IPA Region Olsztyn z tytułem Wicemistrza na Pucharze Świata Policjantów w Piłce Nożnej w Hiszpanii.

206

W dniach 07-11 maja 2024 roku w Almerii w hiszpańskiej Andaluzji rozegrany został Puchar Świata Policjantów „Copa del Mar” w Piłce Nożnej. Organizatorem zawodów był „World Police Futsal Tournament” z siedzibą w Belgii. To ogromnie prestiżowy turniej, otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w nim dzięki osiąganym od kilku lat przez nas wysokim wynikom sportowym na arenie międzynarodowej. W zawodach wzięło udział 650 osób z 20 krajów Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Z Polski, oprócz nas, udział w nim wzięła drużyna IPA z Katowic. Naszą ekipę reprezentowali członkowie stowarzyszenie z garnizonu warmińsko-mazurskiej Policji (będący w służbie i już poza nią) z KWP Olsztyn, KMP Olsztyn, KPP Pisz, KPP Nidzica, KPP Braniewo i KPP Iława a wspomagali ich także „Zasłużeni dla SP IPA” z SW z Iławy i Działdowa.

Wszystkie startujące w zawodach 36 drużyny podzielono na 5 grup. Rozegraliśmy w swojej 6 spotkań w systemie każdy z każdym. Zaczęliśmy od teoretycznie najsilniejszej ekipy ze Słowacji, zwycięzcy tych zawodów w poprzednich latach. I okazało się, że można ich pokonać. Wygraliśmy z nimi 3:0 ale nie popadaliśmy w hurra optymizm. Kolejne mecze to: remis z reprezentacją KGP z Bułgarii 0:0, wygrana z funkcjonariuszami z Maroka 3:0, następnie z reprezentacją KGP z Maroka także w stosunku 3:0, porażka z policjantami z Sofii z Bułgarii 0:2 oraz wygrana z reprezentacją policji z Francji 3:0. Nasz bilans to 4 wygrane, remis i porażka. Wyszliśmy z 2. miejsca z grupy. W ćwierćfinale zagraliśmy z reprezentacją straży granicznej z Bułgarii. Po zaciętym meczu wynik brzmiał 1:1. Podeszliśmy więc do serii karnych. I w tej fazie zawodów nasz bramkarz wykazał się nie lada kunsztem. Nie pozwolił ani razu wpaść piłce do siatki i pokonaliśmy przeciwników 2:0. W półfinale los skojarzył nas ponownie z reprezentacją KGP z Bułgarii. Tu także padł remis (0:0) i o finale decydowały ponownie rzuty karne. Wygraliśmy je 3:2 dzięki stalowym nerwom naszych zawodników i cudownej obronie naszego golkipera. Euforia była ogromna, bo wiedzieliśmy już, że z tej imprezy wyjedziemy na pewno z pucharem. W finale zagraliśmy ponownie ze Słowakami. Los więc rozpoczął i zakończył ten turniej od naszych wspólnych zmagań. Po bardzo zaciętym meczu niestety ulegliśmy przeciwnikom 0:3. Po meczu, tak oni jak i my doszliśmy do wniosku, że w naszych potyczkach decydowały niuanse, że poziom sportowy obu drużyn jest na tym samym poziomie i o wyniku potyczki decyduje ten, kto w meczu strzeli pierwszą bramkę. Tak się właśnie stało. Cieszyliśmy się jednak ogromnie, Wicemistrzostwo na Pucharze Świata Policjantów do kolejny wielki nasz sukces. Dodać należy, że wspieraliśmy także naszych kolegów z IPA Katowice, którzy zajęli 10. miejsce na turnieju a którzy także kibicowali nam w naszych zmaganiach.

Turniej był okazją do świętowania przez nas 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej a także Święta Konstytucji 3-go Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Czyniliśmy to z wielkimi honorami informując o tym organizatora i wszystkich uczestników wydarzenia. Także jako jedyni na tym turnieju manifestowaliśmy solidarność z Ukrainą. Robimy to na każdych zawodach, w których bierzemy udział od momentu napaści na naszych sąsiadów. Rozwieszaliśmy na zakończeniach naszych meczy flagę Ukrainy z napisem „No War”. Przypominaliśmy wszystkim, że nasi przyjaciele, którzy przez wiele lat byli uczestnikami tego turnieju, obecnie nie mogą na niego przyjechać, gdyż walczą o niepodległość swojej ojczyzny.

Będą z na Pucharze Świata nie zapomnieliśmy o promocji Warmii i Mazur, przepięknego regionu naszego kraju z którego pochodzimy. Od instytucji samorządowych naszego województwa otrzymaliśmy gadżety i foldery reklamowe, które przekazaliśmy organizatorowi oraz uczestnikom turnieju. Dziękujemy w tej kwestii Urzędowi Miasta w Olsztynie, Starostwu Powiatowemu w Olsztynie, Urzędowi Marszałkowskiemu w Olsztynie oraz Urzędowi Miasta w Braniewie.

Nasz udział w Pucharze Świata Policjantów byłby niemożliwy bez wsparcia sponsorów, dziękujemy im za okazaną pomoc a wsparcia udzieliły nam następujące firmy: Termy Warmińskie z Lidzbarka Warmińskiego, PUI Dzieniszewski z Iławy, Patron z Iławy, RS Investments z Zalasewa, AIRWENT Stare Babice, Gospodarstwo Rolne Władysław Raubo z Pieniężna, Global Servis Mrozek z Olsztyna, ZU-B Maciej Sobierajski z Klebarka, DWS Wind Turbine z Iławy, SARNA z Małdyt, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, SZYNAKA Meble z Lubawy, Agroperfekt z Kisielic, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Olsztyna, IT Norcom z Poznania, Piotr Żurek z Lidzbarka, FH-U Panda z Iławy, ALCAR z Olsztyna, Turhen Iława, Cares Max z Lubonia, Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Olsztyna, Progres Drewno z Iławy, Amex-Bączek z Falknowa, Bioelektra Group Warszawa, Kono z Gdańska, Konstal z Iławy, Avila z Iławy, FG-H Dembiński z Iławy. Dziękujemy każdemu, który wierzył w nasze umiejętności i wspierał naszą inicjatywę.

Dziękujemy także Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie insp. Mirosławowi Elszkowskiemu za udzielane nam wsparcie.

Tekst. Kol. Przemysław Smoliński

Foto. Kol. Daniel Komorowski, Przemysław Buta