Członkowie IPA Region Olsztyn na rozpoczęciu roku szkolnego w Polonijnej Szkole w Belgradzie w Serbii.

114

Na początku października b.r. członkowie IPA Region Olsztyn przebywali w Serbii. W Belgradzie, stolicy tego państwa, zdobyliśmy Mistrzostwo Świata Służb Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej a dodatkowo nasz zawodnik został wyróżniony najbardziej wartościowym graczem (MVP) całego turnieju. To wielki nasz sukces z którego jesteśmy ogromnie dumni.

Ale turniej w Serbii to nie tylko wydarzenie sportowe. To była dla nas przede wszystkim możliwość spotkania z Polonią tam mieszkającą. To stało się już tradycją, zawsze gdy wyjeżdżamy na podobne zawody staramy się spotkać z Polakami mieszkającymi na obczyźnie. Tym razem skontaktowaliśmy się z Polonijną Szkołą w Belgradzie. Kierownik Szkoły Pani Kristina Radović zaprosiła nas na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. Stawiliśmy się więc w komplecie. To było bardzo wzruszające spotkanie. Na miejscu czekały na nas dzieci uczące się tej placówce, ich rodzice oraz grono pedagogiczne. Pani Kierownik opowiedziała na jakich zasadach działa Szkoła. Jest ona placówką opiekuńczo-wychowawczą umożliwiającą uzupełnienie wykształcenia uczniów w zakresie języka polskiego oraz polskiej kultury, historii, geografii i przyrody poprzez kreatywne zajęcia. Szkoła jest bezpłatna, działa w oparciu o zasady wolontariatu i nieodpłatnie zapewnia uczniom materiały szkolne, ubezpieczenie i uczestnictwo we wszystkich organizowanych formach aktywności. Do szkoły uczęszczają dzieci pochodzące z rodzin polsko-serbskich, obywateli Polski mieszających stale lub czasowo w Serbii oraz osób pochodzenia serbskiego mających kontakt z naszym krajem. Zajęcia odbywają się tu 2 razy w miesiącu w soboty od października do czerwca. Do szkoły uczęszcza w roku szkolnym 2024/2025 aż 53 dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Są one dowożone nie tylko z Belgradu ale też z Novego Sadu, Vršacu i innych miast. Dzięki temu na szkolnych spotkaniach i organizowanych przez nią projektach promujących kulturę polską gromadzi się tam „wielka” Polonia. Nauczyciele starają się przede wszystkim by dzieci nauczyły się kochać Polskę, odczuwać polskość mimo tak wielkiej odległości i by zdobyły one wiedzę zbliżoną do tej, jaką posiadają te uczące się w Polsce.

Spotkanie było dla nas ogromnym przeżyciem, zostaliśmy przywitani tam jako Mistrzowie Świata co było dla nas bardzo wzruszające. Opowiedzieliśmy kim jesteśmy, jak to się stało że przyjechaliśmy do Serbii na turniej i nakreśliliśmy czym jest IPA. Rozmawialiśmy z dziećmi i ich rodzicami, interesowało nas jak żyje się w Serbii. Otrzymaliśmy od dzieci specjalne imienne podziękowania a my przekazaliśmy każdemu z nich torebki z gadżetami i słodyczami przywiezione z Polski od współpracujących z nami samorządów. Na ręce Pani kierownik tej placówki przekazaliśmy natomiast książki o historii i teraźniejszości Warmii i Mazur. Widać było wzruszenie po obu stronach uczestniczących w spotkaniu, widać było że praca nauczycieli w tej szkole płynie z serca. Dziękujemy serdecznie za to spotkanie.

Nasz pobyt w Serbii obfitował także w inne wydarzenia. Organizator turnieju zorganizował wszystkim uczestnikom spotkania integracyjne i kilka wycieczek. Zwiedziliśmy Belgrad oraz Novi Sad, gdzie uczestniczyliśmy w spotkaniu z władzami Prowincji Autonomicznej Wojwodiny w tamtejszym parlamencie. Zwiedziliśmy winiarnię, opowiedziano nam jak działa ta gałąź gospodarki serbskiej. Zwiedziliśmy też Viminacium usytuowane koło miejscowości Stari Kostolac. Jest to starożytne miasto stanowiące obóz legionów rzymskich z I w n. e., miejsce największych w Serbii badań archeologicznych. Ciekawostką jest tam ujawnione cmentarzysko mamuta stepowego z kilkoma prawie nienaruszonymi ich szczątkami.

Nasz pobyt w Serbii był bardzo intensywny, to ciekawy kraj i przyjaźni ludzie, będziemy wspominać tamtejszą gościnę bardzo ciepło tym bardziej, że wracamy z niego „z tarczą”.

Dziękujemy jeszcze raz Urzędom Miasta w Olsztynie, Elblągu i Braniewie, Starostwu Powiatowemu w Olsztynie oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za gadżety i foldery reklamowe, które przekazaliśmy dzieciom w Polskiej Szkole w Belgradzie, organizatorowi oraz uczestnikom turnieju.

Dziękujemy także za okazaną pomoc wszystkim naszym sponsorom, bez Was byśmy tego nie dokonali: NUCO Wołomin, LOTTO Totalizator Sportowy, Termy Warmińskie z Lidzbarka Warmińskiego, PUI Dzieniszewski z Iławy, Patron z Iławy, RS Investments z Zalasewa, Hotel Robert’s Port Lake Resort & Spa Mazury Stare Sady, AIRWENT Stare Babice, Gospodarstwo Rolne Władysław Raubo z Pieniężna, GHT TIFI Iława, Global Servis Mrozek z Olsztyna, Mazury Golf & Country Club Naterki, DWS Wind Turbine z Iławy, SARNA z Małdyt, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, SZYNAKA Meble z Lubawy, Agroperfekt z Kisielic, IT Norcom z Poznania, Ale Klar Ługwałd, FH-U Panda z Iławy, ALCAR z Olsztyna, Turhen Iława, Cares Max z Lubonia, Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Olsztyna, Vetpoint Gietrzwałd, Progres Drewno z Iławy, Amex-Bączek z Falknowa, Bioelektra Group Warszawa, Kono z Gdańska, Konstal z Iławy, Avila z Iławy, FG-H Dembiński z Iławy.

Tekst: kol. Przemysław Smoliński

Foto: Krzysztof Pytlarczyk, Dominik, Sietrzewitowski, Szkoła Polska w Belgradzie