Niemcy i Ukraińcy w Poznaniu - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Niemcy i Ukraińcy w Poznaniu

Data publikacji 20.10.2011

Region Poznań – E podjął dwie grupy kolegów z IPA z Niemiec i Ukrainy. W stolicy Wielkopolski z krótką wizytą przebywała 5- osobowa delegacja IPA Brandenburgia reprezentująca Polsko-Niemieckie Centrum Wymiany Informacji w Świecku. Członkowie tego Regionu, wywodzący się głównie z Frankfurtu nad Odrą, od dawna utrzymują kontakty z wieloma polskimi regionami. Druga grupą byli Ukraińcy z Czerkaz.

Tym razem niemieccy koledzy chcieli zwiedzić Poznań, gdzie przyjechali po raz pierwszy, mimo stosunkowo niewielkiej odległości od granicy. Nocowali w hotelu „Olimp” na terenie obiektów Towarzystwa Sportowego Olimpia, z którym zawarliśmy porozumienie w sprawie zniżek dla członków IPA. W ramch trasy turystycznej pokazaliśmy im Stare Miasto, obiekty sportowo rekreacyjne nad Jeziorem Malta, nowy, wybudowany na Euro 2012 stadion miejski, a także Galerię Stary Browar, która jest swoistą wizytówką Poznania. Goście wyjechali pełni pozytywnych wrażeń. Obiecali powrócić tu wiosną z dłuższą wizytą, kiedy będą mogli skorzystać autostrady A2, którą prawdopodobnie będzie można przyjechać z Niemiec już w grudniu tego roku.

Odwiedziła nas również 8- osobowa delegacja z Czerkas na Ukrainie w ramach rewizyty. Goście najpierw dotarli do Gniezna, gdzie byli podejmowani przez kolegów z Regionu Gniezno. Zwiedzali Poznań podejmowani przez nasz Region Poznań-E.
W pierwszym dniu spotkali się z Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim insp. Krzysztofem Jaroszem, zwiedzili stanowisko kierowania KMP, po którym oprowadził ich Naczelnik Sztabu podinsp. Jakub Gorczyński. Przy kawie spotkali się z zastępcą Komendanta Miejskiego Policji mł. insp Wojciechem Kawą.

Duże zainteresowanie ukraińskich gości wzbudził Stadion Miejski i znajdujące się tam stanowisko kierowania. Niestety, z powodu korków ulicznych spowodowanych inwestycjami drogowymi w Poznaniu przed Euro 2012, nie zdołaliśmy pokazać im Cytadeli. Może następnym razem?
Wieczór spędziliśmy w szerszym gronie w lokalu „Skarpa” w Rogalinku. Uroczysta kolacja była okazją do rozmów o sprawach organizacyjnych obydwu policji, problemach je nurtujących, a także sprawach osobistych. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze przy degustacji specjałów wielkopolskiej kuchni i innych wyrobów „spożywczych”, hmmm … niekoniecznie pochodzących z tego regionu…

W piątek rozpoczęliśmy od wizyty w znanym nie tylko w Europie przepięknym kompleksie sportowo rekreacyjnym „Malta”. Jest to obiekt, który w kategorii obiektów sportowo-rekreacyjnych stanowi wizytówkę miasta mimo, że nie jest jeszcze ukończony. Stamtąd udaliśmy się do Browaru Lech, gdzie goście zapoznali się z procesem technologicznym produkcji piwa, połączonym z degustacją miejscowych wyrobów. Dokładnie w południe znaleźliśmy się na Starym Rynku. Tam ukraińscy koledzy obejrzeli słynne poznańskie koziołki. Ta atrakcja bardzo im się spodobała. Po obiedzie w jednej z restauracji na Starym Rynku czerkawscy koledzy w podziemiach kościoła Franciszkanów obejrzeli ciekawy pokaz (typu światło i dźwięk z iluminacją laserową), obrazujący historię Poznania. Stąd goście pojechali do Galerii Malta na zakupy. Wieczór spędziliśmy na Strzelnicy Stowarzyszenia Strzeleckiego „Tarcza 96”. Przed kolacją rozegrano zawody strzeleckie z broni krótkiej, które wygrał Przewodniczący IPA Czerkasy Ivan Moroz. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Wieczór minął w miłej i przyjemnej atmosferze.

Można tu dodać, że spośród członków delegacji ukraińskiej tylko jedna osoba była wcześniej w Polsce. Pozostali pierwszy raz przekroczyli zachodnią granicę Ukrainy. Nic więc dziwnego, że będąc tak blisko Niemiec prosili, by umożliwić im wizytę także w tym kraju. Niedawna wizyta niemieckich kolegów w Poznaniu szybko zaowocowała i bez kłopotu nawiązałem kontakt z kolegą Piotrem Kurpiersem z IPA Frankfurt n/Odrą, który chętnie zgodził się pokazać Ukraińcom swoje miasto. Do Berlina niestety delegacja z Czerkas nie mogła pojechać. Okazało się bowiem, że ich samochód nie spełniał rygorystycznych wymogów ekologicznych uprawniających do wjazdu do centrum.
Wczesnym rankiem ruszyliśmy do Frankfurtu zatrzymując się na krótko na przejściu granicznym w Świecku. Tam w Polsko- Niemieckim Centrum Wymiany Informacji zapoznaliśmy się z podstawami jego funkcjonowania i bieżącą pracą. Dalej ruszyliśmy „na podbój” Frankfurtu. Ponieważ czasu nie było wiele pospacerowaliśmy po centrum. Nieoczekiwanie trafiliśmy na Oktoberfest, gdzie wypiliśmy tradycyjnie piwo. Przy tym trunku i kiełbasce posłuchaliśmy tradycyjnych niemieckich melodii. W tych okolicznościach czas bardzo szybko mijał i wkrótce trzeba było wracać.

Mimo wcześniejszych planów, goście zrezygnowali ze zwiedzania Warszawy i udali się prosto do domu. Stolica naszego kraju pozostaje jako twardy punkt programu następnej wycieczki. Nasi ukraińscy koledzy określili wrześniową wizytę jako bardzo udaną. Otrzymaliśmy zaproszenie na następny rok na Ukrainę.
Do urzeczywistnienia obu wizyt przyczynili się w szczególności Marek Bronicki, Zbyszek Gabalski, Ireneusz Konieczny i Stefan Kosicki. Pozostałym, niewymienionym osobom biorącym udział w przygotowaniach składam również serdeczne podziękowanie, szczególnie mł. insp. Bożenie Nowickiej –Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP za przygotowanie spotkania z Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu.

Tadeusz Mnich
 

Powrót na górę strony