Hokejowy Turniej Charytatywny o Puchar przewodniczącego Regionu IPA Nowy Targ.

98

W dniach 13-14.09.2019r. zrealizowaliśmy po raz pierwszy w historii IPA Sekcja Polska Hokejowy Turniej.

Turniej został rozegrany w dniach 13 i 14 września 2019 roku na Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu. Był to turniej charytatywny – policjanci z Polski i Słowacji przyjechali zagrać dla Asi Podczerwińskiej – wnuczki członka Regionu IPA Nowy Targ. Akcja miała szczytny cel – pomoc małej Asi!

Środki zebrane podczas turnieju zostały przeznaczone na kosztowną operację dziewczynki, która cierpi na wrodzoną wadę nóżki – hemimelię strzałkową. Ta szczytna akcja zorganizowana została dla uczczenia 100 rocznicy powstania Policji Państwowej. Patronat objęli: Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu, Burmistrz Miasta Nowy Targ, Starosta Powiatu nowotarskiego, Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Prezydent Sekcji Polskiej IPA,  a także Prezydent Sekcji Słowackiej IPA.

                W składach drużyn z IPA Nowy Targ i IPA Tychy grali policjanci z jednostek: KPP Zakopane, KPP Oświęcim, KPP Gorlice, KPP Oświęcim, CBŚ Katowice, KP Krynica, KPP Chrzanów, oraz oczywiście KPP Nowy Targ, a także funkcjonariusz SG z PSG Zakopane i kilku emerytów policyjnych. Zaproszenie do udziału w turnieju przyjęli policjanci i emerytowani policjanci z Trencina i Popradu. Uroczystość rozpoczął Dyrektor MOK  Nowy Targ – Bolesław Bara, który wraz z Przewodniczącym Regionu IPA Nowy Targ – Mateuszem Kapołka, Przewodniczącym Regionu IPA Poprad – Peterem Suchym oraz Przewodniczącym Regionu IPA Trencin – Romanem Tatranskim, przypomniał cel zorganizowania turnieju. Obecnych przywitał Prezydent Sekcji Polskiej IPA – Fryderyk Orepuk.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Urzędujący Członek Zarządu powiatu nowotarskiego p. Karol Skrzypiec , wraz Burmistrzem Miasta p. Grzegorzem  Watychą, i zastępcą komendanta Powiatowego Nowotarskiej Policji kom. Zbigniewem Zacherem. Na lodzie nie mogło zabraknąć maleńkiej gwiazdy turnieju – Asi – która wraz tatą – Sebastianem  i dziadkiem – Jackiem również przywitali wszystkich obecnych..

Zmagania na lodzie rozpoczęły drużyny z IPA Poprad i IPA Tręcin.

Pierwszą walkę o krążek rozpoczęli na środku lodowiska – symbolicznie organizatorzy – Mateusz i Peter, a krążek podał im Dyrektor MCSiR p. Krzysztof Łapsa.

Walka jeż od samego początku była zawzięta, jednak ustalona wspólnie formuła, iż unikamy ostrych wejść, a gramy dla „wyższych celów” odniosła oczekiwany skutek. Nie było miejsca na zbyt ostrą walkę, ostry kontakt, a co za tym idzie – fauli i kar dla zawodników. Nad wszystkim czuwali sędziowie: Milan i Kamil.

Meczu po trzech dwudziestominutowych tercjach zakończył się wynikiem 11: 5 dla drużyny IPA Trencin. Zgodnie z planem turnieju, kolejny mecz rozegrały drużyny z IPA Nowy Targ oraz z IPA Tychy. I tym razem walka o kolejne bramki była zacięta.

Była ostra, ale fair play gra, były również karne – czyli wszystko to, co możemy spotkać na tradycyjnym meczu hokejowym. Mecz zakończył się wynikiem 13 : 7 dla IPA Nowy Targ.

Po zakończonych meczach zawodnicy udali się na zasłużony odpoczynek do hotelu Rancho Lot, https://rancholot.pl/ poprzedzony wspólną kolacją. Dla rozrywki – nasi gości mogli również popróbować swoich sił na kręgielni.

                Na drugi dzień – zgodnie z planem, od rana rozpoczęła się finałowe mecze. Najpierw o trzecie miejsce zagrały drużyny IPA Poprad oraz IPA Tychy. Mecz zakończył się wygraną IPA Poprad 8 do 5.

Ok. 1000 zaplanowany był mecz IPA Trencin kontra IPA Nowy Targ o pierwsze miejsce. W związku z tym, iż obydwie drużyny miały białe koszulki – drużyna IPA Nowy Targ 'pożyczyła’ niebieskie koszulki od IPA Tychy – aby w trakcie gry nie było pomyłek. W oczekiwaniu na graczy, dla wszystkich obecnych, pokaz swoich umiejętności dały dziewczynki z Cheerleaders Podhale https://www.facebook.com/cheerpodhale/ – drużyny działającej przy akademii Tańca w Nowym Targu. Grupa taneczna Cheerleaders Gwiazdki zaprezentowała fantastyczny układ choreograficzny !!

Mecz o pierwsze miejsce był bardzo zacięty, a walka o krążek była niezwykle widowiskowa. Gracze obydwu drużyn pokazali grę w hokeja na wysokim poziomie, biorąc pod uwagę /co nam nowotarżanom  nie mieści się w głowie/, że na widowni były osoby które rywalizację hokeja na lodzie widziały po raz pierwszy !!!!

Po zakończonym meczu, w którym lepsi okazali się gracze z IPA Trencin, pokonując IPA Nowy Targ 13 : 10, hokeiści zeszli do boksu na chwilę odpoczynku. W tym czasie na lód wjechały dzieci z MMKS Podhale http://mmks.sportowepodhale.pl, aby przywitać uczestników turnieju. Następnie odbyła się licytacja koszulki KS Podhale na której swój autograf złożył każdy zawodnik. Następnie, przy głośnym aplauzie, na lód wjechali przedstawiciele wszystkich drużyn. Prowadzący Bolesław Bara zaprosił Przewodniczących Regionów IPA Nowy Targ, IPA Poprad i IPA Trencin, a także komendanta KPP Nowy Targ pana insp. Grzegorza Wyskiela aby wspólnie dokonali wręczenia pucharów. Po ceremonii zakończonej wspólnymi zdjęciami, dorośli hokeiści wraz z gośćmi zeszli z lodu, pozostawiając najmłodszych z MMKS Podhale, którzy dali piękny pokaz swoich umiejętności. Na zakończenie uczestnicy turnieju mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zawodnikami ekstra ligi, najbardziej utytułowanego klubu hokejowego w Polsce – Klubu Sportowego Podhale Nowy Targ http://podhalenowytarg.pl/kh/club/tatryski-podhale-nowy-targ/ !!!

Sparing po dwudziestu minutach zakończył się wynikiem 1: 3 . Zwycięstwem hokeiści z Nowego Targu.

                Z powodu zaplanowanego treningu hokeistów KS Podhale, nie udało się nam zlicytować przygotowanych koszulek IPA Nowy Targ podpisanych przez:  1. Justynę Kowalczyk, 2. Bronisława Cieślaka, 3. Maćka Wisławskiego oraz liderów polskich rajdów samochodowych: M. Marczyk, Sz. Gospodarczyka, Ł. Habaja, R. Polańskiego, M. Cieślara 4. Kamila Stocha, Dawida Kubackiego i Macieja Kota, 5. Marylę Rodowicz, 6. Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika oraz  innych piłkarzy Reprezentacji Polski, oraz 7. I reprezentację KS Podhale Nowy Targ. Zostaną one przekazane na aukcję internetową, z przeznaczeniem na pokrycie kosztów leczenia Asi.

                Ostatecznie, po przeliczeniu środków zebranych w trakcie dwudniowego turnieju, okazało się , iż po przeliczeniu pieniędzy w Fundacji – w puszkach było 2854,56 zł, 306 Eur, co w sumie daje ok. 4170 zł; dodatkowo na konto wpłynęły wpłaty na łączną sumę 1500 zł. Razem udało się nam zebrać kwotę ok. 5670 zł !!! To nie jest ostateczny wynik Turnieju… jeszcze pozostały koszulki z autografami.

Wielki ukłon składamy wszystkim graczom, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie się, grę, a także za to, że chcąc wziąć udział w turnieju – dokonali wpłat do puszki dla Asi.

Podziękowania składamy członkom naszego Regionu IPA za pomoc w trakcie turnieju – Wojtkowi Frańczakowi i Sławkowi Kicińskiemu, oraz Wojtkowi Batkiewiczowi za osobiste zaangażowanie się w zorganizowanie, przygotowanie i realizację turnieju.

Dziękujemy także Przyjaciołom IPA, którzy wsparli zorganizowanie turnieju w duchu sportowej rywalizacji w myśl „Servo per Amikeco”: Łukaszowi Rubisiowi, Edwardowi Krupie, Marcinowi Gołębiowskiemu, Krzysztofowi Pawłowskiemu, Andrzejowi Fryda, Marianowi Czyszczoniowi, Krzysztofowi Ślimakowi, Krzysztofowi Wadowskiemu oraz Arturowi Lorek, a także klubom MMKS Podhale oraz KS Podhale.

Mamy nadzieję, że wspólna pomoc wielu organizacji, a także nas samych, pomoże odzyskać sprawność dziecku. Ważne, aby operacja i praca lekarzy nad rekonstrukcją stawów i mięśni (prostowanie nóg, wydłużanie kości i budowa nieistniejących stawów) została wykonana jak najszybciej, najlepiej między 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Niestety, koszty operacji są bardzo wysokie … https://www.siepomaga.pl/nozka-asi

tekst: Mateusz Kapołka

foto relacja:

S.Kiciński

Zybi Foto:

https://photos.app.goo.gl/kV5qL8ekZNChiJcs6

Szymon Pyzowski Podhale24:

https://www.facebook.com/simonpyzowski/media_set?set=a.2696802590351403&type=3

http://foto.podhale24.pl/galeria-21165