KONFERENCJA W CZARNOGÓRZE DOT. COVID-19

276

W dniach 4–6.06.2021 r., w Čajn k/Baru (Czarnogóra), odbyła się Konferencja pt. „IPA, a pandemia Covid-19”. Na zaproszenie Prezydenta Sekcji IPA Czarnogóra, udział w tej konferencji wzięła delegacja Sekcji Polskiej IPA w składzie: Prezydent kol. Piotr WÓJCIK oraz Zastępca Sekretarza Generalnego kol. Radosław SKUBINA. Z Polski (na imienne zaproszenie IPA Czarnogóra) obecna była również kol. Elżbieta Gargula (Przewodnicząca Regionu IPA Nowy Sącz). Ponadto w konferencji uczestniczyli także przedstawiciele 7 innych sekcji narodowych z: Czarnogóry, Macedonii Północnej, Rumunii, Serbii, Rosji, Albanii, Bośni i Hercegowiny.

Po dotarciu na miejsce zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez gospodarzy oraz zakwaterowani w hotelu blisko plaży. Jeszcze tego samego dnia, wykorzystując wolny czas, w godzinach wieczornych odbyliśmy robocze spotkania z Prezydentem Sekcji Czarnogóry i Sekcji Albanii w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy naszymi sekcjami oraz rozmawialiśmy z kolegą z Rumunii w sprawie ewentualnej wymiany pomiędzy Regionami IPA z naszych krajów. Rozmowy kontynuowaliśmy następnego dnia, dochodząc do wniosków, że należy przygotować projekt porozumienia pomiędzy sekcją polską i czarnogórską, a w późniejszym czasie z sekcją albańską.

Drugiego dnia naszego pobytu – po oficjalnym otwarciu – uczestniczyliśmy w obradach, podczas których wszystkie delegacje przedstawiały krótkie prezentacje związane z pandemią Covid-19. Omawiano jakie zadania w poszczególnych państwach realizowały służby policyjne, jak w zwalczanie pandemii włączyły się struktury IPA oraz co jeszcze możemy zrobić w walce z tym wirusem. Po zakończeniu części oficjalnej, organizatorzy konferencji zorganizowali nam krótki rejs po morzu, podczas którego policjanci pełniący służbę na wodzie zademonstrowali nam możliwości pościgowe i manewrowe szybkiej łodzi patrolowej. W trakcie kolacji, w podziękowaniu za organizację tego wydarzenia, wręczyliśmy kol. Vojislavowi DRAGOVIĆ – Prezydentowi Sekcji IPA Czarnogóra okolicznościowy grawerton od Krajowego Zarządu SP IPA oraz drobne upominki od Prezydium SP IPA. Gadżety IPA przekazaliśmy również wszystkim delegacjom biorącym udział w tej konferencji.

W trakcie naszego pobytu w Čajn udało nam się nawiązać nowe kontakty z przedstawicielami Sekcji IPA Czarnogóra i Sekcji IPA Albania oraz umocnić kontakty z przedstawicielem Sekcji IPA Rumunia, które w niedalekiej przyszłości mogą przynieść efekty w bezpośredniej współpracy z tymi sekcjami narodowymi.

Podziękowania dla kol. Elżbiety Garguli za pomoc organizacji spotkań z Prezydentami Sekcji IPA Czarnogóra i Albania oraz tłumaczenie naszych rozmów na język serbski, co znacznie ułatwiło nasze bezpośrednie kontakty.

Tekst: Piotr Wójcik

Zdjęcia: Jelena Tomic (IPA Czarnogóra)