Podhalańscy członkowie IPA na Dolnym Śląsku
W dniach 17-19 września 2021 roku członkowie IPA z Podhala: Mateusz, Marian, Danuta, Marcin, Natalia, Krzysztof, członkowie IPA Głogów: Artur, Andrzej, Marzena, Iza, a także Mariusz z Regionu Uroczysko-Piechowice, Krzysztof z Regionu Kłodzko oraz Marta i Michał
z Regionu Wrocław, spotkali się nad Zalewem Radkowskim w Radkowie, u podnóża Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.), aby w sobotę z samego rana wyruszyć na szlak.
Rano do grupy dołączyli Marcin, Edyta i Tomek z Podhala, sympatycy IPA: Ania z Wrocławia i Mariusz z Kamionek, oraz Krzysztof, członek IPA z Kłodzka, który oprowadził nas po Górach Stołowych.
Z Radkowa grupa wyruszyła żółtym szlakiem w górę Amfiteatru Pośny, podziwiając piękne formy skalne do Schroniska PTTK na Szczelińcu. Dalej, wędrowali przez wąwozy i korytarze tworzące labirynt skał przez magiczny świat piaskowca, który na skutek działania erozji przybrał różnorodne formy. Następnie wędrowcy zeszli do miejscowości Karłów, skąd przeszli do Fortu Karola – ruin fortyfikacji, i dalej przez Narożnik, Kopę Śmierci i Skalną Czaszkę do Skał Puchacza. Dalsza droga prowadziła przez Wielkie Torfowisko i „Niknącą Łąkę” na Radkowskie Skalne Bastiony, a z stamtąd już do Radkowa. W tym miejscu dziękujemy koledze Krzysztofowi z Regionu IPA Kłodzko, który poprowadził grupę przez największe atrakcje Gór Stołowych.
W niedzielę grupa, powiększona o Dorotę i Piotra z Podhala oraz Kasię i Jacka z Głogowa, przemieściła się do Kamionek u podnóża Gór Sowich, aby pod przewodnictwem Mariusza, przyjaciela IPA oraz jego syna Tadzia wyruszyć na szlak i zdobyć szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.). Prowadzone na szczycie prace remontowe wieży widokowej uniemożliwiły uczestnikom podziwianie panoramy Gór Sowich, co jednak zostało zrekompensowane jeszcze tego dnia, kiedy grupa dotarła na szczyt Kalenicy, gdzie już bez przeszkód każdy mógł cieszyć oczy pięknymi widokami z wieży. Końcowym akcentem udanego weekendu było spotkanie
z członkiem DGW Fryderykiem Orepuk, po którym nastąpił moment pożegnań i wyjazdu do domu.
IPA Wrocław w Bieszczadach, Pieninach i Beskidach
W poszukiwaniu „Złotej Polskiej Jesieni” Sekretarz Regionu IPA Wrocław wraz z żoną Martą
i grupą przyjaciół IPA: Agnieszką, Arturem i Mariuszem, w dniach 16-23 października 2021 roku przemierzali szlaki Bieszczad, Pienin i Beskidu Sądeckiego.
Przez cztery dni w Bieszczadach, grupa wędrowała po najpopularniejszych trasach turystycznych połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, grzbietem Bukowego Berda zdobyli Tarnicę
(1346m n.p.m.) i zeszli grzbietem Szerokiego Wierchu, przez Wielką Rawkę dotarli do trójstyku granic Polski, Słowacji i Ukrainy na szczycie Krzemieńca i z powrotem przez Wielką i Małą Rawkę dotarli do Schroniska „Pod Małą Rawką”. Podczas pobytu w Bieszczadach udało się spotkać z członkami bieszczadzkiego Regionu IPA Pawłem Stańko i Robertem Wróblem, jak również odświeżyć znajomość z kolegą Łukaszem Brzyskim.
W czwartek 21 października z Bieszczad grupa przemieściła się na teren nowosądeckiego Regionu IPA, gdzie pobyt rozpoczęli od zdobycia szczytu Lackowa (997m n.p.m.) w Beskidzie Niskim, aby kolejnego dnia, w przepięknych okolicznościach jesiennej przyrody zdobyć Wysoką (1050m n.p.m.) w Pieninach i Radziejową (1262 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim. Pobyt w Krynicy-Zdrój był możliwy dzięki zaangażowaniu Sebastiana Wójtowicza – Sekretarza Regionu IPA Nowy Sącz. Spotkanie przy kawie w sobotę 23 października było okazją do podziękowania za gościnę oraz zaproszenia do odwiedzin na Dolnym Śląsku.
Po przyjemnym spotkaniu przy kawie, nadszedł czas na powrót do domu. Jednakże droga do domu nie była taka oczywista, gdyż wędrowcy nadłożyli drogi i pojechali do Nowego Targu, skąd wyruszyli na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz (1310 m n.p.m.).
Siedmiodniowa podróż w poszukiwaniu kolorów „Złotej Polskiej Jesieni” zaowocowała zdobyciem 4 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski, 115 km przebytymi po szlakach górskich i łącznie 7000 m przewyższeń, ale przede wszystkim przyniosła nowe znajomości
i spowodowała zacieśnienie przyjaźni, jak również wiele wspaniałych wspomnień.
Servo per Amikeco!
Michał Sługocki, Sekretarz Regionu IPA Wrocław.