Wizyta robocza w Hamburgu - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Wizyta robocza w Hamburgu

Data publikacji 21.12.2012

To już drugie wsparcie dla Regionu IPA Słupsk z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Tym razem grupa 24 policjantów z Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej realizowała projekt pt. „Dobre, sprawdzone praktyki - źródłem nowej wiedzy i umiejętności”.

Policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku, Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, Komendy Powiatowej w Kwidzynie uczestniczyli w dwudniowym szkoleniu zorganizowanym przez hamburską Policję i Grupę IPA Hamburg.

Program naszego pobytu (szkolenia) przede wszystkim przewidywał zapoznanie nas ze strukturą, organizacją i zadaniami Policji Hamburga oraz metodami zabezpieczenia imprez realizowanych w dzielnicy St. Pauli. W znacznej mierze interesowały nas także programy profilaktyczne, jakie są realizowane w stosunku do kobiet pracujących na „ulicy”.
To wszystko mogliśmy zobaczyć i zdobyć nowe doświadczenia.
Akurat swoje święto obchodziła Policja landu Hamburg. Z tych też względów uczestniczyliśmy w obchodach święta „225 lecia Policji wodnej Hamburga”, która jest tego typu największą niemiecką jednostką realizującą zadania na wodzie. Dodatkowo na terenie Landu Hamburg znajduje się wodna szkoła policji, której słuchaczami są policjanci z całych Niemiec.
Dalszy nasz pobyt ukierunkowany został na prezentację struktur landu Policji w Szkole Policji Hamburg. Tam również przekazane nam zostały wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania Komisariatu Policji w dzielnicy St. Pauli. Działania tego komisariatu ukierunkowane są na zabezpieczenie imprez odbywających się przy licznej współpracy policjantów Oddziałów Prewencji (jednej Sotni - kompanii) jak i wybranych policjantów z pozostałych jednostek Hamburga. W przypadku stwierdzenia naruszeń prawa np. handlu ludźmi sprawy przekazywane są, bezpośrednio do wydziału policji kryminalnej celem dalszej współpracy z Europolem i Interpolem oraz prokuraturą.

Sama policja nie jest organizatorem programów prewencyjnych czy profilaktycznych umożliwiających kobietom uprawiającym prostytucję powrót do normalnego życia w społeczeństwie. Tym problemem zajmują się podobnie jak w Polsce organy administracji publicznej, samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznych.

Po obiedzie opiekunowie naszej grupy "Jumbo" Brandt i Jörn Sucharski, zorganizowali dla nas wycieczkę po najatrakcyjniejszych miejscach Hamburga. Dzięki ich uprzejmości mogliśmy również poznać wiele smaków wielonarodowościowego miasta.

W związku z 43 obchodami „Polizei Show” (hamburskie święto Policji) uczestniczyliśmy w pokazie artystycznym zorganizowanym w większości przez samych policjantów z Niemiec, Francji, Danii i Szwajcarii. Widowisko to zrobiło na nas wielkie wrażenie, prezentując przede wszystkim umiejętności fizyczne i zawodowe występujących tam policjantów.

Po spektaklu, odbyło się spotkanie z Prezydentem Policji Hamburg - Wolfgangem Kopitzsch. Zapewnił on nas o przyjaźni i koniecznej dalszej współpracy pomiędzy Pomorską Policją a Policją Hamburga, jak również dalszej wymianie policjantów w ramach przedsięwzięć Międzynarodowego Stowarzyszenia Policjantów. Dalsza współpraca powinna przebiegać na rzecz rozwoju obu policji i wymiany kulturalnej w tym poza służbowej policjantów.

Wieczorowo-nocne zajęcia dały okazję obserwacji działań zabezpieczających imprezy odbywające się w dzielnicy Hamburga - St. Pauli . Na stanowisku kierowania w tamtejszym komisariacie widzieliśmy wielkie zaangażowane w proces utrzymania bezpieczeństwa bawiących się mieszkańców.

Ostatni dzień pobytu, minął nam na zwiedzaniu dzielnicy Hamburga - Altony i starego miasta.
Czas jaki mieliśmy do dyspozycji został wykorzystany w całości, a wrażenia jakie doznaliśmy zostaną na długo w pamięci.
W tym miejscu jeszcze raz chcielibyśmy podziękować Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej za pomoc w realizacji tego projektu, który łączy obie instytucje i daje silne podstawy do dalszej międzyinstytucjonalnej współpracy.


Arkadiusz Ścigała
Region IPA Słupsk

 


 

Powrót na górę strony