Górski duathlon #SpotkanieNaSzczycie członków IPA z Podhala na Dolnym Śląsku.

78

W ostatni weekend czerwca, rozpoczynający okres wakacyjny, gościliśmy na ziemi dolnośląskiej grupę członków Karpackiego Regionu IPA, którzy odwiedzili nasze województwo w ramach wydarzenia #SpotkanieNaSzczycie. Członkowie IPA z Podhala swój przyjazd planowali od października 2020 roku, aby zdobyć szczyt Śnieżki oraz pamiątkową odznakę #SpotkanieNaSzczycie. Niestety, z powodu obostrzeń związanych z sytuacją pandemiczną w kraju, przyjazd został odwołany. Gdy obostrzenia stopniowo zostały zniesione, powróciła inicjatywa przyjazdu na Dolny Śląsk, a na celowniku gości pojawiły się dwa szczyty do zdobycia w ramach wydarzenia IPA.

#SpotkanieNaSzczycie jest wydarzeniem IPA zapoczątkowanym przez członków Regionu IPA Nowy Targ, którzy cyklicznie, od ośmiu lat, organizują wspólne wejście członków Stowarzyszenia na najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich i, poza Tatrami, najwyższy szczyt w Polsce – Diablak, czyli Babią Górę (1725 m.n.p.m.). Oczywiście, na pamiątkę każdy uczestnik wspólnego wejścia na szczyt otrzymuje odznakę. Ta inicjatywa była inspiracją dla dolnośląskiego IPA. Pierwszym wydarzeniem pod szyldem #SpotkanieNaSzczycie na naszym terenie było wejście na Śnieżkę, zainicjowane jesienią 2020 r w ramach obchodów 70-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Od 5 czerwca członkowie IPA mogą również zdobywać szczyt Ślęży. Celem tego wydarzenia jest zachęcenie członków IPA do aktywności i poznawania urokliwych miejsc naszego regionu w duchu przyjaźni i rywalizacji. Każdy członek, który zdobędzie szczyt i udokumentuje tę aktywność aplikacją biegową lub zdjęciem, otrzyma pamiątkową odznakę.

Gości z Podhala na terenie Dolnego Śląska przywitał Prezes DGW IPA Bartłomiej Majchrzak. Po krótkim spotkaniu przy kawie, goście udali się w dalszą drogę do Karpacza. W sobotę 26 czerwca, wczesnym rankiem, szlakiem spod Świątyni Wang, grupa wyruszyła zdobyć szczyt Śnieżki. Szlak niebieski prowadził początkowo wędrowców pośród drzew gęsto porastających zbocza. Po dojściu do Polany, skąd rozchodzą się szlaki w kilku kierunkach, stopniowo znad koron drzew zaczęły wyłaniać się zbocza Kotła Małego Stawu. Widok wyrastających znad drzew górskich zboczy był niczym w porównaniu do zachwytu jaki wywołał u wędrowców widok rozpościerający się po dotarciu nad Mały Staw. Dalej droga wiodła w górę do schroniska Strzecha Akademicka, gdzie na Śnieżkę podążali także uczestnicy ultra maratonu 3xŚnieżka, a wśród nich członek IPA Wrocław Mariusz Łęcki, który pomimo wysiłku, z uśmiechem pozdrowił członków IPA w drodze na szczyt. Trawers drogi Na Śnieżkę wiodący do schroniska Dom Śląski to tylko chwila na uspokojenie oddechu przed rozpoczęciem podejścia na szczyt Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Na szczycie Śnieżki goście z Karpackiego Regionu IPA otrzymali z rąk Sekretarza Regionu IPA Wrocław Michała Sługockiego pamiątkowe odznaki . Niespodziewanie na szczycie Śnieżki doszło także do spotkanie ze Skarbnikiem Regionu IPA Uroczysko-Piechowice Włodzimierzem Jankiewiczem. Po zejściu do Domu Śląskiego Drogą Jubileuszową i odpoczynku, szlak powiódł dalej w dół Kotłem Łomniczki przez malownicze Kaskady Łomniczki aż do Karpacza. Strudzeni wędrowcy wieczór spędzili na odpoczynku i integracji, którą uświetniła wizyta Fryderyka Orepuka.

Kolejny dzień to kolejne wyzwanie. Ślęża swoją wysokością nijak ma się do Śnieżki, aczkolwiek pewne szlaki na szczyt są równie wymagające. Goście z Podhala mogli się o tym doskonale przekonać w niedzielę 27 czerwca, kiedy z rana wyruszyli na szlak na szczyt. Droga Piotra Włosta łagodnie prowadziła wędrowców od Domu Turysty do niebieskiego szlaku i Ścieżki pod Skałami, które poprowadziły wśród granitowych skał na Wieżę Widokową na Górze Ślęża, a następnie pod Dom Turysty, gdzie pamiątkowe odznaki za zdobycie Ślęży wręczył Włodzimierz Jankiewicz. Droga ze szczytu wiodła żółtym szlakiem na Wieżycę, gdzie goście podziwiać mogli wieżę widokową Bismarcka, do Domu Turysty „Pod Wieżycą”. Spod Domu Turysty pozostało już tylko wrócić na parking do samochodów, skąd goście z Podhala w znakomitych humorach i ze wspaniałymi wspomnieniami ruszyli w drogę powrotną do domu. Przed odjazdem zaprosili członków IPA z Dolnego Śląska do udziału w wydarzeniu #SpotkanieNaSzczycie – Babia Góra, którego kolejna edycja będzie miała miejsce 1 maja 2022 roku.

Zachęcamy członków IPA do udziału w wydarzeniach organizowanych przez regiony, dla propagowania aktywności fizycznej oraz poznawania urokliwych miejsc w duchu przyjaźni i rywalizacji.

Tekst: Michał Sługocki, zdjęcia: Mateusz Kapołka, Marcin Kubień.