JUBILEUSZ 25-LECIA FUNDACJI POMOCY WDOWOM I SIEROTOM PO POLEGŁYCH POLICJANTACH

72

W dniach 4 – 6 listopada 2022 r., w Jachrance, Wiceprezydent Sekcji Polskiej IPA Witold Drzażdżyński reprezentując IPA Polska brał udział w obchodach 25-Lecia powołania Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach.

„ Ciągle istnieją wśród nas anioły.

Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,

lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich,

którzy są w potrzebie” – Phil Bosmans

To sława doskonale przedstawiające osoby, które zainicjowały powstanie Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach i które, niezmiennie od 25 lat, wspierają rodziny funkcjonariuszy, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Misja i cele fundacji realizowane są dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu osób, a także przy dużym wsparciu
i zaangażowaniu policjantów i pracowników Policji w kraju.

Na Tablicy Pamięci w Komendzie Głównej Policji jest 125 nazwisk, funkcjonariuszy, którzy w ten sposób zakończyli swoją służbę, wypełniając rotę ślubowania do końca ale potrzebujących wsparcia jest znacznie więcej. Również wśród wsperających działalność fundacji nie może zabraknąć Sekcji Poskiej IPA.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w piątek, w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, uroczystą mszą świętą w intencji funkcjonariuszy, którzy zginęli podczas służby oraz ich rodzin. Niezwykle podniosłą chwilą był Apel Pamięci z udziałem najwyższych władz Policji i przedstawicieli Rady i Zarządu Fundacji oraz oddanie salwy honorowej na cześć poległych.

Kolejny dzień był bardzo intensywny i rozpoczęłą go Uroczysta Gala, na którą przyjechali podopieczni Fundacji z całej Polski. Przewodniczący Rady Fundacji nadinsp. Padło oraz jej Prezes mł.insp. Irena Zając nie kryli wzruszenia witając wszystkich przybyłych gości. Z wdzięcznością dziękowali za przybycie i wieloletnie wspieranie swojej działalności.

Od czasu kiedy pan generał Marek Papała założył tę fundację i dało to podstawy prawne i organizacyjne, żeby móc pomagać rodzinom policjantów poległych na służbie, 25 lat temu, nasza fundacja bardzo się zmieniła. Było to epokowe wydarzenie. Po tych 25 latach odczuwamy ogromną satysfakcję z naszych osiągnięć – takie słowa padły z mównicy.

Podziękowaniem za wszystkie gesty ofiarności, życzliwości i wsparcia było wręczenie najwyższego wyróżnienia, którym Fundacja honoruje ludzi o wielkim sercu – Medali „Szlachetnemu Sercu – Cordi Nobile”.- wyjątkowy medal zaprojektowany w 2010 r.

Kolejną formą podziękowań za wspieranie Fundacji oraz działalność na rzecz podopiecznych było wręczenie Statuetki Jubileuszowej z napisem „Dziękujemy”. Taką Statuetkę otrzymała m.in Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

Przyszedł tez czas na oddanie głosu gościom. Zarówno Minister SWiA Mariusz Kamiński jak i Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk, w swoim wystąpieniach, dziękowali wszystkim zaangażowanym w pracę Fundacji, która zajmuje się pomocą rodzinom poległych policjantów oraz tym, którzy tą działalność wspierają swoją ofiarnością i pomocą, ale przede wszystkim podopiecznym za ich siłę w pokonywaniu bólu i tęsknoty, dzielność i wytrwałość, za odwagę w stawianiu czoła wszelkim przeciwnością jakie niesie codzienność.

Przyszedł też czas na podziękowania od tych którzy niewątpliwie potrzebowali dużego wsparcia bo zostali sami po stracie najbliższej osoby – podopiecznych Fundacji. W imieniu całej „fundacyjnej rodziny” głos zabrała Maria Karczewska z Poznania. Trudno opisać wzruszenie, które owładnęło wszystkimi obecnymi po słowach:

„…służyć wiernie Narodowi…nawet za cenę życia”.

Na zakończenie gali wszyscy obecni wysłuchali koncertu w wykonaniu artystów operowych Marty Huptas
i Jacka Laszczkowskiego, którym towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji. 

Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów była uroczysta kolacja, podczas której „Fundacyjne Anioły” odbierały jeszcze podziękowania oraz gratulacje za swoją wspaniała działalność. Podziękowania za trud i serce włożone w wspieranie potrzebujących złożył również Wiceprezydnet Prezydent Sekcji Polskiej IPA Witold Drzażdżyński wręczając w imieniu członków IPA pamiątkową statuetkę oraz obraz z wizerunkiem poznańskiego Ratusza. W swoim wystąpieniu zapewnił o pomocy ze strony IPA w działaniach fundacji oraz podziękował za 25 lat działania, życząc jednocześnie władzom Fundacji oraz jej członkom wytrwałości w działaniu.

Witold Drzażdzyński

IPA Polska