Integracja przez sport

72

Po raz kolejny, tym razem w dniach od 14 do 17 września Region III „Korona” Opole zorganizował międzynarodowe spotkanie członków naszego stowarzyszenia – „Integracja przez sport”. Przyjechali koledzy z IPA Prievidza w Słowacji oraz IPA Jesenik i IPA Mesto Albrechtice z Czech. Oczywiście byli również członkowie polskiej sekcji IPA.

Tytułowy dzień to rywalizacja strzelecka. Dzięki uprzejmości prezesa Opolskiego Klubu Strzeleckiego Macieja Sadłonia zawody odbyły się na klubowej strzelnicy w Jełowej. Kolega Maciek, będący jednocześnie sędzią zawodów, przygotował cztery ciekawe konkurencje, które i wśród policjantów wzbudziły zaciekawienie. ”Pistolet obronny” (ostrzeliwanie z pistoletu 9 mm wielu celów przy jednoczesnym przemieszczaniu się strzelca), „strzelba Gwiazda” ( strzelanie ze strzelby półautomatycznej do pięciu celów umieszczonych w kształcie gwiazdy na obrotowej platformie), „strzelba POPER” (strzelanie do pięciu odkładających się celów ze strzelby tzw. „pompki”), „22 Long Range” (karabinek z lunetą – strzelanie do ośmiu celów w kształcie walca o różnej średnicy, mini poper). Jak to zwykle bywa w dwóch konkurencjach zwyciężyli debiutanci. Puchar i nagrodę dla najlepszego zawodnika zawodów (czyli naszego kolegi z Regionu) ufundował Marszałek Województwa Opolskiego, a wręczył z-ca Dyrektora Departamentu

W sobotę pokazaliśmy naszym gościom Park Miniatur Sakralnych w Olszowej, muzeum Śląska Opolskiego oraz kamienicę czynszową w Opolu (jak mieszkali ludzie sto lat temu).

Również w sobotę (dzięki przychylności dyrektor szkoły) specjalnie dla naszej grupy, dzieci i młodzież z Klubu Taekwon-do OKSW Mateusz Rojowski zademonstrowały techniki tej sztuki walki w sali SP nr 5, pokazując kwintesencje piękna tego sportu. Polało się wiele potu, ale postaraliśmy się jakoś odwdzięczyć. Każda osoba otrzymała upominek przygotowany wspólnie przez nasz Region, Regiony z Czech i Słowacji, Urząd Marszałkowski oraz producenta zdrowej żywności firmę SFD z Opola. Nie można nie dodać, że Mateusz Rojowski jest wicemistrzem świata oraz najlepszym polskim trenerem. Jedna czwarta kadry Polski na najbliższe mistrzostwa Europy w Madrycie to jego wychowankowie.

Zachwyt naszych gości wzbudziło również miejsce naszego pobytu – Tawerna „Pod Kotwicą” w Kadłubie Wolnym. Piękne miejsce wśród lasów, przestronne domki, genialne jedzenie i bardzo sympatyczna właścicielka (http://www.podkotwica.pl/).

Spotkanie było dofinansowana przez Województwo Opolskie oraz objęte patronatem Radia Opole.

Autor: Mirosław Moliszewski