BIAŁORUŚ TAK BLISKO A TAK DALEKO…

136

Członkowie i sympatycy Regionu Opatów „ Powiśle” Świętokrzyskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w dniach 29 sierpnia do 1 września 2019 roku odwiedzili tereny Republiki Białorusi.

      Po całonocnej podróży zarówno pierwszy jak i następne dni wymagały dużo aktywnego zwiedzania od  Zaosia  gdzie  24 XII 1798 urodził się  Adam Mickiewicz przez  Świteź do Stolicy Białorusi 2 milionowego Mińska gdzie czekała na nas kolacja na 24 piętrze hotelu z widokiem na oświetlone centrum. Codziennie „głowy leciutkie bo to przecież…” Polesie więc udało się zobaczyć Mińsk ze wszystkimi jego urokami, z okien autobusu mogliśmy obserwować uroczystość rozdania dyplomów absolwentom akademii milicyjnej: zwiedziliśmy Nieśwież zwany białoruskim wersalem oraz gniazdem rodu Radziwiłłów i dotarliśmy do Pińska gdzie czekała na nas kolacja z przedstawicielami miejscowych władz i milicji.  Mieliśmy okazję wziąć udział w prezentacji programu odtworzenia drogi wodnej E-40 na rzekach Polski Białorusi i Ukrainy realizowanej przez EU. Przy okazji kolacji rozwinęliśmy nasze umiejętności wznoszenia toastów bo długie toasty to tamtejszy zwyczaj. Jednym z nich było życzenie aby formacje policyjne  Białorusi spełniły standardy aby przystąpić do ipowskiej elity.

 Każdego dnia było spotkanie z białoruskim folklorem gdzie witano nas życzliwie  i zgodnie z tamtejszą tradycją tym co najlepsze w białoruskiej kuchni. Prezentowano  zwyczaje ludowe a nasz czas umilała lokalna muzyka- czas, który  biegł zdecydowanie za szybko. Były też doznania duchowe w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Iwanowie – niezapomniane  oraz twierdzy Brześć przytłaczającej swym ogromem i charakterem.  Białoruś zrobiła na nas olbrzymie wrażenie zwłaszcza życzliwość ludzi i porządek jaki tam panuje we wszystkich zwiedzanych przez nas miejscach a kult wodza jest wielki. Okazało się, że język białoruski jest tak bardzo dla nas zrozumiały.

Szczególne podziękowania dla Panów: Jurka Skrzątka – nieocenionego przewodnika i organizatora wyjazdu oraz Kol. Prezesa PKS Stanisława Wodyńskiego „ Zasłużonego dla Sekcji Polskiej” za udział w wycieczce i nieoszacowaną pomoc.

                                         Tekst i zdjęcia Piotr Stępień