IPA Region Olsztyn aktywnie wspiera walczącą Ukrainę.

306

Ponad 100 matek z dziećmi ewakuowanych z terenu Ukrainy, około 70 osób rozwiezionych po Polsce i ulokowanych w bezpiecznych miejscach, przekazanych blisko 1000 litrów paliwa, prawie 6 ton różnych darów z czego połowa to medykamenty – to efekt dwudniowej akcji konwojowej zrealizowanej kilka dni temu na rzecz pomocy dla Ukrainy przez członków IPA Region Olsztyn, Zasłużonych dla SP IPA, naszych przyjaciół i wolontariuszy. Pomoc dotarła w większości na stronę ukraińską, Dostarczyliśmy do dwóch szpitali w obwodzie lwowskim i iwanofrankiwskim medykamenty oraz przedmioty pierwszej potrzeby. Pomoc trafiła również do obrony cywilnej tych obwodów. Działaliśmy intensywnie i dynamicznie w kilkadziesiąt osób, w 14 busach na kilku przejściach granicznych.

W trakcie przejazdu przez Ukrainę przekazaliśmy także część z tych darów członkom obrony cywilnej stojącym na blokadach. W rozmowie z nimi padało stwierdzenie, że najbardziej potrzebną są im artykuły medyczne oraz odzież i obuwie militarne. Otrzymaliśmy od nich kartkę z wypisanymi przez nich artykułami pierwszej potrzeby. Zobowiązaliśmy się do realizowania dalszej osobistej pomocy tak długo jak to będzie tylko możliwe. Wszyscy spotkani przez nas mieszkańcy Ukrainy bardzo dziękowali nam oraz całej Polsce za ogromne wsparcie jakie od nas otrzymują, mówili że jesteśmy ich prawdziwymi braćmi, przyjaciółmi, że jesteśmy ich rodziną której nie zostawiliśmy w potrzebie. Były to dla nas bardzo wzruszające chwile i mimo ogromnego zmęczenia oraz stresu był to dla nas znak do dalszej motywującej pracy na rzecz pomocy dla naszych przyjaciół.

Największe jednak wrażenie i smutek na każdym z nas zrobiły kilometrowe kolejki matek z dziećmi, które stoją przed granicą po stronie ukraińskiej z zamiarem opuszczenia swojego ojczystego kraju. Dzięki naszej pracy udało się ewakuować ponad 100 takich osób. Następnie większość z nim przewieźliśmy do ustalonych wcześniej bezpiecznych lokali na terenie całego kraju. Rozmowy z nimi były bardzo przejmujące, kobiety opowiadały jak kilka dni uciekały ze swoimi pociechami przed działaniami wojennymi, jak musiały rozstać się ze swoimi mężami, synami, ojcami. Jak musiały zostawić swój dobytek. To to ogromnie traumatyczne i dramatyczne dla nich przeżycia. Jednak podziękowania od nich bezpośrednio kierowane do nas – bezcenne.

Będziemy się starali nadal organizować konwoje humanitarne do Ukrainy. Jak długo będziemy to robili zależy to tylko od nas wszystkich, czyli od wsparcia naszego społeczeństwa w zakup niezbędnych do życia w Ukrainie artykułów.

Pomoc w zakupach rzeczy, paliwa i zbiórkach zaangażowały się następujące osoby, firmy i instytucje: MAS-BUD Stawarczyk, MY TRAVEL, PH-U AUTO-COMPLEX z Nidzicy, FH-U MICHALINA z Nidzicy, TOLAN z Nidzicy, Stacja Paliw MOYA z Nidzicy, mieszkańcy Ornety, Reduta Orneta, Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie, AEDMAX.pl, Warmińsko- Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, MPA Consulting, Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Przedszkole Niepubliczne „Śmieszek” w Olsztynie, Aquadiver.pl,, MAG Dystrybucja, High Work, John Deer Polska, Mieszkańcy Łęgajn, gmina Strzegowo i wielu wielu innych anonimowych darczyńców z Olsztyna, Nidzicy czy też Elbląga. Nie sposób wymienić ich wszystkich ale wszystkim serdecznie dziękujemy i liczymy na więcej.

Tekst. kol. Przemysław Smoliński

Foto. kol. Krzysztof Pytlarczyk, kol. Maciej Sobierajski, kol. Cezary Barszczewski