Wycieczka z IPA Świnoujście do Hamburga - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Wycieczka z IPA Świnoujście do Hamburga

Data publikacji 08.07.2013

Na koniec czerwca 2013r. IPA Region - Świnoujście dzięki niewyczerpalnym zapasom energii i pomysłowości naczelnego wiercipięty kolegi Krzysztofa Wilczyńskiego, zorganizowała kolejną autokarową wycieczkę pod tradycyjnym hasłem „ Śladami HANZY” do wolnego hanzeatyckiego miasta - Hamburg.

 Jak zawsze uczestnicy wycieczki w stałej wypróbowanej grupie wędrowniczków karnie i punktualnie zjawili się w miejscu zbiórki przy Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej w Świnoujściu. Dodatkową atrakcją założonego planu, była perspektywa rewizyty u naszego kolegi policjanta z IPA - Hamburg Jorna Sucharskiego. Możliwość skorzystania z bezcennej opieki i wiedzy miejscowego kolegi i za razem doskonałego przewaodnika po mieście, umożliwiła nam komfortowe poruszanie się po tym pięknym, aczkolwiek trochę zatłoczonym mieście.

Nasz stały przewodnik i sympatyk Wrzesław Mechło miał doskonałe warunki do sprawnego przekazywania wielu ciekawych informacji o mieście i jego magicznej atmosferze, wspólnie z naszym kolegą z Hamburga spisali się na piątkę z bardzo dużym plusem. Zaoszczędzony czas pierwotnie przeznaczony na przejazdy i poszukiwanie miejsc do zaparkowania naszego autokaru mogliśmy efektywnie wykorzystać do zwiedzania ciekawych miejsc. Wędrówkę rozpoczęliśmy od kościoła św. Michała, gdzie oprócz podziwiania wspaniałej panoramy Hamburga z ponad 80 metrowej platformy widokowej na wieży kościelnej, mogliśmy oddać się uczcie dla uszu słuchając koncertu organowego w doskonale akustycznie brzmiących wnętrzach kościoła.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w historycznym zaułku dla ubogich wdów : wtapiając się w klimat dawnych lat podziwialiśmy na ścianie budynku historię miasta, zabytkowe XVII w. domki  z wąskimi schodami. Po uczcie dla zmysłów przyszła pora na bardziej znaną turystycznie atrakcję tego portowego grodu - dzielnicę rozpusty St. Pauli – Reeperbahn, która składa się z 800 hotelików-burdeli, 300 sex-kin, 100 knajpek, opperettenhaus, panopticum,  uliczka sprzedajnych kobiet "za żelazną bramą" (tą część programu zrealizowaliśmy bez towarzystwa naszych pań). W tracie przejazdu przez dzielnicę portową mogliśmy oglądać żaglowiec Rick Rickmers, statek muzeum „Cap San Diego” oraz goszczący w porcie luksusowy wycieczkowiec „Queen Mary 2”. Następnie podziwialiśmy były imponujący neorenesansowy ratusz  wybudowany w latach 1886–1897 z  piaskowca, zdobiony na fasadzie figurami cesarzy i królów niemieckich.  Budynek usadowiony jest  na 6 tysiącach dębowych pali wbitych w dno. Wewnątrz znajduje się źródło wody i bambusowe rurociągi. Na filarach umieszczone zostały portrety dobroczyńców Hamburga. Wewnątrz na dziedzińcu znajduje się Fontanna Higieny.

Jedną z ciekawostek jest koszt budowy ratusza, który na tamte czasy wyniósł 11mln marek niemieckich w złocie. Z budynkiem ratusza połączona jest giełda hamburska założona w 1558r. Ukoronowaniem wycieczki była wizyta w Muzeum Morskim, w którym na 8 piętrach zgromadzono wielką ilość eksponatów prezentujących historię żeglugi światowej. Pełni wrażeń, z żalem po wymianie okolicznościowych „ipowskich podarunków”, rozstaliśmy się z naszym kolegą Jornem i udaliśmy się w drogę powrotną do Świnoujścia, na tradycyjną już dzięki niewyczerpalnym zasobom energii, biesiadę w Forcie Anioła podsumowującą długi i bogaty w wrażenia (pozytywne!!) dzień. Przy ognisku i szumie drzew nad fortem, snuliśmy plany na kolejną już ipowską eskapadę.

Servo Per Amikeco !!!

Leszek Gawliński

zdjęcia: Janusz Kamiński, Krzysztof Wilczyński i Krzysztof Świątczak z regionów IPA odpowiednio: Straż Graniczna - Szczecin, Świnoujście i Stargard Szczeciński

 

Powrót na górę strony