IPA Region Olsztyn na Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Prezesa Lubelskiej Grupy Wojewódzkiej IPA.

466

IPA Region Olsztyn na zaproszenie Prezesa Lubelskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w dniach 02-03 października 2020 roku udała się na, zorganizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta Sekcji Polskiej IPA, Ogólnopolski Turnieju Piłki Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Prezesa Lubelskiej Grupy Wojewódzkiej IPA.

W trakcie długiej podróży na ten turniej postanowiliśmy oddać hołd bohaterom, którzy w różnych okresach naszej historii walczyli o wolną i niepodległą Polskę. W każdym z odwiedzonych przez nas miejsc zapaliliśmy znicze w barwach narodowych oraz złożyliśmy skromne wiązanki kwiatów.

W Mławie uczyniliśmy tak pod pomnikiem poświęconym obrońcom tego miasta. Tu między pierwszym a trzecim września 1939 roku miała miejsce jedna z pierwszych bitew wojny obronnej Polski podczas II Wojny Światowej. Walczącymi między sobą siłami były polska Armia „Modlin” dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego oraz niemiecka 3 Armia. W bitwie tej zginęło 1.200 polskich żołnierzy a około 1.500 zostało rannych.

W Ossowie pod Warszawą, w przypadające w tym roku 100-lecie „Cudu nad Wisłą”, złożyliśmy hołd bohaterom tejże wojny. W tym miejscu w dniu 14 sierpnia 1920 roku doszło do ciężkich walk między Wojskami Polskimi a oddziałami bolszewickimi. Batalia ta przeszła do historii jako pierwszy bój w Bitwie Warszawskiej, który przyniósł porażkę Armii Czerwonej. Mogiły bohaterów stworzone ze zbiorowych grobów są ważnym punktem na szlaku narodowych nekropolii. W 1930 roku cmentarz otoczono murem i zbudowano małą kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej. W 1996 roku uczczono także pamięć gen. Józefa Hallera odsłaniając poświęcony mu głaz narzutowy, zmieniony w 1999 roku na pomnik. Był on dowódcą Fontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W trakcie całej Bitwy Warszawskiej zginęło około 4.500 polskich żołnierzy, rannych zostało niemal 22.000 a około 10.000 uznano za zaginionych.

Następnie udaliśmy się do Maciejowic. Tu niemal dokładnie 226 lat temu, czyli 10 października 1794 roku, stoczono bitwę pomiędzy Wojskami Polskimi dowodzonymi przez gen. Tadeusza Kościuszkę (naczelnika insurekcji) a wojskami rosyjskimi. Zakończyła się ona klęską wojsk powstańczych i wzięciem do niewoli rannego generała. Polskie straty w tej bitwie to 2.300 poległych i rannych. Zapalone przez nas na miejscu znicze oddają także hołd przypadającej w dniu 15 października 203. rocznicy śmierci tego wybitnego Polaka.

Będąc już w samym Lublinie nie omieszkaliśmy także złożyć kwiatów w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i jenieckim KL Majdanek, funkcjonującym tu w latach 1941-1944. To w nim życie straciło około 78.000 osób narodowości polskiej i żydowskiej. Kwiaty złożyliśmy pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

W Lublinie spotkaliśmy się także z Prezydentem Sekcji Polskiej IPA kol. Piotrem Wójcikiem a także z naszymi przyjaciółmi z różnych stron naszego kraju, z którymi wymieniliśmy spostrzeżenia oraz omówiliśmy nasze plany na najbliższy okres. Prezydent pokazał nam piękno Lubelszczyzny, zwiedziliśmy z nim m. in. Kazimierz Dolny oraz Puławy. Na turnieju, z uwagi na naszą skromną delegację która z powodów zawodowych i zdrowotnych nie mogła wystawić pełnej drużyny, wspomagaliśmy organizatorów sędziowaniem rozgrywek.

W tym miejscu dziękujemy serdecznie naszym partnerom i przyjaciołom, dzięki którym realizujemy nasze plany. Cały czas mamy nadzieję, że będziemy mogli je w pełni wykonać w przyszłym roku. Dlatego jeszcze raz dziękujemy firmom: KTM WOJCIECHOWICZ z Olsztyna, TERMY WARMIŃSKIE z Lidzbarka Warmińskiego, PATRON Teodor Otulak z Ilawy, Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych – Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy z Olsztyna, AGROPERFEKT z Kisielic, ZUB Maciej Sobierajski z Klebarka Małego, Agencji Detektywistycznej PYTLARCZYK w Elbląga i wielu wielu innym. Liczymy na dalszą fantastyczną współpracę.

tekst kol. Przemysław Smoliński

zdjęcia kol. Krzysztof Pytlarczyk