Staż Niemieckiego Policjanta w Kielcach - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Staż Niemieckiego Policjanta w Kielcach

Data publikacji 05.09.2013

W sierpniu na terenie świętokrzyskiego garnizonu Policji gościł polizeioberkommissar Raphael Schäfer, funkcjonariusz policji z regionu Rheinland – Pfalz w Niemczech. Niemiecki policjant miał okazję zapoznać się ze specyfiką służby polskich policjantów pracujących na terenie województwa świętokrzyskiego.

Kolegą z Niemiec opiekowali się przedstawiciele Świętokrzyskiej Grupy Wojewódzkiej IPA m. in. Arkadiusz Łoza, Prezes ŚGW IPA Robert Literacki oraz Artur Saracen. Współpraca w ramach programu „Placement Programme” została zapoczątkowana w 2008 roku i stanowi poszerzenie istniejącej już współpracy między polskimi i niemieckimi policjantami.
 
W ramach programu Police Placement przedstawiciele Świętokrzyskiej Grupy Wojewódzkiej IPA zaprosili do Kielc niemieckiego kolegę. Raphael Schäfer w czasie pobytu na naszym terenie przyglądał się jak pracują świętokrzyscy stróże prawa. Towarzyszyli mu również, zrzeszeni w Świętokrzyskiej Grupie Wojewódzkiej IPA, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach.

Raphael Schäfer został przyjęty przez Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Jarosława Szymczyka oraz Pierwszego Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach mł. insp. Artura Bieleckiego. Podczas spotkania dyskutowano m. in. o prawnych aspektach pracy niemieckiej i polskiej policji, a także poruszono kwestie związane z przestępczością międzynarodową i sposobach jej przeciwdziałania.

W czasie wizyty na terenie naszej jednostki Raphael Schäfer odwiedził Sztab Policji KWP oraz KMP w Kielcach, Wydział Prewencji KWP, policyjną strzelnicę, gdzie pod okiem instruktorów z komendy wojewódzkiej miał okazję strzelać oraz zapoznać się z bronią używaną na co dzień przez polską Policję. Niemiecki funkcjonariusz zapoznał się również z pracą na stanowisku oficera dyżurnego KWP i KMP w Kielcach. Ponadto zapoznał się ze strukturą i zadaniami realizowanymi przez Straż Graniczną- odwiedzając naszą Placówkę SG w Kielcach.

Podczas swego pobytu Raphael Schäfer miał okazję w praktyce zaobserwować, jak wygląda codzienna służba policjantów ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wykorzystujących pojazd z videorejestratorem, biorąc udział wraz z nimi w patrolu.

W czasie wolnym, niemiecki kolega poznał także uroki naszej świętokrzyskiej ziemi.
Grzegorz Dudek
IPA Region Kielce I


 

Powrót na górę strony