Delegacje 32 krajów w jednym miejscu – czyli 50 lat IBZ Gimborn!

193

30 sierpnia 2019 roku w niezwykle uroczej małej miejscowości leżącej na terenie landu Nadrenia Północna-Westfalia rozpoczęły się obchody 50 rocznicy powstania wyjątkowego centrum szkoleniowego.

IBZ Gimborn, bo tak nazywa się to centrum, już pół wieku kształci funkcjonariuszy z całego świata. Dzięki uczestnictwie w organizowanych tam zajęciach mundurowi maja możliwość nie tylko poszerzyć swoja wiedzę w zakresie tematyki policyjnej i społecznej, ale również poznać mundurowych z czasem bardzo odległych krajów. Dzięki temu zdobywają nie tylko doświadczenie zawodowe, ale również uczą się o innych zwyczajach, kulturach, a nawet religiach. By uczcić to wydarzenie do zamku w Gimborn przyjechały delegacje z 32 krajów w tym m.in. z Brazylii, Portugalii, Włoch, Izraela, Irlandii czy Mołdawii.

 W tym gronie nie mogło zabraknąć przedstawicieli  Polski. Nasz kraj reprezentowali :Wice Prezydent Sekcji Polskiej IPA Aneta Sobieraj, Sekretarz Generalny Krzysztof Kapturski, Skarbnik Adam Pietrzkiewicz oraz Zastępca Skarbnika Robert Literacki. Podczas uroczystości nie zabrakło oficjalnych przemówień, podsumowań i podziękowań, ale przede wszystkim wiele uśmiechu, miłych wspomnień i  serdeczności. Po części oficjalnej i przemówieniach gości w tym reprezentantów Zarządu Światowego IPA, Ministra Spraw Wewnętrznych czy Zarządu IBZ wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w policyjnym pikniku zorganizowanym na terenie zamku. W zamkowym ogrodzie, aż roiło się od kolorowych mundurów i radiowozów z różnych stron świata. Nie zabrakło wielu atrakcji dla najmłodszych, którzy tego dnia chętnie odwiedzali to miejsce. Były konkursy, zabawy, koncerty i pokazy m.in. taktyk policyjnych, armatki wodnej, pracy psa policyjnego oraz niesamowitej grupy policyjnych akrobatów. Wydarzenia zakończył bankiet z koncertem orkiestry na który zaproszono 300 osób.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 25 lat polsko-niemieckich seminariów w IBZ. To jubileuszowe szkolenie odbędzie się pomiędzy 25, a 29 maja 2020 roku i będzie dotyczyć przestępczości pseudokibiców. Już niedługo rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń na to seminarium. Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt z prezesami swoich grup wojewódzkich lub mailowo z wice prezydent Sekcji Polskiej IPA Anetą Sobieraj pisząc na adres  1vice.prezydent@ipapolska.pl