Albania

151

Pomiędzy 17, a 20 marca 2022 roku w nadmorskiej miejscowości Durres odbył się 4 Kongres Sekcji IPA Albania. Uczestniczyli w nim delegaci z 12 krajów europejskich należących do naszego stowarzyszenia (Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Hiszpania, Słowenia, Niemcy, Polska). Ponadto na zaproszenie odpowiedzieli również policjanci z Kuwejtu i Kosova, gdzie na chwilę obecną nie ma sekcji narodowych, jednak funkcjonariusze tych krajów chcieliby zostać częścią ipowskiej rodziny. Sekcję Polską reprezentowała wice prezydent Aneta Sobieraj oraz przedstawiciele regionu Nowy Sącz: Elżbieta Gargula i Maciej Górski. Oficjalna część spotkania odbyła się w tirańskiej operze, gdzie uczestnicy mogli podziwiać występ niezwykłej, mundurowej orkiestry. Przywitała ona gości wyjątkowym wykonaniem hymnu Albanii oraz hymnu IPA. 

Podczas swojego wystąpienie prezydent Skender Doda podziękował wszystkim gościom za przybycie oraz podkreślił, jak ważna jest ich obecność, a jednocześnie wsparcie dla tak młodej sekcji jaką jest IPA Albania. Głos zabrali również: reprezentant zarządu światowego Kyriakos Karkalis oraz przedstawiciel IPA Serbia. To właśnie ta sekcja wprowadziła Albanię w świat IPA i zainicjowała utworzenie sekcji narodowej w tym kraju. 

Wieczorną atrakcją był mecz piłki nożnej gdzie na dwóch połowach boiska stanęli naprzeciw siebie reprezentanci Albanii i Serbii. Wygrali ci drudzy, jednak w tych rozrywkach zdecydowanie bardziej chodziło o dobra zabawę w duchu przyjaźni, niż o sam fakt zwycięstwa.

Drugi dzień spotkania przyjął lżejszą formę. Delegaci mieli okazję zawitać do miejscowości Kruja. Tam poznali odrobinę historii tego kraju i zwiedzili  Muzeum „Gjergj Kastrioti Skenderbeu”. 

Na zakończenie zaproszono wszystkich uczestników kongresu na uroczystą galę wypełnioną albańskimi tańcami i muzyką na żywo. Albańczycy pokazali, że mimo, iż ich sekcja jest bardzo młoda i niezbyt duża to jest sekcją o wielkich aspiracjach, zmotywowaną do działania i gotową do współpracy. Swoją gościnnością  i przyjaznym usposobieniem udowodnili również, że dobrze wiedzą czym jest nasze ipowskie, tak ważne dla każdego członka naszego stowarzyszenia – „servo per amikeco”.