Central and Eastern Europe Conference – Genewa 2023

97

W dniach 15–18.06.2023 r., w Genewie (Szwajcaria), po pandemicznej przerwie, odbyła się Konferencja Państw Europy Centralnej i Wschodniej (CEEC), której tematem wiodącym były „Zagrożenia biologiczno-chemiczne w dzisiejszych czasach”. Na zaproszenie Prezydenta Sekcji IPA Szwajcaria, udział w tej konferencji wziął Prezydent Sekcji Polskiej IPA kol. Piotr Wójcik. Ponadto w konferencji uczestniczyli także przedstawiciele 14 innych sekcji narodowych z: Rumunii, Słowacji, Czech, Austrii, Irlandii, Czarnogóry, Chorwacji, Cypru, Estonii, Grecji, Szwajcarii, Węgier, Włoch oraz gościnnie z Peru i Indii. Po dotarciu do Genewy zostałem bardzo serdecznie przyjęty przez gospodarzy oraz zakwaterowany w hotelu w pobliżu portu lotniczego.

Jeszcze tego samego dnia, wykorzystując wolny czas, w godzinach po południowych i wieczornych odbyłem spotkania robocze z kolegami i koleżankami z Rumunii, Chorwacji, Czarnogóry, Szwajcarii oraz Estonii w sprawie omówienia dotychczasowej współpracy pomiędzy naszymi sekcjami i jej kontynuacji oraz ewentualnej wymiany pomiędzy Regionami IPA z naszych krajów.

W piątek 16 czerwca, od samego rana do obiadu uczestniczyliśmy w obradach, które odbywały się w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Koledzy z IPA Szwajcaria oraz firma zewnętrzna przedstawili nam prezentację dot. szlaków przemytu narkotyków z Ameryki Południowej do Europy (w szczególności kokainy) oraz zaprezentowali nowoczesne urządzenia wykrywające narkotyki poprzez molekularną analizę powietrza. Urządzenia takie wykorzystywane są przez służby policyjne na lotniskach (szczególnie w Ameryce Południowej i Afryce) do bezkontaktowego wykrywania narkotyków i innych zabronionych substancji takich jak np.: materiały wybuchowe. Wykorzystując obecność kolegów z Grecji omówiliśmy przygotowania do tegorocznego Kongresu Światowego IPA oraz ustaliliśmy, że konferencja CEEC w 2024 roku odbędzie się w Czarnogórze, a w 2025 roku na Słowacji. Po południu mieliśmy możliwość zwiedzenia budynków ONZ, w tym również sal posiedzeń plenarnych, biblioteki oraz terenu otaczającego ww. budynki. Wieczorem, na zaproszenie Regionu IPA Genewa, wszystkie delegacje zagraniczne oraz Prezydent Światowy IPA wzięliśmy udział w kolacji integracyjnej w siedzibie ww. Regionu. W trakcie kolacji wręczyłem kol. Prezydentowi Sekcji IPA Szwajcaria oraz Przewodniczącemu Regionu IPA Genewa okolicznościowe upominki od Sekcji Polskiej IPA oraz podziękowałem za profesjonalną organizację CEEC.

Drugiego dnia konferencji (rano) koledzy z Regionu IPA Fribourg zabrali nas na wycieczkę do Zamku w Gruyeres, a następnie na spotkanie z Komendantem miejscowej Policji, który przedstawił nam prezentację na temat przestępczości i sposobów jej zwalczania na podległym mu terenie służbowym. Po zakończeniu części oficjalnej konferencji mieliśmy możliwość degustacji miejscowych serów (w formie fondue) oraz zwiedzenia fabryki czekolady w Cailler. Wieczorem, koledzy z Regionu IPA Fribourg i Vaud zorganizowali nam kolację integracyjną w miejscowej winnicy, gdzie mogliśmy porozmawiać o naszych doświadczeniach w działalności ipowskiej. Podczas kolacji wręczyłem kolegom z ww. Regionów drobne, okolicznościowe upominki od Sekcji Polskiej IPA.

W trakcie mojego pobytu w Genewie udało mi się umocnić kontakty z przedstawicielami Sekcji Czarnogóry, Czech, Słowacji, Rumunii, Estonii, Grecji i Cypru oraz nawiązać realacje z IPA Szwajcaria, które w najbliższej przyszłości mogą przynieść efekty w bezpośredniej współpracy z tymi sekcjami narodowymi.

Tekst: Piotr Wójcik

Zdjęcia: uczestnicy konferencji