IPA Region Olsztyn na podium Pucharu Świata Policjantów w Piłce Nożnej we Włoszech.

781

Członkowie IPA Region Olsztyn w okresie 03-07.05.2022r. wzięli udział w Pucharze Świata Policjantów w Piłce Nożnej rozgrywanym we włoskim mieście Loano. Ta przepięknie położona nad morzem miejscowość w regionie Ligurii przyjęła 28 drużyn policyjnych z 18 krajów Europy, Afryki i Ameryki Północnej. Wszystkie zespoły zostały podzielone na 4 grupy. Ze względów geopolitycznych nie mogły dotrzeć na zawody drużyny z kilku krajów, w tym przede wszystkim nasi przyjaciele z Ukrainy walczący z rosyjskim okupantem. Jednak my pamiętaliśmy o nich. W miejscu rozgrywania meczów w trakcie turnieju zrobiliśmy zdjęcia naszej drużyny na tle przywiezionej z Polski flagi ukraińskiej z napisem „NO WAR”. Byliśmy jedynym zespołem, który w ten sposób zamanifestował sprzeciw w sprawie agresji na Ukrainę. Za chwilę jednak wiele innych drużyn prosiło o użyczenie tej flagi, by zrobić zdjęcie i również protestować przeciwko tej strasznej wojnie. Dodać należy, że obchodziliśmy w trakcie turnieju także nasze święto narodowe Uchwalenie Konstytucji 3-go Maja. W tym dniu do koszulek przypięliśmy kotyliony w naszych barwach narodowych ale także z ukraińskim akcentem. Miały one doczepione wstążki w kolorach niebiesko-żółtych. W ten sposób demonstrowaliśmy nasze poparcie dla wolnej Ukrainy.

Turniej był bardzo wyrównany, poziom zawodników bardzo wysoki. Każdy mógł wygrać i przegrać z każdym. W wielu przypadkach liczyła się po prostu dyspozycja dnia. W turnieju w grupie zagraliśmy z Rumunią, Szkocją, Francją, Belgią, Włochami i zespołem reprezentującym ONZ. Wygrane, remisy i porażka pozwoliły nam wyjść do fazy pucharowej. Tam po niesamowicie zaciętym meczu 1:2 ulegliśmy reprezentacji policji z Kosowa, która wygrała cały turniej. Bramkę decydującą o wyniku meczu straciliśmy na kilka sekund przed ostatnim gwizdkiem sędziego. Dzięki układowi tabeli, punktom i stosunkowi bramek w swojej kat. zajęliśmy w tym turnieju 3. miejsce. To nasz ogromny sukces a byliśmy tam jedyną ekipą z Polski. Smakował on tym bardziej, że nasi zawodnicy walczyli z kontuzjami, które nie mogły im pokazać całej palety umiejętności. Mimo tego zajęliśmy miejsce na podium z czego jesteśmy ogromnie dumni. W całym turnieju rozegrano aż 104 mecze.

W trakcie odbierania pucharu podczas gali zwycięzców organizator wiedząc o naszych wcześniejszych czynach przekazał wszystkim informację, iż jesteśmy na tej sali jedynymi, którzy w tak osobisty sposób aktywnie włączyli się w pomoc dla Ukrainy. Opowiedział, że organizowaliśmy konwoje humanitarne, ewakuowaliśmy ludzi, przewoziliśmy dary do ukraińskich miast i że sami uczestniczyliśmy w tych wyjazdach. Otrzymaliśmy ogromne brawa od wszystkich uczestników turnieju. I ten aspekt turnieju, a nie sportowy, uważamy za najważniejszy. Dzięki naszemu uczestnictwu w tym wydarzeniu mogliśmy zwrócić uwagę na wojnę w Ukrainie.

Pamiętaliśmy także o aspekcie promocyjnym naszego pięknego kraju. Przekazaliśmy naszym przeciwnikom ale także organizatorom, sędziom i mieszkańcom Loano materiały o Warmii i Mazurach, o zbliżającej się 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, promowaliśmy na miejscu ideę Partnerstwa Wschodniego, prowadziliśmy promocję Euroregionu Bałtyku oraz miast, które nas wspierały tj. Olsztyna, Fromborka, Braniewa i Elbląga.

W koszulkach otrzymanych od sponsorów i w naszej odzieży z logo IPA zwiedziliśmy nie tylko miasteczko, w którym rozgrywany był turniej ale także Monako gdzie trwały przygotowania do rozegrania wyścigu Formuły 1. W Saint Tropez we Francji odwiedziliśmy posterunek żandarmerii, gdzie służył w kultowych już filmach o żandarmie Louis de Funes. Natomiast w Genui we Włoszech zwiedziliśmy stare miasto, dom Krzysztofa Kolumba oraz replikę XVII-wiecznego hiszpańskiego galeonu, który zagrał w filmie „Piraci”. Spotkaliśmy się tam także z policjantami, przewodnikami psów tropiących. Udało się nawet części z nas uczestniczyć w meczu piłki nożnej Serie A – Genua vs. Juventus. Jak widać te kilka dni spędzonych we Włoszech były dla nas bardzo intensywne.

Udział naszej drużyny zależał od naszej determinacji ale przede wszystkim od wsparcia i pomocy naszych przyjaciół i sponsorów. Dziękujemy także Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie za wsparcie naszej inicjatywy.

Za wsparcie finansowe dziękujemy przede wszystkim firmom: PUI Andrzej Dzieniszewski z Iławy, Totalizator Sportowy O/Olsztyn, Szynaka Meble z Lubawy, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, Exellent z Iławy, Norbud z Mrągowa, Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Olsztyna, Agroperfekt z Kisielic, FHU M. Dembiński z Iławy, Turhen z Iławy, Doradztwo Gospodarcze Rafał Derlatka, PATRON Teodor Otulak z Iławy, Global Servis z Olsztyna, Willa Port z Ostródy, Konstal z Iławy, Polskie Agencje Ochrony z Warszawy, Termy Warmińskie z Lidzbarka Warmińskiego, Amex-Bączek z Falknowa, Władysław Raubo z Pieniężna, Kono z Gdańska, Hotel TIFI z Iławy, Agro Support z Olsztynka, Bricomarche z Iławy, Kolmax z Iławy, Alcar z Olsztyna, FHU Panda z Iławy, Stalgaz z Iławy i wszystkim innym naszym partnerom. Każdy z Was dołożył „cegiełkę” do naszego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się w części wskazanym wyżej „Zasłużonym dla Sekcji Polskiej IPA”. Mamy nadzieję na dalszą owocna współpracę.

Zadanie publiczne – „wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej” – zostało współfinansowane ze środków otrzymanych od Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

teks:. kol. Przemysław Smoliński

foto: kol. Dominik Siestrzewitowski, Krzysztof Pytlarczyk, Przemysław Szczepański