15 lat Regionu IPA Opole III „Korona”

480

Rok 2021, trochę po pandemii a trochę w trakcie. Ale ważnych jubileuszy nie można odkładać. A tak czas przeleciał, że nasz Region IPA Opole III „Korona” osiągnął 15 lat istnienia. Na zaproszenie odpowiedziały wszystkie nasze zaprzyjaźnione regiony, których członkom brakowało już spotkań, jak i nam. Nie dojechali tylko z Ukrainy. Byli koledzy i koleżanki z Prievidzy, Jesenika, Mesta Albrechtice, Poczdamu, Kalocsy i Ottawy, a także Kielc, Staszowa, Olesna. Swoją obecnością zaszczycili nas również Prezydent i z-ca Sekretarz Generalnego Sekcji Polskie IPA. Łącznie zajechało ca 40 osób.

Goście przebywali u nas od 23 do 26 września, ale tylko dwa pełne dni. Piątek został przeznaczony na wyjazd do jedynej w Polsce, a prawdopodobnie i Europie Fabryki Robotów. Nie będę jej opisywał, proszę zajrzeć na stronę http://www.fabrykarobotow.com.pl/. Następnie, udaliśmy się na zwiedzaniu disneyowskiego zamku w Mosznej. O zamku też nie mam co pisać, lepiej samemu go obejrzeć na https://mosznazamek.pl/, lub na żywo.

Sobota była dniem całkowicie poświęconym zwiedzaniu Opola. Policjanci mają nogi sterane od codziennej służby, dlatego Opole obejrzeli z okien angielskiego piętrusa z 1962 roku – wycieczka objęła całe centrum, a kierowca – przewodnik cały czas karmił nas ciekawą wiedzą o mijanych obiektach. Ale przez Opole płynie druga co do wielkości rzeka w Polsce. Nie mogło więc zabraknąć obejrzenia miast od strony rzeki. A tę atrakcję zapewnił nam wycieczkowy statek „Opolanin”.

Opolska Grupa Wojewódzka IPA może się pochwalić własną salą tradycji, położoną tuż obok komendy wojewódzkiej, którą nie omieszkaliśmy pokazać naszym gościom.

Ważnym elementem było spotkanie w Ratuszu z Pierwszym Zastępcą Prezydenta Opola Panem Maciejem Wujcem. W spotkaniu, z naszej strony wzięło udział kilkanaście osób (ze względów organizacyjnych). Pozostali mieli zapewnione obejrzenie dalszych atrakcji Opola (tym razem pieszo). W trakcie spotkania z Panem Prezydentem Opola, Prezydent Sekcji Polskiej IPA uhonorował medalem „Zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA” Pana Mateusza Figla (szefa jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Opolu), wspomagającego nasze stowarzyszenie od momentu jego powstania. Nadto, w trakcie tego spotkania Przewodniczący Regionu III Opole „Korona” podpisał porozumienia o współpracy z szefami Regionów IPA z zagranicy.

A poza tym to tradycyjnie trzy razy uroczysta kolacja oraz wymiana koszulek.

I teraz czekamy na zaproszenia.

Ważne jest, że nasze przedsięwzięcie mogłoby się nie udać na tak bogato, gdyby nie wsparcie środkami finansowymi ze strony Urzędu Miasta Opola oraz Województwa Opolskiego. Za co w imieniu gości i naszych członków bardzo dziękuję. Za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania zamku w Mosznej dziękuję Wójtowi Gminy Strzeleczki – Panu Markowi Pietruszce.

Autor: Mirosław Moliszewski