38-ty Kongres Delegatów Sekcji IPA Cypr

112

W dniach 21-24 października 2021r, w Nikozji (Cypr), odbył się 38-ty Narodowy Kongres Delegatów Sekcji IPA Cypr. Na zaproszenie Prezydium tej Sekcji, udział w Kongresie wzięli przedstawiciele Sekcji Polskiej IPA w składzie: wiceprezydent kol. Janusz Podżorski, oraz zastępca skarbnika kol. Zbigniew Tomaszek. Oprócz nas w uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele innych sekcji narodowych z: Izraela, Rumunii, Austrii, Grecji, Niemiec, Anglii, Irlandii, Macedonii Północnej, Chorwacji. Po wylądowaniu na Cyprze na lotnisku w Pafos zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez gospodarzy imprezy, a następnie przewiezieni i zakwaterowani w hotelu „Altius Boutique w Nikozji.

Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku, w czwartek wieczorem odbyło się oficjalne otwarcie Kongresu Narodowego.

W piątek od rana organizatorzy Kongresu postanowili pokazać delegacjom zagranicznym okolice stolicy kraju Nikozji, w tym cmentarz bohaterów walk o wyzwolenie Cypru który znajduje się na terenie Centralnego Więzienia w Nikozji. Ponadto zwiedziliśmy miejsce pochowania pierwszego prezydenta Cypru arcybiskupa Makariosa III, którego grób znajduje się obok klasztoru Kykkos. Podczas tego wyjazdu mieliśmy możliwość prowadzenia roboczych rozmów z przedstawicielami delegacji zagranicznych, szczególnie z kolegami i koleżankami z Irlandii, Macedonii Północnej, Anglii, Izraela.

Zostaliśmy zaproszeni przez delegację Macedonii Północnej na Kongres Narodowy ich sekcji który ma odbyć się w 2022r w Skopje.

W sobotę rano uczestniczyliśmy w rozpoczęciu posiedzenia Kongresu Sekcji IPA Cypr, podczas którego nasza delegacja SP IPA podziękowała za zaproszenie na Kongres i życzył delegatom owocnych obrad. Wieczorem wzięliśmy udział w kolacji podsumowującej 38-ty Kongres Narodowy Sekcji IPA Cypr, w której udział wzięli wszyscy goście zagraniczni, delegaci, przedstawiciele Regionów IPA Cypr oraz inni goście zaproszeni przez Prezydium Sekcji Cypryjskiej. W trakcie kolacji wręczyliśmy kol. Prezydentowi tej Sekcji okolicznościowe upominki od Prezydium SP IPA.

W trakcie naszego pobytu w Nikozji udało nam się umocnić kontakty z przedstawicielami Sekcji Cypryjskiej, Macedonii Północnej i Izraelskiej, które mogą przynieść efekty w bezpośredniej współpracy z tymi sekcjami narodowymi.

Tekst: Janusz Podżorski

Zdjęcia: Janusz Podżorski, Sekcja IPA Cypr