Delegacja IPA Sekcja Polska na Międzynarodowej Konferencji IPA Rumunia.

45

W dniach 20-22.09.2022 r. na zaproszenie Sekcji Rumunii delegacja Sekcji Polskiej IPA w osobach Witolda Drzażdzyńskiego oraz Zbigniewa Tomaszka uczestniczyła w Międzynarodowej Konferencji „ The young generation facing the challenges of the modern world: violence, drugs, alcohol – prevention of violence in schools „ . Organizatorem powyższej konferencji była Sekcja IPA Rumunia wspólnie z organizacjami i instytucjami, które na co dzień rozwiązują problemy nurtujące dzisiejszą młodzież m.in. narkotyki, alkohol, odtrącenia przez rówieśników, przemoc w szkole itp. Poza delegacją z Polski w obradach uczestniczyły delegacje z Austrii, Węgier, Kanady, Hiszpanii, Bułgarii. Mołdawii i Macedonii Północnej.

W pierwszym dniu obrad uczestnicy udali się do miejscowości Sigisoara w której spotkaliśmy się z młodzieżą ucząca się w jedyną w Rumunii szkoła niemiecko-języczna, której korzenie sięgają XIX wieku. W trakcie spotkania bardzo interesująca była forma prowadzonej przez rumuńskie policjantki pracujące na co dzień z dziećmi i młodzieżą pogadanki tj. grupy uczniów otrzymały do rozwiązania problem dot. uzależnień a ich zadaniem było przedstawienie jego rozwiązania.

Po wizycie w szkole mogliśmy zapoznać się z Starym Miastem otoczonym średniowiecznymi murami, w których nadal mieszkają ludzie, a samo miasto zostało założone na przełomie XII i XIII wieku. Oczywiście jak w każdym mieście w Transylwanii również tu mogliśmy spotkać Drakulę, czyli Wlada Palownika.

W drugim dniu konferencji każda z przybyłych delegacji zaprezentowała krótkie wystąpienie w trakcie którego przedstawiono programu prewencyjne, które dot. działań wśród dzieci i młodzieży.

Bardzo intresujące naszym zdaniem było wystąpienie kolegów z Austrii, którzy zaprezentowali Program „ Kinder Polizei „. Również bardzo intresujące było wystąpienie przedstawicieli służb mundurowych gospodarzy Konferencji – naszych kolegów policjantów rumuńskich.

Dzień zakończył się uroczystą kolacją w trakcie której zaprezentowane zostały zespoły folklorystyczne regionu Mures. W trakcie uroczystości w imieniu Sekcji Polskiej IPA przekazaliśmy gospodarzom pamiątkowy grawerton wraz z najlepszymi życzeniami od naszych członków.

Witold Drzażdzyński

IPA Sekcja Polska