Ipowcy z Olsztyna na turnieju piłki nożnej na Majorce - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Ipowcy z Olsztyna na turnieju piłki nożnej na Majorce

Policjanci zrzeszeni w Warmińsko-Mazurskiej Grupie Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji - IPA Region Olsztyn, po raz kolejny uczestniczyli w międzynarodowym turnieju piłki nożnej.

 

W dniach 03-07 maja 2018r. dwunastu policjantów reprezentujących Warmińsko-Mazurską Grupę Wojewódzką Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji – IPA Region Olsztyn, wzięło udział w 7. Mistrzostwach Świata Policjantów w Piłkę Nożną odbywających się w miejscowości Santa Ponsa na Majorce w Hiszpanii. W turnieju tym w różnych kategoriach wiekowych wzięło udział niemal 2300 zawodników reprezentujących 208 drużyn z kilkudziesięciu krajów z całego świata.

Nasza drużyna rywalizowała w grupie D wraz z siedmioma innymi europejskimi  zespołami. Wygraliśmy z policjantami z Vicenzy z Włoch,  z Hiszpanami z Palma de Mallorca i z następnymi z kontynentu z miasta Calvia, pokonaliśmy także Rumunów (półfinalistów ubiegłorocznych mistrzostw) a także mocną ekipę z Danii. Ulegliśmy natomiast reprezentacji moskiewskiej Policji oraz funkcjonariuszom z Sul Algarve z Portugalii. Osiągnięte wyniki, czyli 5 wygranych meczów i 2 przegrane, i tak są ogromnym sukcesem z uwagi na kontuzje naszych czterech czołowych zawodników, które wymusiły na nas zmianę taktyki rozgrywania zawodów. Jednak szeroka „ławka rezerwowa” zapewniła nam dalszą możliwość rywalizacji sportowej. Wyszliśmy z grupy z trzeciego miejsca.

Następnego dnia, w mocno poturbowanym składzie, w 1/8 finału zmierzyliśmy się z narodową reprezentacją francuskiej Policji. Mecz był bardzo wyrównany. Po utraconej bramce zaryzykowaliśmy wycofując bramkarz i wprowadzając za niego gracza z pola. Mimo zaciętej walki i hartu ducha nie zdołaliśmy wyrównać a straciliśmy jeszcze jednego gola przegrywając cały mecz 0:2.

W sumie w kategoriach mężczyzn powyżej 35 roku życia wystartowało 58 drużyn a po  rozegraniu 8 meczów nasza drużyna została sklasyfikowana na 9. miejscu wśród drużyn w kategorii 35+. Powtórzyliśmy tym samym nasz wynik z biegłego roku z tej imprezy.

Organizator przyznał, że poziom sportowy mistrzostw w 2018 roku był o wiele wyższy niż w roku ubiegłym, rozegrano niemal 800 meczów co było wielkim wyzwaniem logistycznym. Organizator, jak co roku, dał szansę każdej ekipie na czas wolny dzięki czemu każdy chętny mógł skorzystać z uroków Majorki. Postaraliśmy się o sportowe zwiedzenie górzystej części wyspy wspólnie z naszymi przyjaciółmi ze całego świata. Weszliśmy na ruiny zamku Alaro usytuowane na niemal pionowej górze o wysokości 822m. Jak trudne jest wejście na ten zamek świadczyć może jego historia. W czasach średniowiecza jego mieszkańcy bronili się tam dwa lata przed najeźdźcami. Zwiedziliśmy także malownicze miasteczko Alcudia, słynne ze średniowiecznych murów obronnych oraz samą stolicę Majorki czyli miasto Palma de Mallorca. Tu spotkaliśmy się z miejscowymi policjantami, którzy mimo przegranych z nami zawodów byli uśmiechnięci i rozmowni w trakcie pełnienia swoje służby.

Wyjazd na ten turniej był bardzo owocny. Każdej drużynie przekazaliśmy ulotki i foldery reklamowe o urokach Warmii i Mazur, które cieszyły się tak dużą popularnością że i sędziowie dopraszali się o nie. Oczywiście im także je wręczyliśmy. Nawiązaliśmy nowe kontakty z policjantami z całego świata. Otrzymaliśmy zaproszenia na inne turnieje organizowane w Europie, jednak  nasz w nich udział jest uzależniony przede wszystkim od życzliwości naszych przełożonych oraz od hojności sponsorów i zasobów własnych kieszeni.

W tym miejscu serdecznie chcielibyśmy podziękować insp. Tomaszowi Klimkowi - Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie za dotychczasowe wsparcie. Zapewniamy w nawiązaniu do naszych obietnic z Holandii oraz turniejów charytatywnych, w których także bierzemy udział, nadal godnie reprezentować Komendę Wojewódzka Policji w Olsztynie, tak w kraju jak i za granicą.

Szczególne podziękowania składamy także naszym sponsorom, bez których nie byłoby możliwości zaprezentowania i zareklamowania na turnieju naszych umiejętności sportowych oraz piękna i potencjału Warmii i Mazur.

Dziękujemy Warmińsko – Mazurskiej Grupie Wojewódzkiej IPA Region Olsztyn, Starostwu Powiatowemu w Olsztynie, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz firmom Totalizator Sportowy Sp. z o. o. Oddział w Olsztynie, KTK Polska z Gdańska, Simitu z Olsztyna, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, Tewes Bis z Barczewa, Tymbark Oddział w Olsztynka, Warmińsko-Mazurskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Bezpieczeństwa z Olsztyna, R-Gol z Olsztyna, Amex-Bączek z Susza, Telekom-Warmia z Olsztyna, Kombet z Działdowa oraz wszystkim innym większym i mniejszym firmom z Braniewa, Iławy, Nidzicy które zechciały nas wspierać.

 

                                                                                                                              kol. Przemysław Smoliński

Powrót na górę strony