Wycieczka do Lwowa - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Wycieczka do Lwowa

W dniach 30.05.2018r - 03.06.2018r członkowie Regionu IPA Nowy Targ wraz rodzinami oraz Przyjaciółmi IPA SP spędzili w Lwowie i jego okolicach. Lwów - poza Krakowem był najważniejszym ośrodkiem w Galicji. Gród Lwa nie jest podobny do żadnego innego miasta na świecie. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO należy do najpiękniejszych miast Europy. Ma unikalną architekturę, która była kształtowana pod wpływem różnych stylów europejskich od XIII do XX w.

    

                Lwów to miasto, w którym na każdym kroku natknąć się można na ślady dawnej polskości, a język polski w swej szczególnej odmianie, jaką jest gwara lwowska, jest wciąż w powszechnym użyciu. Lwów stanowi nieformalną granicę pomiędzy Wschodem a Zachodem, między religiami prawosławiem i katolicyzmem. Ta różnorodność jest atutem Lwowa i przyciąga rzesze turystów zafascynowanych specyficzną atmosferą miasta.

                Noclegi mieliśmy zarezerwowane w centrum miasta - w hotelu Lwów, skąd mieliśmy bardzo łatwy dostęp różnych lokalnych atrakcji turystycznych. W ciągu kilku dni mieliśmy możliwość zobaczyć wiele zabytków miasta: rynek, otaczające go kamienice, dzielnice ukraińskie, żydowskie, a także romańskie. W programie było również odwiedzenie Cmentarza Łyczakowskiego - najbardziej znanego cmentarza Lwowa, który jest miejscem wiecznego spoczynku wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki, polityki. Odwiedziliśmy również piękną Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - jeden z najstarszych kościołów miasta, a także Lwowską operę - Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa.

                W unikalnym krajobrazie architektonicznym Lwowa widać piękno jego zabytków, które odzwierciedlają oblicze przeszłości., a także wspólną historię Polski i Ukrainy

Odwiedziliśmy także Żółkiew - miasto założonego przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Obiady serwowane codziennie w innych restauracjach bardzo urozmaiciły program. A wszystko to dzięki fachowemu przewodnikowi: Andrejowi. W ostatni wieczór spotkaliśmy się z Sekretarzem IPA Lwów: Aleksandrem, który na wspólną kolację przybył wraz z małżonką - Tatianą.

Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym udało się nam zrealizować wyjazd do Lwowa.

tekst: M. Kapołka
fot: M. Kapołka

Powrót na górę strony