IPA REGION OLSZTYN MISTRZEM ŚWIATA SŁUŻB BEZPIECZEŃSTWA W PIŁCE NOŻNEJ „WISPA WAVRE 2021” !!!!!!!!!

613

Członkowie IPA Region Olsztyn w dniach 09-14 grudnia 2021 roku uczestniczyli w Mistrzostwach Świata Służb Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej „WISPA WAVRE 2021”. Zawody te, zorganizowane po raz 20-ty przez WorldWilde Indoor Soccer Police Association, rozgrywane były tym razem w Belgii czyli w miejscu w którym narodziła się idea tego wydarzenia.

Na turniej mimo panującej pandemii Covid-19 przyjechały delegacje z ponad 30 krajów całego świata. Zawody rozgrywane były zgodnie z aktualnie obowiązującymi w Belgii obostrzeniami sanitarnymi. Nie były one jednak zbyt uciążliwe, członkowie wszystkich ekip byli zaszczepieni przeciw tej chorobie a każdorazowa weryfikacja posiadania „paszportu covid-owego” przebiegała bardzo sprawnie.

Organizator jednak z powodu pandemii musiał zrezygnować z wielu przygotowanych wcześniej atrakcji, uroczystych parad czy też wspólnego biesiadowania. Najważniejsza była jednak możliwość bezpiecznego rozegrania zawodów oraz możliwość spotkania się ponownego przyjaciół z całego świata, gdyż w ubiegłym roku zawody te nie mogły dojść do skutku. Przyjechaliśmy tu by bronić zdobytego w Soczi w Rosji w 2019 roku tytułu Wicemistrzów Świata. Po podziale na grupy długo oczekiwane zawody wreszcie się rozpoczęły. Każde spotkanie było bardzo zacięte. Wierzyliśmy jednak w nasze umiejętności i w zgrany team. W pierwszym meczu wygraliśmy z policjantami z Belgii 3:1. W drugim meczu po bardzo zaciętym pojedynku zremisowaliśmy z policjantami z Ukrainy 1:1. W międzyczasie podglądaliśmy mecze innych naszych przeciwników i widzieliśmy, że wysoki poziom zawodników może spowodować to, iż o miejscach w grupach mogą zadecydować zdobyte bramki przy takiej samej ilości zdobytych punktów. W następnym meczu w funkcjonariuszami żandarmerii z francuskiego Lionu zdobyliśmy aż 11 bramek nie tracąc ani jednej. Pozostał nam ostatni mecz w grupie z niepokonaną tak jak my reprezentacją IPA Lille z Francji. Bo bardzo zaciętym pojedynku wygraliśmy z nimi z stosunku 3:2. Dzięki temu mieliśmy zagwarantowany finał. Wiedzieliśmy w tym momencie, że obroniliśmy już na pewni tytuł wywalczony w Rosji dwa lata wcześniej.

W wielkim finale los skojarzył nas z reprezentacją WISPA z Kanady, która w swojej grupie zdobyła tyle samo punktów co my. Zapowiadał się więc pasjonujący mecz. Od początku staraliśmy się zaskoczyć przeciwnika. Nasz pressing przyniósł dobre rezultaty, po kilku minutach prowadziliśmy już 2:0. Przeciwnik jednak nie dawał za wygraną, strzelił nam gola na 2:1. My graliśmy swoje i odskoczyliśmy im na 3:1. Kanadyjczycy nadal walczyli o złoty medal i strzelili bramkę na 3:2. Do końca walczyliśmy jak lwy i kontrolowaliśmy przebieg spotkania. Wynik meczu nie uległ już zmianie i w ten sposób zdobyliśmy upragniony tytuł, zostaliśmy Mistrzami Świata Służb Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej „WISPA WAVRE 2021” w kat. Senior. Nigdy dotąd drużyna z Polski nie zdobyła tego trofeum. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni z tego powodu. Nasz bilans bramkowy w całym turnieju to 21:6.

Uroczyste zakończenie turnieju odbyło się w jednej w miejscowych restauracji. Tu wręczono uczestnikom nagrody i wyróżnienia. Odebraliśmy z rąk organizatora a także Pani Burmistrz Wavre upragnione złote medale oraz oczywiście puchar. Zaśpiewaliśmy po wręczeniu nam tych nagród „Polska biało-czerwoni” co zostało przyjęte ogromnym aplauzem.

Turniej w Belgii to nie tylko zawody sportowe, każda drużyna przekazała z własnych funduszy pieniądze na cel charytatywny, tym razem na szpital dla chorych dzieci w Wavre.

Dzięki uprzejmości organizatorów wspólnie z uczestnikami turnieju z całego świata zwiedziliśmy Brukselę, stolicę Belgii. Zobaczyliśmy tam historyczne centrum miasta z Wielkim Placem, Ratuszem, średniowiecznymi katedrami oraz kościołami. Oczywiście dotarliśmy też do symboli tego miasta, figurki siusiającego chłopca Manneken Pis z 1619 roku no i oczywiście Atomium. Ten zbudowany na wystawę Expo w 1958 roku model kryształu żelaza powiększony ponad 165 miliardów razy ma aż 102m wysokości.

Innego dnia udaliśmy się na wycieczkę do Brugii, nazywanej flamandzką Wenecją z powodu obfitości kanałów. To przepiękne miasto od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Brugia stanowi wyjątkowy przykład średniowiecznej zabudowy, która zachowała swoją historyczną strukturę, rozwijającą się przez stulecia, gdzie pierwotna zabudowa gotycka jest do dziś częścią tożsamości miasta.

Wyjazd na turniej nie doszedłby do skutku bez wsparcia Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie oraz naszych sponsorów tj. firm: PUI Andrzej Dzieniszewski z Iławy, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Olsztyna, Agroperfekt z Kisielic, KTK Polska z Gdańska, PATRON Teodor Otulak z Iławy, Global Servis z Olsztyna, Solid Security z Olsztyna, Termy Warmińskie z Lidzbarka Warmińskiego, Amex-Bączek z Falknowa, Bar Bistro Centrum z Iławy, Władysław Raubo z Pieniężna, Kono z Iławy, Hotel TIFI z Iławy, Bricomarche z Iławy, Tawerna Kaper z Ilawy, Drewhurt z Iławy, Kolmax z Iławy a także W-M HW IPA i wszystkim innym naszym partnerom. Pragniemy także podziękować Urzędom Miast w Olsztynie, Elblągu, Braniewie oraz Warmińsko-Mazurskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Olsztynie. Mamy tym samym nadzieję na dalszą współpracę.

Tekst: kol. Przemysław Smoliński

Zdjęcia: kol. Daniel Komorowski, Dominik Siestrzewitowski, Rafał Sochacki