CENTRALNE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI

94

Tegoroczne, centralne obchody święta Policji odbyły się w Katowicach, Gliwicach i Warszawie. Na zaproszenie Komendanta Głównego Policji w uroczystościach tych uczestniczył Prezydent Sekcji Polskiej IPA kol. Piotr Wójcik. W sobotę 24 lipca o godz. 10.00 na Placu Sławika i Antalla w Katowicach zebrali się policjanci reprezentujący wszystkie garnizony i formacje w kraju. Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu pododdziałów Policji, którego dokonał Prezydent Andrzej Duda w asyście Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka. Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej, minutą ciszy uczczono pamięć ofiar wojny na Ukrainie.

Następnie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał stopnie generalskie 6 oficerom Policji, a szef resortu MSWiA wręczył im szable. Po wręczeniu nominacji generalskich, Prezydent Andrzej Duda wręczył medale państwowe i resortowe. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w asyście Komendanta Głównego Policji, wyróżnił policjantów i pracowników Policji odznakami resortowymi. Odbyła się również promocja oficerska absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz ślubowanie policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dalsza część centralnych obchodów Święta Policji przeniosła się do Gliwic, gdzie o godz. 15.00, na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka, został rozegrany towarzyski mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami polskiej i rumuńskiej Policji. Przyjazd kolegów z Rumunii doszedł do skutku dzięki osobistemu zaangażowaniu Prezydenta polskiej i rumuńskiej Sekcji IPA (wszyscy rumuńscy zawodnicy to członkowie IPA), a pobyt w Polsce kolegów z Rumunii koordynował kol. Andrzej Kuczyński ze Stołecznej GW IPA. Po zaciętej grze w duchu „fair play” w niesprzyjających warunkach pogodowych mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 1 : 1. Po zakończeniu meczu wszyscy zawodnicy otrzymali z rąk Komendanta Głównego Policji pamiątkowe medale, a kapitanowie drużyn okolicznościowe statuetki z logotypem IPA, które wręczył im Prezydent Sekcji Polskiej IPA. Szczególne podziękowania należą się zawodnikom i trenerom obu drużyn za profesjonalne podejście do tych zawodów i „serducho pozostawione na boisku” pomimo afrykańskiej temperatury panującej na stadionie.

Na zakończenie obchodów święta Policji, w niedzielę 25 lipca o godz. 13.00, w Łazienkach Królewskich, w Warszawie odbył się koncert muzyczny Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, która wystąpiła z gościnnym udziałem artystów Teatru Muzycznego Castello. Justyna Dyla i Tomasz Białek, osobno i w duecie, rozkołysali zebraną publiczność operetkowym repertuarem. Wśród gości honorowych na ww. koncercie obecny był również Prezydent Sekcji Polskiej IPA. Podsumowaniem naszego święta był policyjny piknik rodzinny, gdzie ważnym miejscem był punkt Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Można tam było zapoznać się z ideą wsparcia i uzyskać informacje o Biegu Charytatywnym z okazji 25-lecia Fundacji. Dzieci i rodzice mogli podziwiać radiowozy i motocykle policyjne, zajrzeć do ambulansu pogotowia ruchu drogowego. Była też okazja, aby zobaczyć radiowóz z nowym oznakowaniem. Do zobaczenia za rok na następnym święcie Policji!!!

Tekst: Piotr Wójcik

Zdjęcia: Andrzej Oksztul (Piast Gliwice) i Iwona Wójcik