IPA Region Olsztyn w akcji sprzątania plaży w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy.

283

Działania proekologiczne są wpisane w działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Członkowie IPA Region Olsztyn od lat, wspólnie z lokalnymi samorządami, placówkami oświatowymi, służbami mundurowymi, przedsiębiorcami oraz ludźmi dobrej woli dbają o tereny zielone oraz plaże Warmii i Mazur. Wiedzą, że pomagają w ten sposób budować świadomość tego jak ważna jest dla nas otaczająca nas przyroda.

Dlatego też w dniu 17.06.2023 roku wspólnie z przyjaciółmi zorganizowaliśmy kolejną już akcję oczyszczania dna jeziora. Tym razem nasz wybór padł na jezioro Łańskie, na Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny CARITAS w Rybakach k. Stawigudy. Wybór nie był przypadkowy, w ośrodku tym od ponad roku przebywa niemal 100 uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Chcąc zapewnić im bezpieczny pobyt nad wodą postanowiliśmy wyczyścić plażę z której mogą tam korzystać. Z plaży tej korzystają także mieszkańcy gminy Stawiguda oraz przybywający do Krainy Tysiąca Jezior turyści z Polski i z zagranicy. Oczyszczanie polegało na zbieraniu śmieci z gruntu ale przede wszystkim na uprzątaniu dna tejże plaży. W akcji wzięli udział członkowie naszego stowarzyszenia, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego C-NB im. Cichociemnych w Olsztynie, płetwonurkowie w tym „Zasłużeni dla SP IPA” Maciej Sobierajski, Cezary Barszczewski, Grzegorza Zapała oraz Jacek Festorowski. Porządku na miejscu pilnowali funkcjonariusze Komisariatu Policji w Olsztynku a o bezpieczeństwo od strony wody dbali druhowie z OSP Pluski oraz OSP Bartąg.

Działania trwały kilka godzin. W ich trakcie, dzięki pomocy Pani kierownik ośrodka Małgorzaty Steczkowskiej ,udało nam się zadbać o fantastyczną, piknikową atmosferę. Na miejsce przybył też, wraz ze swoimi podopiecznymi, Andrzej Farańczuk – członek rady parafialnej Greckokatolickiej Parafii Katedralnej w Olsztynie, z którą współpracowaliśmy podczas realizowania konwojów humanitarnych do Ukrainy. Rozpaliliśmy grilla, zintegrowaliśmy przybyłych także na miejsce zaciekawionych mieszkańców ośrodka, rozdawaliśmy wszystkim upieczone kiełbaski, napoje i słodycze. Uśmiechnięte twarze dzieci, uchodźców z Ukrainy, wynagrodziły nam naszą ciężką pracę.

Cieszymy się, że mogliśmy w tak licznym i fantastycznym gronie uczestniczyć we wspólnym sprzątaniu plaży w Rybakach, Dzięki nam będzie ona bezpiecznie służyła wszystkim osobom korzystającym z jej uroków.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań Jeronimo Martins Polska S. A. Centrum Dystrybucyjnemu w Stawigudzie za powierzenie nam artykułów spożywczych, owoców oraz napoi, które przekazaliśmy ośrodkowi w Rybakach.

Tekst: kol. Przemysław Smoliński

Zdjęcia: kol. Krzysztof Pytlarczyk, Przemysław Smoliński, OSP Bartąg