Członkowie IPA Region Olsztyn spotkali się w Grenadzie w Hiszpanii z dziećmi w Polskiej Szkółce oraz z reprezentantami Polski w piłce nożnej.

211

Nasza drużyna piłki nożnej udała się na początku maja 2024 roku do hiszpańskiej Almerii. Tam rozgrywany był Puchar Świata Policjantów na którym wywalczyliśmy Wicemistrzostwo. Nasze wyjazdy na zawody sportowe zawsze obejmują promocję Polski i Polaków za granicą. Tym razem odwiedziliśmy Szkółkę Polską działająca przy Stowarzyszeniu „Sami Swoi” w Grenadzie. Otrzymaliśmy stosowne zaproszenie od prowadzącej tę placówkę Pani Anny Starzec. Szkoła działa społecznie w systemie kształcenia uzupełniającego w zakresie języka polskiego, ogólnej wiedzy o Polsce oraz edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu w niedziele. Nie mogliśmy zrobić zawodu uczniom i nauczycielkom choćby z tego powodu, że przełożyły one zajęcia z niedzieli na sobotę specjalnie by się z nami spotkać. Stawiliśmy się więc w komplecie.

Do tego spotkania przygotowywaliśmy się specjalnie już przed wylotem do Hiszpanii. Od Urzędów Miasta w Olsztynie oraz Braniewie, od Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie a także naszych sponsorów otrzymaliśmy książki, ulotki, czapeczki, worki sportowe, torby, długopisy, magnesy, smycze i wiele innych gadżetów promujących Warmię i Mazury. Postanowiliśmy zawieźć je do Grenady, a za ich przekazanie na ten cel gorąco dziękujemy. Mimo ograniczonego ciężaru bagażu w samolocie udało nam się ze sobą zabrać wszystkie te upominki. Dokupiliśmy słodycze znanej polskiej marki i na miejscu w hotelu stworzyliśmy paczki z prezentami z zamiarem przekazania ich każdemu dziecku w tej szkole. Tak też uczyniliśmy. W placówce przywitano nas bardzo gorąco. Pani Ania przedstawiła nas swoim podopiecznym, nauczycielkom oraz przybyłym rodzicom dzieci. Wszyscy gratulowali nam Wicemistrzostwa w turnieju w Almerii. Opowiedziała nam na jakiej zasadzie działa szkółka i przedstawiła „swoje” pociechy. My opowiedzieliśmy kim jesteśmy, co to jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, jak ono funkcjonuje, co to był za turniej na który przylecieliśmy. Podziękowaliśmy także za trzymane kciuki w trakcie rozgrywanych przez nas meczów. Kilka dni wcześniej, 2-go Maja, obchodzony był Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Życzyliśmy im więc, aby polskie tradycje i kultura towarzyszyły im nadal w codziennym życiu i były przez nich z dumą przekazywane młodym pokoleniom. Następnie każdemu dziecku w szkole przekazaliśmy specjalnie z Polski przywiezione upominki. Była to dla nas bardzo wzruszająca chwila. Niejednemu z nas z tego powodu zakręciła się łezka w oku, tak jak i wielu rodzicom dzieci. Cieszyło nas, że uczniowie byli zadowoleni z otrzymanych prezentów, uśmiechali się i szybko zaglądali by sprawdzić co jest w środku niespodzianki. Sami też otrzymaliśmy od nich wzruszające podarki, ich własnoręczne rysunki przedstawiające wyobrażenia o pracy policjantów. Na koniec spotkania na ręce Pani Anny przekazaliśmy książki o zabytkach, historii, kulturze i osobach związanych z Warmią i Mazurami oraz wspomniane wcześniej słodycze.

Dodać należy, że w trakcie trwania fazy pucharowej Pucharu Świata zrobiliśmy sobie jeszcze jedną wycieczkę do Granady. Dzięki wsparciu jednego z naszych sponsorów udało nam się zorganizować spotkanie z dwoma piłkarzami Granada CF, reprezentantami naszego kraju – Kamilem Jóźwiakiem i Kamilem Piątkowskim. To sportowo niesamowite dla nas wydarzenie, gdyż zaprosili nas na stadion na którym grają. Pokazali nam „od kuchni” jak on wygląda, jak przebiegają przygotowania do najbliższego meczu, który mieli rozegrać z Realem Madryt. Odpowiadali na nasze pytania ze szczerym uśmiechem, a było ich dużo i nie tylko o stronie sportowej ich piłkarskiego życia. Mogliśmy sobie zrobić z nimi zdjęcia, przeszliśmy się po murawie stadionu a na koniec przekazali nam swoje koszulki klubowe, które własnoręcznie podpisali. Oświadczyliśmy im, że przekażemy je na cele charytatywne. Na koniec spotkania życzyliśmy im sukcesów w La Liga oraz reprezentacji Polski a oni nam wygrania turnieju, na który przyjechaliśmy.

Nasza ekipa wykorzystała czas spędzony w Andaluzji bardzo intensywnie. Rozegraliśmy świetny turniej, spotkaliśmy się z Polonią oraz naszymi piłkarzami w Grenadzie, zwiedziliśmy piękne miasteczka tego regionu Hiszpanii, wspaniałe plaże oraz miasteczko Westernowe stanowiące oryginalny plan zdjęciowy, gdzie gwiazdy Hollywood nagrywały filmy o Dzikim Zachodzie. Będziemy ten wyjazd wspominali jeszcze przez długi długi czas.

Za możliwość spotkania z Polakami za granicą, w ramach uczestnictwa w turnieju w Almerii, dziękujemy naszym sponsorom tj. firmom: Termy Warmińskie z Lidzbarka Warmińskiego, PUI Dzieniszewski z Iławy, Patron z Iławy, RS Investments z Zalasewa, AIRWENT Stare Babice, Gospodarstwo Rolne Władysław Raubo z Pieniężna, Global Servis Mrozek z Olsztyna, ZU-B Maciej Sobierajski z Klebarka, DWS Wind Turbine z Iławy, SARNA z Małdyt, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, SZYNAKA Meble z Lubawy, Agroperfekt z Kisielic, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Olsztyna, IT Norcom z Poznania, Piotr Żurek z Lidzbarka, FH-U Panda z Iławy, ALCAR z Olsztyna, Turhen Iława, Cares Max z Lubonia, Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Olsztyna, Progres Drewno z Iławy, Amex-Bączek z Falknowa, Bioelektra Group Warszawa, Kono z Gdańska, Konstal z Iławy, Avila z Iławy, FG-H Dembiński z Iławy oraz wielu innym naszym darczyńcom.

Tekst: kol. Przemysław Smoliński

Foto: kol. Daniel Komorowski, Marcin Trzeciak, Jarosław Chodowiec