Drużyna PZU IPA Region Olsztyn Wicemistrzem Świata Służb Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej „WISPA LOME 2023” rozgrywanych w Togo.

324

WorldWide Indoor Soccer Police Association z Belgii po raz 22. zorganizowało Mistrzostwa Świata Służb Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej. Tym razem zawody te zostały rozegrane w Lome – stolicy Togo, państwa w Afryce środkowej nad Zatoką Gwinejską. W wydarzeniu tym wzięło udział kilkuset uczestników z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej oraz Południowej. Byli to m. in. reprezentanci Chin, Barbadosu, Belgii, Kamerunu, Kanady, RPA, Estonii, Francji, Irlandii, Włoch, Malty, Maroka, Turcji, Ghany, Nigerii, Rumunii, Słowenii, Tajlandii, Togo i innych państw. Polskę, jako jedyni przedstawiciele naszego kraju, reprezentowała drużyna PZU IPA Region Olsztyn.

Do udziału w turnieju przygotowywaliśmy się od początku roku. To największe jak dotąd nasze wyzwanie logistyczne i finansowe. To także najdalszy nasz wyjazd jako drużyny. Mimo wielu kłopotów i przeciwności losu udało się nam dopiąć wszystkie szczegóły by wyruszyć na to wydarzenie. Nasza 12-osobowa ekipa jednak na tydzień przed wylotem uszczupliła się o jednego zawodnika, który z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z wyjazdu. To duże osłabienie naszego potencjału, był to jeden z kluczowych naszych zawodników. Jednak wystartowaliśmy pełni wiary w swoje umiejętności.

Podróż do Lome przez Paryż dla wielu z nas trwała niemal 24h. Na miejscu odebrali nas togijscy Policjanci, którzy pomogli nam przebrnąć formalności wizowe i zawieźli nas do hotelu. Jak się później okazało każdy nasz wyjazd z hotelu, czy to na mecze, ceremonię rozpoczęcia czy też wycieczki, realizowany były w konwojach z oznakowanymi policyjnym samochodami i motocyklami oraz drużyną antyterrorystyczną. Także hotel, w którym mieszkali uczestnicy turnieju był 24h/dobę ochraniany przez miejscową Policję, podobnie jak i stadion w trakcie rozgrywek sportowych. Dlatego też czuliśmy się w Togo bezpiecznie.

Uroczysta ceremonia rozpoczęcia mistrzostw została zorganizowana na stołecznym stadionie. Udział w niej wzięli Minister Spraw Wewnętrznych oraz Komendant Główny Policji w Togo, Prezydent WISPA, wszystkie przybyłe ekipy w flagami narodowymi, kompania reprezentacyjna wraz orkiestrą Policji a także szefowie komend i posterunków Policji w Togo. Pokazano nam później miasto, jego historyczne miejsca oraz okolicę.

Rozgrywanie meczów przy w temp. +35°C (w cieniu) i przy wilgotności powietrza niemal 95% było dla nas ogromnym wyzwaniem. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich warunków. Gdy my szukaliśmy cienia w każdym możliwym momencie, drużyny z Afryki czekały dzielnie w pełnym słońcu na murawie stadionu na kolejne spotkania, często zakładając jeszcze na siebie dresy.

W turnieju wzięły udział dwadzieścia dwie drużyny. Nasza ekipa w swojej grupie rozegrała 7 spotkań. Nasz bilans to 3 wygrane i 4 remisy (bramki 7:1). Każdy z meczów był bardzo zacięty a poziom drużyn niesamowicie wyrównany. Wyszliśmy z grupy z pierwszego miejsca. Straciliśmy jednak następnego podstawowego zawodnika, który doznał kontuzji. W tak okrojonym składzie przystępowaliśmy do fazy pucharowej.

W półfinale trafiliśmy na Policjantów z Nigerii. Po zaciętym meczu pokonaliśmy ich 1:0 i radowaliśmy się z awansu do finału. W nim zagraliśmy z bardzo silną reprezentacją Policji z Kanady. Mieli oni z nami rachunki do wyrównania. Dwa lata temu w Belgii, na tych samych mistrzostwach, pokonaliśmy ich w finale 5:3. Tu w Lome w grupie wygraliśmy z nimi 1:0. W finale przez cały mecz bronili się oni na swojej połowie, oddali na nasza bramkę jeden celny strzał, to my cały czas rozgrywaliśmy piłkę i atakowaliśmy. Jednak mecz zakończył się remisem 0:0 i o wyniku rywalizacji musiały zadecydować rzuty karne. Pierwsza seria, po 3 karne każdej z drużyn, nie przyniosła rozstrzygnięcia, wszyscy zawodnicy skutecznie je wykonali. W 4-ej kolejce nasz zawodnik trafił w poprzeczkę a przeciwnika w siatkę i to oni cieszyli się ze zwycięstwa. Nam pozostał tytuł Wicemistrzów Świata z czego mimo wszystko się także cieszyliśmy. Jak widać udał się rewanż Kanadyjczykom choć po meczu sami mówili, że z gry i umiejętności to my powinniśmy wygrać te zawody. Mamy nadzieję, że przyjdzie kiedyś czas na rewanż, tym razem z naszej strony.

Ceremonia rozdania pucharów odbyła się w fantastycznej oprawie. Odebraliśmy puchar za drugie miejsce z rąk Komendanta Głównego Policji w Togo, zaśpiewaliśmy „Polska, biało-czerwoni”, odstrzeliliśmy szampana i podziękowaliśmy wszystkim za wspaniały turniej, oprawę oraz atmosferę. Tradycyjnie też, choć szkoda że jako jedyni na turnieju, zamanifestowaliśmy solidarność z Ukrainą. Rozwiesiliśmy na ceremonii zakończenia flagę Ukrainy z napisem „No War” czym wzbudziliśmy aplauz wśród uczestników. Przypomnieliśmy wszystkim, że aktualnie Ukraina walczy z rosyjskim okupantem, walczy o swoją tożsamość, o swoje istnienie. Przez to jej przedstawiciele nie mogli przylecieć na ten turniej a bywali na nim wiele razy. Pamiętamy o tym i będziemy o tym przypominać wszystkim w każdym możliwym momencie, do końca tej wojny.

Turniej to było także wydarzenie filantropijne, wszyscy uczestnicy wsparli finansowo krajowe centrum badań i opieki nad pacjentami z anemią sierpowatą w Lome a my dodatkowo przekazaliśmy przywiezione z Polski i kupione już w Togo drobne podarki dzieciom ulicy.

„WISPA LOME 2023” to także udział naszych przedstawicieli w sympozjum policyjnym zorganizowanym w KGP w Lome oraz zwiedzanie Togo w tym m. in. parku narodowego Kpalime, plantacji kawy i kakao czy też miejscowości Togoville, w której nasz rodak papież Jan Paweł II w 1985 roku odprawił mszę świętą w trakcie swojej pielgrzymki do tego kraju.

Jak widać nasz pobyt w Togo był bardzo intensywny, ale przede wszystkim udany sportowo.

W tym miejscu ogromnie dziękujemy naszym sponsorom, bez wsparcia których nie mielibyśmy szansy uczestniczyć w tych mistrzostwach. Dziękujemy PZU – naszemu sponsorowi tytularnemu. Podziękowania ślemy także do Term Warmińskich z Lidzbarka Warmińskiego, Szynaka Meble z Lubawy, MARK z Elbląga, Hotel Robert’s Port Stare Sady, PUI Dzieniszewski z Iławy, Patron z Iławy, RS Investments z Zalasewa, Hub-Trans Grodzisk Wlkp., Gospodarstwo Rolne Władysław Raubo z Pieniężna, Global Servis Mrozek z Olsztyna, DWS Wind Turbine z Iławy, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, F.H. KDM z Iławy, Agroperfekt z Kisielic, IT Norcom z Poznania, MP Auto Żurek z Lidzbarka Warmińskiego, FH-U Panda z Iławy, Cares Max z Lubonia, Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Olsztyna, Progres Drewno z Iławy, Amex-Bączek z Falknowa, Kono z Gdańska, Konstal z Iławy, Avila z Iławy, FG-H Dembiński z Iławy, Ale Klar z Ługwałdu, GHT TIFI z Ciechanowa oraz wszystkim tym, którzy w nas wierzyli. Liczymy na dalsze wsparcie.

Dziękujemy także Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie nadinsp. Tomaszowi Klimkowi za wsparcie którego nam udziela od wielu lat.

Tekst: kol. Przemysław Smoliński

Foto: kol. Daniel Komorowski, Przemysław Szczepański, Łukasz Lewalski