100-lecie KORPUSU OCHRONY POGRANICZA – wycieczka z Regionem Karpackim IPA.

43

Pogoda majowa… warto zatem ruszyć się z domu, zacząć sezon turystyczny! Tym razem organizator wycieczki Region Karpacki IPA, dla uczczenia 100. rocznicy powstania Korpusu Ochrony Pogranicza, zaprosił na rodzinną, pieszą wyprawę z Woli Kosnowej na Modyń, zwaną „Górą Zakochanych”, na jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym.

Lista zgłoszeń zapełniała się bardzo szybko. Historyczna wycieczka przyciągnęła nie tylko jego członków Regionu Karpackiegi i sympatyków, ale także gości z Krakowa, Krosna, Gorlic i innych pobliskich miejscowości.

Pierwsi wędrowcy – amatorzy zdrowego stylu życia pojawili się już w sobotę 11 maja 2024 r. przed godz. 9-tą na parkingu obok siedziby OSP w Woli Kosnowej. Przybywających, wśród których pokaźną grupę stanowiły dzieci, serdecznie witał Zbigniew Tomaszek 

– przewodniczący Regionu Karpackiego IPA. W oficjalnym rozpoczęciu imprezy uczestniczyli również wójt Gminy Łącko – Jan Dziedzina oraz Władysław Klag, w jednej osobie, sołtys  i naczelnik OSP w Woli Kosnowej. Wymarsz na szlak poprzedziły niezbędne informacje organizacyjne. Po rozpoczęciu wędrówki dołączali do nas kolejni piechurzy.

Sprawnie i co najważniejsze bezpiecznie pokonano pierwszy etap trasy wzdłuż drogi prowadzącej z siedziby OSP do gruntowej drogi i żółtego szlaku prowadzącego na szczyt Modyni. Miłośnikom wypoczynku w plenerze sprzyjała dość ciepła, słoneczna pogoda

a wędrówka polnymi i leśnymi ścieżkami w gronie rodziny i przyjaciół była przyjemnością. Podzieleni na mniejsze lub większe grupy, w dobrej kondycji docieraliśmy do punktów  w których można było odpocząć, napić się wody mineralnej i posilić pysznymi drożdżówkami ufundowanymi przez naszego przyjaciela, właściciela piekarni „Tęgoborze”. Ostatni etap prowadzący na upragniony szczyt stanowiło wymagające – dość długie, kręte, pokryte kamieniami strome podejście, jednak też bardzo urokliwe. Wejście na Modyń zajęło nam około dwie godziny.

Na szczycie czekały na nas kulinarne specjały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Kosnowej, niespodzianki przygotowane przez członków Regionu Karpackiego IPA oraz piękne widoki z platformy drewnianej wieży widokowej. Mierzy ona ponad 27 metrów i pozwala obserwować cztery strony świata ponad koronami drzew rosnących na szczycie. W rozszyfrowywaniu widocznych na horyzoncie szczytów, pomocne były tablice z opisanymi panoramami. Mimo zmieniających się warunków pogodowych można było zobaczyć inne wieże widokowe na Mogielicy, Gorcu, Lubaniu czy na Koziarzu.

W pięknej wiosennej scenerii strudzeni drogą piechurzy, zarówno uczestnicy wycieczki jak i kilkunastu innych przebywający tam turystów, posilili się przysmakami regionalnej kuchni, wysłuchali informacji o historii Korpusu Ochrony Pogranicza oraz o aktualnych aspektach pełnienia służby w Straży Granicznej. Ponadto, obecni na górze otrzymali m.in. informatory dotyczące Karpackiego Oddziału SG oraz zasad i warunków podjęcia służby 

w Straży Granicznej. Przewodniczący Regionu Karpackiego przypomniał wszystkim czym jest i jak funkcjonuje nasze międzynarodowe stowarzyszenie oraz wspomniał o 20. rocznicy przystąpienia Straży Granicznej w szeregi IPA Sekcja Polska. Następnie uczestnicy odebrali okolicznościowe dyplomy, upominki i gadżety ufundowane przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Wójta Gminy Łącko oraz okolicznościowe kubki, których pomysłodawcą był Region Karpacki IPA. Imprezie towarzyszyła wesoła i przyjazna atmosfera.

Niestety, wszystko co dobre też ma swój koniec. Serdeczne dziękujemy za pomoc  i zaangażowanie w przygotowaniu wycieczki naszym partnerom i przyjaciołom, do których zaliczają się:

Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej,

Wójt Gminy Łącko,

Biuro Informacji Turystycznej w Nowym Sączu,

Piekarnia „Tęgoborze”

Zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA – Mirosław Wąchała z rodziną,

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Kosnowej,

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kosnowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, bez których wycieczka nie odbyłaby się. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów spotkamy się na górskim szlaku.

„Servo per Amikeco”

Zbigniew Tomaszek

Przewodniczący Regionu Karpackiego IPA

Fotografie: Zbigniew Tomaszek, Andrzej Gaczorek