a zwłaszcza Przewodniczącego Regionu – kolegi Artura Klimczaka miałem okazję uczestniczyć w wyprawie, której głównym celem był mecz pomiędzy reprezentacjami Armenii i Polski w dniu 5.10.2017, w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w Rosji w 2018 roku. Wyprawa była również okazją do spotkania z kolegami z IPA Hayastan (nazwa Armenii w języku ormiańskim). Wizyta ta miała szczególny charakter. W tym roku obchodzone jest bowiem jubileusz 25-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy obu krajami, które w ostatnich latach przeżywają rozwój. Również Prezydenci obu narodowych Sekcji IPA -  Armenii -  Grisha Sargsyan i Polski – Fryderyk Orepuk pozostają w przyjaźni. Jako grupa polskich policjantów mieliśmy okazję przekonać się  osobiście o  gościnności  Ormian.  Koledzy z Armenii wraz z Prezydentem Sekcji IPA Grishą Sargsyanem na czele  przyjęli nas bardzo serdecznie. Mieliśmy możliwość dzięki nim posmakować oryginalnej ormiańskiej kuchni , potańczyć w rytm etnicznej muzyki,  poznać obyczaje i specyfikę pracy w służbach mundurowych.   Przy biesiadnym stole nie brakowało tematów do rozmów. Oprócz wątków związanych z trudami codziennej służby obecna była również historia obu narodów, do której podobnie jak Polacy Ormianie przywiązują dużą wagę.

            Jeszcze rok temu, kiedy padł pomysł wyjazdu na mecz  nigdy bym nie pomyślał, że Polscy reprezentanci tak dobrze zagrają na wyjeździe. Ale też nigdy bym się nie spodziewał  tak ciekawej i odkrywczej wyprawy podczas której mogłem poznać tylu serdecznych ludzi w tym kolegów z IPA Armenia. Oczywiście z racji wykonywanego przez nas zawodu nie odbyło się bez małego dochodzenia ze strony kolegów z Armenii. Okazało się, że „winnym”  jest kolega Artur Klimczak – Przewodniczący IPA Głogów. Za trud, który włożył w przygotowania wyjazdu, który stał się okazją do nawiązania tak serdecznych stosunków pomiędzy przedstawicielami obu sekcji narodowych został nagrodzony okolicznościowym medalem wręczonym mu przez Prezydenta Sekcji IPA Armenia. Natomiast każdy z uczestników wyprawy otrzymał pamiętnikowy dyplom.

 

                                                                                                                      Bartłomiej Majchrzak

                                                                                                                      Region IPA Wrocław

Powrót na górę strony