Reprezentacja IPA Region Olsztyn zdobyła Puchar Świata! - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Reprezentacja IPA Region Olsztyn zdobyła Puchar Świata!

W dniach od 18 do 22 września 2018 roku w pięknej chorwackiej miejscowości Porec rozegrano Puchar Świata Policjantów w piłce nożnej drużyn 5-osobowych - „Gold Cup”. Reprezentacja IPA Region Olsztyn złożona z funkcjonariuszy warmińsko-mazurskiej Policji wygrała wszystkie swoje mecze i zdobyła Puchar Świata.

Turniej odbywał się w przepięknej wypoczynkowej miejscowości Porec na półwyspie Istria w Chorwacji. Nie było łatwo otrzymać zaproszenie na ten turniej ponieważ organizator Marc Joos akceptując osobiście każdą z drużyn brał pod uwagę jej dotychczasowe osiągnięcia sportowe, w tym przede wszystkim zajmowane czołowe miejsca w innych międzynarodowych zawodach. Jak mówił z uśmiechem ranking FIFA zazwyczaj przekłada się na wysoki poziom piłki policyjnej w danym kraju. Zebrał więc, według niego, wyselekcjonowane towarzystwo, które miało walczyć o Puchar Świata. Wśród uczestników, oprócz naszej drużyny, były między innymi: mistrz Afryki z Maroka, mistrz Ameryki Północnej z USA, reprezentacja KGP z Mołdawii, policjanci ze Słowacji, Włoch, Rumunii, Ukrainy i wielu innych krajów Europy oraz Afryki. Spotkania rozgrywano jednocześnie na 4 boiskach ze sztuczną nawierzchnią.  Wszystkie 25 zespołów podzielono na 4 grupy a rozgrywki odbywały się w systemie "każdy z każdym" w grupie.

 

Nasza drużyna w fantastycznym stylu przebrnęła przez fazę grupową wygrywając w swojej kategorii wszystkie mecze. Wygraliśmy z Francją, Włochami, Słowacją, Rumunią, Maroko i USA. Bilans bramkowy to 21:5. Każdy kolejny mecz rozbudzał nasz apetyt na dobry wynik. Czuliśmy, że możemy powalczyć o „pudło” w turnieju choć mieliśmy świadomość, że poziom sportowy naszych przeciwników jest bardzo wysoki. W przerwach między meczami podchodzili do nas kierownicy innych drużyn oraz organizatorzy podobnych turniejów. Okazało się, że oni też nas obserwowali i doceniali nasze umiejętności. Otrzymaliśmy od nich kilka zaproszeń na uświetnienie innych zawodów swoją obecnością.

 

Ostatniego dnia została rozegrana faza pucharowa turnieju. W ćwierćfinale trafiliśmy na reprezentację KGP z Mołdawii. Wygraliśmy z nimi 3:0. Następnie w półfinale rozegraliśmy bardzo trudne zawody z drużyną reprezentującą jeden z piękniejszych regionów Rumunii – Cluj Napoca z Transylwanii. To bardzo silna drużyna z ponad 300-tysięcznego miasta. Z tymi policjantami dwa dni wcześniej wygraliśmy grupie po bardzo zaciętym pojedynku 2:1. Tym razem nie straciliśmy bramki wygrywając 2:0.

 

W finale los połączył naszą drużynę z inną bardzo wymagającą ekipą z Rumunii IPA Vaslui. Przez wszystkich typowani oni byli od samego początku jako główni kandydaci do zwycięstwa. Ci pewno chcieli wziąć odwet na nas za to, że dwukrotnie pokonaliśmy ich kolegów. Jednak znając „typy bukmacherów” postanowiliśmy zaskoczyć przeciwnika i zagrać nieco inaczej niż w poprzednich meczach. Oddaliśmy pole Rumunom i czekaliśmy na kontry. Pierwsza nadarzyła się już w 3 minucie, którą wykorzystaliśmy perfekcyjnie. Prowadziliśmy 1:0. Rumuni najwyraźniej uznali to za przypadek bo dalej zaciekle atakowali. Jednak nasza druga kontra po kilku minutach postawiła ich już w trudnej sytuacji – było 2:0 dla nas. Po następnej bramce na 3:0 zrezygnowani przeciwnicy zagrali „va banque” zamieniając bramkarza na 5-go gracza w polu. My jednak będąc „na fali” zaaplikowaliśmy im następne bramki. Cały mecz zakończył się spektakularnym wynikiem 6:0 dla Polski, gdyż to my dominowaliśmy na boisku. Po ostatnim gwizdku sędziego mogliśmy świętować zdobycie I-go miejsca w turnieju i tym samym Pucharu Świata.

 

Ceremonia zakończenia zawodów była zwieńczeniem naszego sukcesu. Jako ostatni w trakcie tej uroczystości weszliśmy na podium i po odebraniu złotych medali wręczono nam wymarzony puchar. Puchar Świata przyjechał więc z nami do Olsztyna.

 

Nasz ogromny sukces uczciliśmy w trakcie turnieju w jeszcze jeden spektakularny sposób. Jadąc na te zawody przygotowaliśmy się do tego skrupulatnie jeszcze w kraju. Będąc już na  boiskach napełniliśmy helem 100 białych balonów z wizerunkiem czerwonego orła, przyczepiliśmy do nich białe i czerwone wstążki. Gdy to czyniliśmy podszedł do nas zdziwiony organizator i kilkadziesiąt innych osób. Wyjaśniliśmy im, iż w ten sposób chcemy uczcić przypadające w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uznano to za fantastyczną inicjatywę i piękny sposób na uczczenie tak ważnego dla naszego kraju wydarzenia. Balony te, a właściwie orły, dumnie łopotały na wietrze w trakcie ostatniego dnia zawodów. Cześć z nich rozdaliśmy roześmianym i niezwykle szczęśliwym z tego powodu dzieciom uczestników turnieju. Przed naszym ostatnim meczem puściliśmy je wszystkie w powietrze. Być może to pomogło nam w zdobyciu Pucharu Świata, być może to zdeprymowało naszych przeciwników. Z szerokiej biało-czerwonej szarfy zrobiliśmy także kilkadziesiąt krawatów, w których wyszliśmy na podium w trakcie oficjalnego zakończenia turnieju. Krawaty te cieszyły się potem tak wielką popularnością, że każdy prosił nas o ich przekazanie, co z chęcią czyniliśmy.

 

Mimo trudów turnieju, dzięki uprzejmości organizatora, który zadbał o nie tylko o sportowe emocje ale także o czas wolny po nich, mieliśmy okazję wspólnie z innymi drużynami z całego świata cieszyć się piękną przyrodą Istrii a także słoneczną pogodą. Zwiedziliśmy sam Porec, jeden z największych ośrodków turystycznych w Chorwacji. Same miasto posiada piękną historię i wiele zabytków. Założone zostało już w V wieku p. n. e. przez Ilirów – starożytny lud indoeuropejski. Jednak to podbój Rzymian w II w p. n. e. sprawił że Porec przez wieki przeżywał czas rozwoju. Słynie z wielu pięknych zabytków z czego Bazylika Eufazjana została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.  Z tego portu, z nowymi przyjaciółmi, odbyliśmy rejs w trakcie którego mogliśmy obserwować żyjące na wolności delfiny.

Jeden dzień poświęciliśmy na dłuższa wycieczkę, udaliśmy się do Włoch do Wenecji. To niesamowite miasto założone w 452 roku przez niemal tysiąc lat było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej. Z okresu największego rozkwitu czyli XIII-XIV w. pochodzą liczne zabytki niespotykane w skali światowej. Miasto postało na licznych bagnistych wyspach i szczyci się unikatowym zespołem kanałów oraz mostów, co stanowi o uznaniu Wenecji jednym z najciekawszych i najpiękniejszych miast świata. Tu ubrani w koszulki z napisem POLSKA byliśmy co chwilę zaczepiani przez naszych rodaków zwiedzających to piękne miasto jak i przez innych obywateli świata. Tłumaczyliśmy im, że jesteśmy drużyną piłkarzy z Polski zrzeszoną w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji i obecnie bierzemy udział w turnieju o Puchar Świata odbywającym się w Chorwacji. Wszyscy życzyli nam powodzenia i obiecali trzymać za nas kciuki. Możemy im teraz za to serdecznie podziękować.

Wyjazd na turniej uważamy za niesamowicie owocny. Organizatorom i drużynom z którymi graliśmy przekazaliśmy ulotki i foldery reklamowe o urokach regionu Polski, z którego pochodzimy.  Nawiązaliśmy następne kontakty z policjantami z całego świata.

Chcielibyśmy podziękować w tym miejscu za wsparcie Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie insp. Tomaszowi Klimkowi oraz naszym przełożonym za okazaną nam wyrozumiałość. Sam wyjazd nie odbyłby się bez wsparcia finansowego firm KTK Polska z Gdańska, Oddziału Totalizatora Sportowego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Bezpieczeństwa oraz wielu innych firm wierzących w nasze umiejętności i przychylnie nastawionych do naszej inicjatywy. Wszystko to przyczyniło się to naszego ogromnego sukcesu sportowego czyli do zdobycia przez nas Pucharu Świata.

 

 

 

 

 

autor/foto

Kol. Przemysław Smoliński

 

Powrót na górę strony