IPA Olsztyn z dwoma pucharami na XII. Iberyjskich Mistrzostwach Sił Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej.

553

Na zaproszenie policjantów z miasta A Coruña w Hiszpanii oraz władz samorządowych regionu Galicja członkowie IPA Region Olsztyn udali się na XII. Iberyjskie Mistrzostwa Sił Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej Halowej, które rozegrane zostały w dniach 02-04.09.2022r. W turnieju tym corocznie bierze udział 16 wyselekcjonowanych ekip reprezentujących służby mundurowe. Nasze umiejętności zostały dostrzeżone już wcześniej, w 2020 roku mieliśmy wziąć udział w tym turnieju jednak pandemia COVID-10 nie pozwoliła nam zrealizować tych planów. Teraz z wielką przyjemnością dotarliśmy na te zawody.

Na lotnisku po przylocie czekali na nas policjanci, którzy radiowozami zapewnili nam transport do hotelu. A Coruña to niemal 250-tysięczne miasto położone w północno-zachodniej Hiszpanii nad Oceanem Atlantyckim. Tam w pięknej hali rozegrany został turniej. Nasza ekipa w swojej grupie wygrała dwa mecze, dwa zremisowała i jeden przegrała. Bilans bramkowy na naszą korzyść to 16:7. Dzięki dobrej postawie oraz zdobytym punktom awansowaliśmy do półfinału rozgrywek. W nim przez większą część meczu remisowaliśmy 1:1 z reprezentacją hiszpańskiej policji z Madrytu. Jednak drobne kontuzje nie pozwoliły nam na pokazanie pełnej palety naszych możliwości, oszczędzaliśmy siły na ostatni mecz przez co ulegliśmy im nieznacznie 1:3. Jak się potem okazało ci policjanci wygrali całe mistrzostwa. My natomiast o 3. miejsce rozegraliśmy mecz z reprezentacją policjantów z Porto z Portugalii. Wiedzieliśmy, że będzie nas czekało ciężkie starcie gdyż w fazie grupowej z nimi zremisowaliśmy. Jednak już staje się tradycją, że mecz o wszystko niesamowicie nas mobilizuje. Pokazaliśmy w nim moc oraz wielki charakter. Zdominowaliśmy przeciwników od początku, kontrolowaliśmy całe spotkanie i wygraliśmy 5:3. Na słowa uznania zasłużył cały nasz zespół, od najlepszego bramkarza turnieju przez każdego z zawodników z osobna. Każdy wykonał swoją pracę wyśmienicie. Dzięki temu przywieźliśmy do Polski puchar za „pudło”. Dodać jeszcze należy, że nasz zawodnik otrzymał indywidualne wyróżnienie, Bartek został MVP całego turnieju. Mamy więc dwa puchary z jednego wyjazdu!!!!!

Puchary i nagrody indywidualne wręczali przedstawiciele Urzędu Miasta A Coruña, Komendanci Policji Krajowej i Lokalnej, Szef IPA Galicja oraz sponsorzy.

Poziom rozgrywek był niesamowicie wysoki, warunki do gry rewelacyjne. Należy podziękować organizatorom za profesjonalne przygotowanie całego wydarzenia. Dzięki fantastycznej atmosferze czuliśmy się prawie jak w domu. Specjalne podziękowania za opiekę na miejscu kierujemy do Miguela z policji lokalnej. Okazało się, że świetnie mówi po polski, nauczył się naszego języka podczas studiów w Poznaniu. W domu rozmawia także po polsku, żona Polka dba o jego lingwistyczną edukację nadal. Dla nas był po prostu Michałem.

Jak zwykle podczas naszych sportowych wypraw pamiętamy nie tylko o walorach sportowych takiego wyjazdu. W dniu 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na hali w której były rozgrywane zawody rozwiesiliśmy biało-czerwoną flagę z datą 01.09.1939 oraz napisem „PAMIĘTAMY”. Obok niej rozwiesiliśmy flagę ukraińską z napisem NO WAR. Dodatkowo na koszulkach sportowych w których graliśmy mieliśmy doczepione kokardki w barwach niebiesko-żółtych. W ten sposób przypomnieliśmy uczestnikom turnieju o tym, że wojna to nie tylko odległe ale i teraźniejsze przerażające czasy. Zamanifestowaliśmy tym samym wsparcie całego świata dla wyzwolenia Ukrainy od rosyjskiej agresji.

Pamiętaliśmy także o reklamowaniu Polski w Hiszpanii. Przekazaliśmy więc naszym przeciwnikom, organizatorom oraz sędziom gadżety i materiały o Warmii i Mazurach, regionie z którego pochodzimy. Prowadziliśmy ponadto promocję miast, które nas wspierały tj. Olsztyna, Fromborka, Braniewa i Elbląga.

W koszulkach z logo IPA zwiedziliśmy nie tylko miasto, w którym rozgrywany był turniej ale także przepiękne Porto w Portugalii z cudowną starówką, słynnymi mostami. Odwiedziliśmy tam także Estádio do Dragão na którym mecze rozgrywa FC Porto. Udaliśmy się też do Santiago de Compostela w Hiszpanii, miejsca kultu i pielgrzymek, miejsce spoczynku św. Jakuba – jednego z 12 apostołów. Zobaczyliśmy także cud natury, jedną z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii – plażę Katedr z kilkudziesięciometrowymi klifami, którą można zwiedzać jedynie w czasie odpływu. Natomiast w A Coruña zwiedziliśmy stare miasto oraz chyba największą atrakcję miasta, wieżę Herkulesa czyli nastraszą na świecie działającą latarnię morską zbudowaną w IIw. przez Rzymian. Jak widać wyjazd ten był dla nas bardzo intensywny.

Udział naszej drużyny w opisanym wydarzeniu zależał przede wszystkim od wsparcia i pomocy naszych przyjaciół i sponsorów. Dziękujemy w tym miejscu także Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie za wspieranie naszych inicjatyw.

Za okazane zaufanie i wsparcie finansowe dziękujemy przede wszystkim firmom: PUI Andrzej Dzieniszewski z Iławy, Szynaka Meble z Lubawy, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, Exellent z Iławy, Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Olsztyna, FHU M. Dembiński z Iławy, ERTROB z Iławy, MP-AUTO Żurek z Lidzbarka Warmińskiego, Drutex Rywałd, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Olsztyna, Turhen z Iławy, PATRON Teodor Otulak z Iławy, Global Servis z Olsztyna, Willa Port z Ostródy, Konstal z Iławy, Termy Warmińskie z Lidzbarka Warmińskiego, Władysław Raubo z Pieniężna, Agro Support z Olsztynka, Kolmax z Iławy, FHU Panda z Iławy, Stalgaz z Iławy, Dominus z Poznania, Ale Klar z Ługwałdu, Carex Max z Lubonia, Farma Snu z Wir, DWS Wind Turbine Service ze Stradomna i wszystkim innym nam życzliwym. Mamy więc nadzieję na dalszą owocna współpracę.

tekst: kol. Przemysław Smoliński

zdjęcia: kol. Przemysław Buta, Jarosław Chodowiec, Krzysztof Pytlarczyk