Grupa członków IPA z oficjalną wizytą w Serbii i Czarnogóry

72

Z inicjatywy przewodniczącego Regionu IPA Kalwaria Zebrzydowska kol. Andrzeja Kozioł w dniu 18.10.2022 roku sześcioosobowa grupa członków IPA udała się z oficjalną wizytą do Serbii i Czarnogóry w celu odwiedzenia swoich przyjaciół z tamtejszego Stowarzyszenia IPA.

O godz. 20.00 wyruszono trasą przez Podhale, Słowację, Węgry, Serbię. Po drodze zatrzymano się w miejscowości Smederevo, gdzie odbyło się spotkanie z przewodniczącym Regionu IPA Podunavlje kol. Perica Milovanović. W trakcie spotkania omówiono współpracę pomiędzy regionami oraz wymieniono się doświadczeniami zawodowymi. Z miejscowości Smederovo udano się malowniczą górską trasą do miejscowości Žabljak na terenie Czarnogóry.

Žabljak to małe górskie miasteczko w Parku Narodowym Durmitoru. Leży w północno-wschodniej Czarnogórze, bywa nazywane zimową stolicą. Jest też najwyżej położonym miastem w regionie – znajduje się na wysokości 1456 m n.p.m. Žabljak to ośrodek turystyki górskiej i zimowej. Jest dobrą bazą na wypady w góry Durmitoru, do uprawiania sportów górskich, w tym raftingu, jazdy na rowerze, czy wspinaczki wysokogórskiej.

Pobyt w Czarnogórze rozpoczął się od wspólnego z kolegami IPA Czarnogóra wyjazdu nad Czarne Jezioro, które jest górskim jeziorem polodowcowym w północnej części Czarnogóry. Zbiornik ten leży u stóp góry Međed, jednego ze szczytów gór Durmitor, na wysokości ponad 1410 metrów nad poziomem morza. Jezioro Czarne ma powierzchnię około pięciuset hektarów i w rzeczywistości składa się z dwóch jezior, Veliko Jezero i Malo Jezero. Obydwa zbiorniki łączą się ze sobą wąskim kanałem, który w okresie letnim wysycha, wskutek czego powstają dwa odrębne jeziora. 

Kolejny etap podróży również był utrzymany w klimatach górskich, udano się w kierunku najwyższego szczytu w górach Durmitor -SEDLO 1907 metrów n.p.m., zwiedzając po drodze SKI CENTAR SAVIN KUK – najpiękniejsze trasy narciarskie. Po opuszczeniu górskich tras będąc pod niesamowitymi wrażeniami, przemieszczono się w kolejne urokliwe tereny – cieplejsze i słoneczne – do miejscowości HERCEG NOVI – portowego miasta w Czarnogórze, leżącego w pobliżu granicy z Chorwacją. Tutaj odbyło się towarzyskie spotkanie z przedstawicielami IPA CRNA GORA Herceg Novi: kol. Dejan Janković, Ivan Kovacevic, Dragomir Pejović. Wspólnie zwiedzano piękne zabytkowe miasto, które jest jednym znajpopularniejszych kurortów w Czarnogórze.

Kotor to kolejna miejscowość na podróżniczej trasie. Spotkano się tutaj z kolegą Zdravko Vuković z IPA Kotor, z którym wspólnie zwiedzano miasto portowe Kotor położone nad Zatoką Kotorską na wybrzeżu Adriatyku. Miasto otoczone jest z trzech stron masywami górskimi: Lovćen, Vrmac i Dobrota, w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Po towarzyskim spotkaniu z członkami Stowarzyszenia IPA Kotor udano się do miasta Bar leżącego nad morzem Adriatyckim, stanowiącego duży ośrodek komunikacyjny, z uwagi na zlokalizowany tu największy port morski w Czarnogórze.

W trakcie spotkaniu z kolegami IPA Bar podpisano umowę o współpracy pomiędzy IPA Kalwaria Zebrzydowska i IPA Bar, opierającą się na współpracy pomiędzy członkami porozumienia, zobowiązując do współpracy, wymiany doświadczeń zawodowych i realizacji wspólnych działań.

Po niesamowitych wrażeniach z pobytu w Czarnogórze nadszedł czas na powrót. W dniu 22.10.2022r. odbyło się ostatnie spotkanie z kolegami z IPA Novi Sad w Serbii – miasta w północnej Serbii, stanowiącego ważne centrum gospodarcze i kulturalne. Po uroczystym spotkaniu w klimatycznej restauracji, gdzie można było delektować się smacznym, tradycyjnym jedzeniem, w towarzystwie Przewodniczącego Regionu IPA Novy Sad Miki Petkovic, Sekretarza Bojany Grbić nadszedł czas pożegnania i powrotu do kraju.

Pobyt na terenie Serbii i Czarnogóry upłynął w miłej, przyjaznej atmosferze i dostarczył wielu wspaniałych wrażeń, które na długo zostaną w pamięci.

Autor tekstu i foto: Artur Studnicki