IV Międzynarodowe Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie

62

IV Międzynarodowe Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego Regionu IPA Zakopane są już za nami. Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią Covid 19 ponownie spotkaliśmy się na stoku. Przygotowania trwały już od listopada ubiegłego roku i wszystko udało się spiąć na czas. 3-5 marca br. to był szalony weekend dla narciarzy i fanów narciarstwa związanych z IPA. Już od godzin przedpołudniowych w piątek zaczęliśmy przyjmować gości przybywających do OW „Limba” w Poroninie Kośnych Hamrach. Przychylność gospodarzy spowodowała, że kolejny raz skorzystaliśmy z ich uprzejmości i tam zlokalizowaliśmy naszą bazę. Przybywający do nas goście na wstępie otrzymywali od nas pakiet powitalny. Każdy z uczestników zawodów miał możliwość skorzystania z atrakcji Term Zakopiańskich i mógł pojeździć na nartach w Stacji Narciarskiej Małe Ciche. Po zakwaterowaniu i kolacji w piątek odbyło się spotkanie integracyjne, bo goście do nas przybyli z wielu stron Polski, ale też ze Słowacji, a nawet z Litewskiej Kłajpedy (przejechali 1000 km, aby się z nami spotkać).

W sobotę już od godzin porannych pojawiliśmy się na stoku Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, gdzie tradycyjnie mieliśmy do wyłącznej dyspozycji trasę FIS I. My rozwijaliśmy reklamy naszych sponsorów i partnerów, a ekipa z TZN ustawiała tyczki na trasie giganta, organizowała start, metę i pomiar czasu. Dzięki nim przebieg zawodów był perfekcyjny, a każdy zawodnik mógł śledzić swoje wyniki na bieżąco.

Trasę giganta przecierał nam Bartosz Mrozek – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz uczestnik Pucharu Europy i Świata w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych, który jeździ na specjalnie przystosowanym urządzeniu „monoski”. O godzinie 10.30 wystartowali pierwsi zawodnicy na snowboardzie, a po nich narciarze – panie w gigancie, panowie w kategorii „Masters” i panowie w gigancie. Nic nie zakłócało przebiegu zawodów. Pogoda była doskonała, widoki aż zapierały dech w piersi, więc goście mogli podziwiać Tatry w swej najpiękniejszej zimowej odsłonie. Na szczycie Kotelnicy w „Karczmie Widokowej pod Tarasem” wszyscy uczestnicy zawodów mogli skorzystać z regionalnego poczęstunku. Humory wszystkim dopisywały i wszyscy bawili się doskonale, tym bardziej, że oprócz zawodników na start przybyła liczna grupa kibiców, a wśród nich Piotr Wójcik Prezydent Sekcji Polskiej IPA.

Wszyscy zawodnicy mieli do przejechania po dwa przejazdy w swojej konkurencji. Niestety nie wszystkim udało sie przebyć gąszcz tyczek na trasie. Wygrywał ten, kto w najkrótszym czasie przejechał slalom w dwóch przejazdach. Pomimo ambitnego podejścia do rywalizacji, całe zawody przebiegły w sportowej, serdecznej i przyjaznej atmosferze.

Wieczorem, w przepięknym szałasie OW „Limba” spotkaliśmy się, aby przygotowane puchary i nagrody trafiły do zwycięzców poszczególnych konkurencji. Zanim to nastąpiło Prezydent SP IPA Piotr Wójcik i Prezes Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Aleksander Szymański wręczyli trzem naszym kolegom z Regionu IPA w Zakopanem odznaczenia za działalność w stowarzyszeniu.

Puchary i nagrody wręczali, oprócz Piotra Wójcika i Aleksandra Szymańskiego, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem insp. Piotr Dziekanowski, Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Zakopanem kpt. SG Roman Wolski i inni zaproszeni goście.

Wśród tych, którzy nie zdobyli pucharów rozlosowaliśmy drobne upominki.

Od gości, którzy przybyli na nasze zawody otrzymaliśmy wiele słów uznania za organizację zawodów, upominki i inne wyrazy wdzięczności, a największą furorę zrobiły „Złote narty”, które otrzymaliśmy od Regionu IPA Siedlce.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, którą poprowadził DJ Rafał. Ostatni goście wychodzili z szałasu na krótko przed świtem.

Niedziela, to niestety czas pożegnań i powrotów. Mamy nadzieję, że atmosfera naszych zawodów spowoduje, iż większość naszych gości przyjedzie ponownie za rok.

Oficjalna klasyfikacja zawodów:

Snowbord:

 1. Dominik Karkoszka – Zakopane
 2. Magdalena Nycz – Warszawa
 3. Michał Kieszek – Legionowo

Narty, slalom gigant – kobiety:

 1. Magdalena Zmarz – Nowy Targ
 2. Anna Martyna – Nowy Sącz
 3. Małgorzata Libera – Nowy Sącz

Narty, slalom gigant – mężczyźni Masters:

 1. Lesław Więcek – Nowy Sącz
 2. Grzegorz Skrzypek – Zakopane
 3. Jozef Spircak – Poprad

Narty, slalom gigant – mężczyźni:

 1. Oliwier Martyna – Nowy Sącz
 2. Paweł Cudek – Tarnów
 3. Damian Marek – Sucha Beskidzka

Nagrodę główną – voucher na weekendowy pobyt VIP z osobą towarzyszącą w Hotelu Nosalowy Park w Zakopanem – zdobył Oliwier Martyna.

Nasze zawody nie odbyłyby się bez wsparcia i zaangażowania naszych sponsorów i partnerów, którym ogromnie dziękujemy, a byli nimi:

Halina i Piotr Rzadkosz, Ośrodek Wypoczynkowy „Limba” – gospodarze

Stacja Narciarska „Kotelnica” Białka Tatrzańska – gospodarz zawodów sportowych

Nosalowy Park Hotel & SPA Zakopane – sponsor nagrody głównej

Grupa Kęty S.A.

Schronisko Bukowina – Łukasz Zadylak

Gmina Bukowina Tatrzańska

Bank Spółdzielczy Ziem Górskich „Karpatia”

Villa „Vita” Zakopane, Krupówki 2 – Grzegorz Majcher

Restauracja „U Śliwy” – Chochołów

Willa „Adamo” Zakopane, ul. Bilinówka 6, Zakopane

„Konieczny Art”

PSS „Społem” Zakopane

Stacja Narciarska „Małe Ciche”

Termy Zakopiańskie

Tatrzański Związek Narciarski

Firma „Balser” – Joanna i Marian Górz

Firma „Domapol” – Krystyna i Jerzy Domańscy

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Firma „LARIX”

DJ Rafał

Tekst: Grzegorz Skrzypek i Maciej Kwak

Foto: Roman Wieczorek