14 członków Regionu Centralne Biuro Śledcze SGW IPA w składzie zwycięskiej drużyny w Turnieju w Kolumbii

148

Na początku kwietnia reprezentacja polskiej Policji w składzie: selekcjoner Andrzej Kuczyński (IPA CBŚ), asystenci: Mariusz Ciarka (IPA CBŚ), Dariusz Mikulski (Sympatyk SGW IPA), tłumacz: Bartek Antoniak (BMWP KGP), zawodnicy: Piotr Pacholski (IPA CBŚ), Rafał Gnap (IPA CBŚ), Łukasz Matyśkiewicz (IPA CBŚ), Arkadiusz Zalewski (IPA CBŚ), Mateusz Orzechowski (IPA CBŚ), Bartosz Soliński (IPA CBŚ), Michał Majda (IPA CBŚ), Jakub Kawecki (IPA CBŚ),   Łukasz Krakowczyk (IPA CBŚ), Mateusz Stajer (IPA CBŚ), Michał Chrabąszcz (IPA CBŚ), Marcel Grot (KSP), Kamil Pilch (KWP Rzeszów), Marcin Szopa (KWP Katowice), Arkadiusz Kowalczyk (KWP Katowice) oraz delegaci z ramienia Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej: Robert Skowron i Tomasz Garbowski zawitali do kolumbijskiej Bogoty, gdzie odbył się Światowy Turniej Drużyn Policyjnych na pełnowymiarowym boisku. Był to pierwszy zagraniczny turniej, w którym nasi policjanci mogli się zaprezentować, grając po 11 zawodników. Po raz kolejny udowodnili swoją siłę, wracając do Polski ze zwycięskim pucharem.

Blisko 10 tysięcy kilometrów pokonali mundurowi, którzy przylecieli do kolumbijskiej Bogoty, aby godnie reprezentować polską Policję na finałach piłkarskiego turnieju na dużym boisku. Do tej pory nasi zawodnicy wygrywali rozgrywki na hali czy boiskowych orlikach, natomiast smak dużego boiska mogli poczuć jedynie podczas organizowanych meczów z okazji Święta Policja. Zwycięstwo w turnieju „jedenastek” to coś, czego brakowało głodnym sukcesu zawodnikom. Długa podróż oraz ciężkie warunki to kolejne utrudnienia, z którymi musieli zmierzyć się mundurowi, jednak cel określony przez drużynę selekcjonera Przewodniczącego Regionu IPA Centralne Biuro Śledcze Andrzeja Kuczyńskiego, jak zawsze był taki sam, stanąć na najwyższym stopniu podium.

Kolumbijscy stróże prawa bardzo dobrze przyjęli polskich policjantów, zapewniając im całodobową ochronę, przez co wszyscy uczestnicy wyjazdu mogli czuć się bezpiecznie. Następnego dnia nasi reprezentanci udali się na trening, aby przystosować się do warunków, które były wyzwaniem dla każdego zawodnika. Bogota położona jest ponad 2600 metrów nad poziomem morza, co było wydolnościowym wyzwaniem dla policyjnych sportowców. Po treningu oraz regeneracji drużyna Reprezentacji Polskiej Policji wybrała się na stadion Estadio Metropolitano de Techo, gdzie zmierzyły się dwie ekipy z ekstraklasy kolumbijskiej, La Equidad oraz Atl. Nacional. Jak się później okazało, na trybunach spotkały się również dwie drużyny, gdyż to właśnie tam czekali na naszych zawodników koledzy z amerykańskiej Policji.

Następnego dnia w spotkaniu półfinałowym nasza kadra zmierzyła się z drużyną Policji Nowego Yorku, która próbowała stawić opór naszym zawodnikom. Po trudnym początku do głosu doszli nasi kadrowicze, którzy swoją wyższość udowodnili na boisku, pewnie zwyciężając. Jednak nie to, w tym dniu było najważniejsze. Po zakończonych rozgrywkach polscy i amerykańscy stróże prawa udali się w asyście kolumbijskich policjantów do najbiedniejszych dzielnic stolicy, aby rozdać paczki potrzebującym. Sytuacja w krajach ameryki południowej nie jest łatwa, a wielu ludzi, ze względu na biedę i urodzenie w danym regionie kraju ma zdecydowanie ciężej, by cieszyć się pełnią życia. To właśnie spotkanie z policjantami oraz promowanie sportu było fundamentem wizyty, aby pokazać młodzieży, że zawsze jest szansa, aby stanąć po właściwej stronie. Tym bardziej że środowisko kolumbijskie jest zdecydowanie bardziej narażona na przestępczość. Po rozegranym pokazowym meczu z dziećmi policjanci przeszli do rozdawania paczek najmłodszym, co zapadnie na zawsze w pamięci mundurowych, jako wzruszające przeżycie skłaniające do refleksji. Dzieci oprócz żywnościowych wyprawek otrzymały upominki z Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Regionu IPA CBŚ.

Podczas wyjazdu cała polska delegacja zameldowała się na wizycie w Ambasadzie RP w Bogocie. Na spotkaniu w rozmowie z Panią Minister Reginą Jurkowską – Kierownik Referatu Polityczno-Ekonomicznego oraz Konsulem RP Oskarem Grądzielem inspektor Mariusz Ciarka Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji, członek Regionu CBŚ SGW IPA podkreślił, jak ważną ideą jest promowanie sportu i rozwijanie współpracy międzynarodowej, dzięki której można było dotrzeć do najbardziej potrzebujących rodzin. Ponadto zaznaczył, że współpraca pomiędzy policjantami z różnych kierunków świata ma na celu realizację wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych ukierunkowanych na wymianę dobrych praktyk i doświadczeń, co w konsekwencji ma pozytywny wpływ na rozwój Policji. Sympatycy IPA, przedstawiciele Zarządu PZPN Robert Skowron i Tomasz Garbowski podkreślili w rozmowie z przedstawicielami Ambasady jak bardzo ważny jest sport w rozwijaniu współpracy międzynarodowej oraz poprawie wizerunku Polski. Nawiązali również wstępne rozmowy dotyczące wsparcia Ambasady poprzez możliwe przekazanie sprzętu i strojów sportowych, które można będzie przekazać biedniejszym dzieciom i drożynom kolumbijskim. Po zakończonej wizycie mundurowi udali się do muzeum Policji i Wojska, gdzie kolumbijscy stróże prawa przedstawili historię i najważniejsze fakty ich obronnych formacji. Ponadto ważnym punktem zagranicznego wyjazdu była wizyta w Akademii Policyjnej, w której zaprezentowano system szkolenia policjantów z Ameryki Południowej oraz warunki, w których mogą stawiać swoje pierwsze, mundurowe kroki.

Dzień, na który wszyscy czekali, wreszcie nadszedł. W finale piłkarskiego turnieju zmierzyli się gospodarze-Policja Kolumbia oraz Reprezentacja Polskiej Policji. Spotkanie, które naładowane było ogromnymi emocjami, lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy od samego początku narzucili trudne warunki gry, pokazując nieustępliwość oraz boiskową walkę. Pierwsza połowa to głównie walka w środku pola, a nasi zawodnicy musieli przyzwyczaić się do agresywnej gry, na co pozwalał boiskowy sędzia. Pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 0:0, jednak widać było, że Polacy rozpędzają się z minutę na minutę. W drugiej części gry każdy zawodnik „zostawił serce na boisku” walcząc o każdy centymetr murawy, co przełożyło się na wygraną w samej końcówce, a rezultat końcowy na tablicy wskazał 0:3 dla naszej drużyny narodowej. Pomimo że na boisku pomiędzy zawodnikami iskrzyło, z uwagi na to, że każdy chciał stanąć na najwyższym stopniu podium, to po spotkaniu nie zabrakło życzliwości, szacunku i przyjacielskiej atmosfery.

Za nami kolejny zagraniczny wyjazd i cieszy to, że wracamy z kolejnym międzynarodowym sukcesem. Sport w mundurowych służbach odgrywa bardzo ważną rolę. Pozwala on utrzymać sprawność fizyczną potrzebną do wykonywania codziennych obowiązków, kształtuje charakter, pozwala przełamywać własne bariery i ograniczenia. Wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia oraz konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych sobie celów. To właśnie kształtowane przez lata sportowe fundamenty dają o sobie znać, kiedy podczas trudnych sytuacji trzeba podejmować szybkie, konkretne decyzje w sytuacjach stresowych. Cieszy również fakt, że również dzięki niemu, cały czas może być rozwijana współpraca międzynarodowa, która pozwala na ciągły rozwój policyjnej formacji.

Dziękujemy bardzo, za wspaniałą organizację naszego pobytu w Bogocie, niesamowite przyjęci i oddane serce Policji Kolumbii oraz fundacji pomagającej najbiedniejszym kolumbijskim rodzinom. Szczególne podziękowania dla tych, którzy zawsze nas wpierają, abyśmy mogli godnie reprezentować Polskę w turniejach i mistrzostwach w kraju i zagranicą. Dziękujemy Regionowi CBŚ i Stołecznej Grupie Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Fundacji ORLEN, Firmie In Post, Firmie Pako Lorente i Restauracji Cichy Kącik z Krynicy Zdrój.