Freundschaft znaczy przyjaźń – czyli Placement Programm w Darmstadt

116

W dniu 13 września 2013r. o godzinie 19:00 wyjechałam z Włocławka autobusem. W Darmstadt planowany czas przyjazdu był o godzinie 11:15. Przez cały czas miałam kontakt telefoniczny ze swoją koleżanką Laurą. Umówiłyśmy się, że jak będę we Frankfurcie nad Menem to mam jej napisać sms-a. W drodze do Darmstadt autokar skręcił na pobocze i się zatrzymał. Wszedł mężczyzna w średnim wieku i rozmawiał z kierowcą. Okazało się, że to policjant, który chciał przeprowadzić kontrolę.

Pomyślałam sobie: „ no tak…a Laura czeka na mnie na dworcu w Darmstadt”. Funkcjonariuszowi Policji przekazałam swój dowód osobisty. Siedziałam z tyłu autokaru i chciałam napisać do Laury, że będę później. Nie zdążyłam, gdyż ten sam policjant podszedł do mnie i zapytał: „Sprechen Sie Deutsch?- Czy mówi Pani po niemiecku?”. Odpowiedziałam, że tak. On poprosił mnie, żebym z nim wyszła, gdyż musi mi coś wyjaśnić.  Pasażerowie patrzyli na mnie podejrzliwie. Pamiętam, że ktoś odezwał się do mnie: „No pewnie Pani już do nas nie wróci”, na co odpowiedziałam, że na pewno wrócę. Policjant powiedział mi, że poszukują osobę o tym samym imieniu oraz z tą samą datą urodzenia co ja tj. Marta ur. 17.01.1986r., lecz z innym nazwiskiem i dlatego muszę z nimi jechać do jednostki, żeby porównali moje zdjęcie z tą poszukiwaną dziewczyną. Pomyślałam sobie ok. – przecież to ich praca. Spytałam się tego policjanta do jakiej jednostki jedziemy. Odpowiedział, że do Darmstadt. Oznajmiłam mu, że dobrze się składa, bo moja koleżanka ma mnie właśnie odebrać z dworca z Darmstadt, na co odpowiedział, że nie ma problemu i po wykonanych czynnościach sami mnie zawiozą na dworzec. Po tym wsiadłam do ich nieoznakowanego radiowozu. Z przodu po stronie pasażera siedział drugi policjant. Ruszyliśmy. Powiedziałam, że jestem z Policji i naprawdę zależy mi na czasie. Oni na to: „Tak?, niemożliwe?”, po czym jeden z nich poprosił mnie o okazanie legitymacji służbowej… No i się zaczęło … pytania do kogo jadę?, dlaczego?, co robię w Policji? itp. Powiedziałam, że jadę do Laury Hartmann, na co odpowiedzieli, że takiej nie znają. Wyjęłam swój telefon komórkowy, ponieważ chciałam napisać sms-a do Laury. Na to jeden z nich zapytał co robię, ja na to, że chcę Laurę poinformować o tym co się stało. Odpowiedzieli, że jak będziemy w jednostce, to sami zadzwonią do niej i jej wyjaśnią o co chodzi. Skręciliśmy na prawo. Widziałam stację benzynową, gdzie widniał napis „West Lorsch”. Pomyślałam…Laura pracuje w Lorsch. Spytałam się ich, gdzie jesteśmy? Oni, że już dojeżdżamy do jednostki. Po chwili wjechaliśmy na teren komisariatu. Jeden z nich powiedział, że mam z nim udać się na górę. Po wejściu do pokoju zobaczyłam… Laurę, która trzymała ciasto z napisem:

„SERVO PER AMIKECO -Freundschaft (przyjaźń)”

Uściskałam ją bardzo mocno i powiedziałam: „Dziękuję za takie przyjęcie!”. Tak rozpoczął się  mój pobyt w Niemieckiej Policji. Od początku poczułam się jak u siebie w domu. Każdy z funkcjonariuszy Niemieckiej Policji był w stosunku do mnie bardzo miły i serdeczny. Przygotowali bogaty program wizyty, nie tylko pod kątem wymiany doświadczeń zawodo-wych, ale również poznania  okolic Südhessen. W pierwszym dniu poznałam założyciela i przewodniczącego z IPA Bergstraße Jupp Simon, który kontrolował autokar oraz jego kolegę Dieter

W dniu 16 września 2013r. miałam okazję poznać  strukturę i organizację pracy policjantów w Polizeipräsidium (odpowiednik Komendy Wojewódzkiej Policji) w Südhessen, którą przedstawił mi komendant powyższej jednostki Bernd Denninger. Następnie kierownik powyższej jednostki Alexander Schiele przedstawił mi  zasady działania aplikacji ASTOK (przeznaczone m.in. dla zorganizowanych grup przestępczych). Pokazał funkcjonowanie służby dyżurnej oraz grupy odpowiedzialnej za bezpieczeństwo podczas meczów piłki nożnej. Szczególną uwagę zwrócił na wizualizację, która w znacznym stopniu pomaga
i ułatwia komunikację między funkcjonariuszami policji przede wszystkim podczas zabezpieczenia meczu piłki nożnej.

W dniu 18 września 2013r. została przedstawiona struktura i organizacja Zakładu Karnego w m. Weiterstadt. Funkcjonariusze Służby Więziennej pracują w wymiarze 42 godzin. Miałam okazję zobaczyć w jakich warunkach skazani odbywają karę pozbawienia wolności i w jaki sposób funkcjonują na co dzień. Szczególną uwagę zwróciłam na zachowanie bezpieczeństwa podczas wizyt osób odwiedzających skazanych. Wyposażenie takich pokoi uniemożliwia przekazywanie rzeczy prawnie zabronionych tj. np. narkotyków – pokoje wyposażone są w kamery, stoły przy których siedzą skazani z osobami odwiedzającymi wyposażone są w dolnej części w szybę. Funkcjonariusze Służby Więziennej zwrócili szczególną uwagę na problematykę przestępczości z krajów takich jak Turcja, gdzie osadzeni najczęściej odbywają karę pozbawienia wolności za przestępstwa p-ko życiu i zdrowiu, tj. z art. 157§ 1 kk, z art. 158§ 1 kk,z art. 159 kk itp. W Zakładzie Karnym 50 % osadzonych stanowią osoby pochodzenia niemieckiego, natomiast 50% stanowią cudzoziemcy.  Na terenie Zakładu  są ogólnie dostępne miejsca przeznaczone do uprawiania sportu, tj. na zewnątrz boisko do piłki nożnej, wewnątrz hala sportowa, siłownia oraz basen (głęboki do 1,3m.) Każdy z osadzonych może korzystać z w/w wymienionych obiektów sportowych 2 razy w tygodniu po 1 godzinie. W zakładzie osadzeni mogą podjąć pracę przy produkcji opakowań w wymiarze 35 godzin  tygodniowo, w godz. 06:00-12:30, oraz 12:30-15:30, gdzie za 1 godzinę otrzymują wynagrodzenie 8 euro netto. Ponadto na terenie Zakładu Karnego znajduje się kościół wyznania katolickiego i ewangelickiego. Każdy z osadzonych może uczestniczyć w mszy świętej raz w tygodniu – ustalono także polską mszę świętą.

Następnie miałam okazję poznać organizację pracy  funkcjonariuszy Bundespolizei na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Wskazani policjanci pracują w wymiarze 42 godzin tygodniowo od poniedziałku do piątku w godz. 06:30-23:00 (zawsze 3 godziny przed odlotem samolotu powinni stawić się do jednostki).  Ponadto zostały przedstawione najważniejsze zadania policjantów podczas kontroli na lotnisku oraz podczas lotu samolotem. Szczególna uwagę zwrócili na specjalistyczny kask „Body Cuff”, który zakładają osobom szczególnie niebezpiecznym. Dzięki niemu nie dochodzi do uszkodzeń ciała podczas transportu osób w miejsca docelowe.  Statystyki wskazują, iż najwięcej osób popełniających przestępstwa jest z krajów takich jak Algieria i Maroko. Także przedstawili ciekawe sytuacje związane z próbą przemytu rzeczy pochodzących z przestępstwa, tj. procedury przeszukania danej osoby, miejsca, gdzie ujawniono zabronione przedmioty.

W dniu 19 września 2013r. wspólnie z Laurą i jej kolegą z pracy Dieter miałam służbę w godz. 08:00-20:00 w jednostce Policji w Lorsch. Uczestniczyłam w czynnościach związanych z zatrzymaniem, przeszukaniem pojazdów i kontroli osób w nich przebywających. Zobaczyłam wyposażenie nieoznakowanego radiowozu, tj.  komputer przenośny za pomocą którego szybko i sprawnie dokonuje się sprawdzeń podczas przemieszczania się po autostradzie. Pojazd m-ki Mercedes wyposażony w tylnej części w podnoszoną obudowę z napisem „Polizei”. Na wyposażeniu policjantów jest specjalistyczna torba wewnątrz, której znajdują się przyrządy m.in. do ujawnienia sfałszowanych dokumentów. Funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na przestępczość ze strony osób pochodzenia romskiego i rumuńskiego. W trakcie służby dokonaliśmy kontroli pojazdu z osobami pochodzenia rumuńskiego.  Zauważyłam, ze za pomocą przenośnego komputera wszelkie sprawdzenia związane z kontrolą przebiegają w sposób bardzo szybki, bez żadnych zapisów na miejscu zdarzenia.  W momencie ujawnienia przez nas przestępstwa z art. 286 § 1 kk osoby zostały zatrzymane i przewiezione do jednostki w Lorsch. Na miejscu zostały przeprowadzone czynności w postaci pobrania śladów linii papilarnych, wykonania zdjęć fotograficznych, sporządzenia krótkiego zawiadomienia o przestępstwie oraz podpisania oświadczenia przez osoby zatrzymane, że przyznają się lub nie do popełnienia zarzuconego im czynu. Po tych czynnościach osoby zostały zwolnione, a sporządzone materiały z wykonanych czynności przekazano do Prokuratury Rejonowej celem rozpatrzenia.

Podczas służby w Polizeipräsidium w Südhessen miałam okazję zobaczyć strzelnicę tzw. trenażer. Instruktor strzelectwa zaprezentował mi miejsce, gdzie odbywają się treningi w specjalnie przygotowanych do tego obiektach.  Zobaczyłam także salę przeznaczoną do walki wręcz, gdzie znajdowały się m.in. worki treningowe. Szczególną uwagę zwróciłam na strzelnicę wyposażoną w plansze zmieniające się w zależności od specyfiki szkoleń. Policjanci wyposażeni są w broń krótką Heckler & Koch P70.

Ponadto w powyższej jednostce miałam okazję przyjrzeć się pracy policjantów zajmującymi się wykrywaniem przestępstw fałszowania dokumentów. Za pomocą specjalistycznego sprzętu widziałam w jaki sposób ujawniane są cechy potwierdzające autentyczność danego dokumentu – kierując się zasadą „ciemne jest dobre, jasne złe” – przy pomocą lampy UV.  Także przedstawili mi zasadę rejestracji osoby podejrzanej w systemie.

W dniu 20 września 2013r. na posterunku w Bensheim miałam możliwość zapoznania się z pracą grupy dochodzeniowo – śledczej, którą przybliżył mi chłopak Laury,tj. Axel prowadzący postępowania przygotowawcze. Po analizie akt sprawy zauważyłam, że przesłuchania świadków i podejrzanych są krótsze, aniżeli w naszych postępowaniach. Na moje pytanie o terminy procesowe, Axel odpowiedział, że u nich nie ma terminów na prowadzenie postępowań przygotowawczych.

W dniu 22 września 2013r. uczestniczyłam w wieczornych przedstawieniu grupy artystycznej w miejscowości Heidelberg, która miała na celu w przeciągu 3 godzin przedstawić historię zamku usytuowanego na wysokości około 70 metrów nad rzeką Neckar.

W dniu 23 września 2013r. w teorii i praktyce został przedstawiony trening bezpiecznej, szybkiej jazdy radiowozem służbowym. Każdy z policjantów musi co roku odbyć takie szkolenie, natomiast policjanci uczący się w szkole policyjnej muszą w teorii i praktyce zdać egzamin końcowy. Miałam okazję prowadzić pojazd służbowy po wyznaczonych do tego trasach oraz odpowiednio przygotowanych do tego utrudnieniach w postaci śliskiej nawierzchni. Ponadto miałam możliwość zapoznać się w teorii i praktyce z techniką wyjścia z samochodu podczas np. wypadku.

W godzinach popołudniowych Komendant Policji z Darmstadt Herr Jörg Seiderer oprowadził nas po mieście Wiesbaden.

W dniu 24 września 2013r. spotkałam się z burmistrzem miasta Bensheim z Hr. Torsten Hermann, który przedstawił m.in. problematykę przestępczości w mieście zwracając szczególną uwagę na obywateli pochodzenia romskiego i rumuńskiego.

Od godziny 19:00 na posterunku Policji w Bensheim miałam służbę z policjantami pionu prewencyjnego. W jednostce zapoznałam się z pracą służby dyżurnych, gdzie został okazany mi system POLAS za pomocą którego jest możliwość wglądu m.in. do postępowań przygotowawczych prowadzonych w danej jednostce. Podczas służby miałam okazję zobaczyć procedurę przeprowadzenia kontroli na drodze. Policjanci nie notuję żadnej kontroli. Dopiero w momencie ujawnienia wykroczenia lub przestępstwa wykonują stosowną dokumentację. Kierowca poniżej 21 lat musi  prowadzić pojazd w stanie trzeźwości, natomiast powyżej 21 lat może prowadzić pojazd z wynikiem 0,5 promila.

W dniu 25 września 2013r.  miałam możliwość teoretycznie i praktycznie poznać formę zabezpieczenia meczu piłkarskiego o Puchar Niemiec na stadionie w Darmstadt pomiędzy Schalke 04 – SV Darmstadt w godz. 20:30- 23:00. Pod kierownictwem  komendanta jednostki Policji z Darmstadt Herr Jörg Seiderer uczestniczyłam w odprawach służbowych, gdzie została przedstawiona taktyka i technika zabezpieczenia meczu. W czynnościach tych wspomagali policję z Darmstadt funkcjonariusze m.in. z Wiesbaden oraz z Kassel. W pojeździe służbowym na terenie stadionu miałam możliwość obserwacji w jak szybki i precyzyjny sposób  zastają przekazywane informacje.

W dniu 26 września 2013r. zapoznałam się z organizacją i funkcjonowaniem Szkoły Policyjnej w Wiesbaden. Przyszli funkcjonariusze uczą się przez okres 3 lat i po egzaminie końcowym otrzymują tytuł licencjata. Osobą ubiegającą się o przyjęcie na studia policyjne może być osoba bez obywatelstwa niemieckiego. Miałam możliwość uczestnictwa w 3-godzinnym wykładzie na temat analizy przypadków dokonanych przestępstw ze szczególnym okrucieństwem. W sposób bardzo interesujący został zaprezentowany obraz sprawcy i ofiary. Na końcu każdy ze słuchaczy w formie ćwiczeń analizował  motyw i działanie sprawcy na danym przykładzie.

W dniu 27 września 2013r. spotkałam się v-ce Prezydentem  Polizeipräsidium Südhessen z Uwe Brunnengräber, któremu zrelacjonowałam swój bogaty program wizyty w Niemieckiej Policji podkreślając życzliwość i profesjonalizm w tym przedsięwzięciu.

Dnia następnego o godzinie 15:15 odjechałam z Darmstadt do kraju, lecz już bez kontroli Policji Niemieckiej. Czas spędzony przeze mnie w Niemczech należał do bardzo intensywnych. W ciągu dwóch tygodni miałam okazję poznania specyfiki służby na różnych jej szczeblach. Mogę stwierdzić, że pobyt u nich to był czas nie tylko mile spędzony wśród przyjaznych kolegów z Niemiec, ale również bardzo pouczający. Miejsca które zobaczyłam,  osoby, które poznałam na pewno pozostaną w mojej pamięci.