Konferencja z okazji 100-lecia Polskiej Policji Państwowej oraz 15 lat Straży Granicznej w IPA

107

17 sierpnia 2019 roku w hotelu Łazienkowskim w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja z okazji 100-lecia Polskiej Policji Państwowej oraz 15 lat Straży Granicznej w IPA.

Organizatorem spotkania było Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Sekcja Polska. W spotkaniu uczestniczyło 13 delegacji policyjnych z takich krajów jak: Słowacja, Czechy, Litwa, Cypr, Mołdawia, Rumunia, Irlandia, Węgry, Szwecja, Estonia, Łotwa, Portugalia i Niemcy, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Straży Granicznej oraz członkowie stowarzyszenia IPA z całej Polski.


Głównym celem konferencji było pokazanie funkcjonariuszom z  zagranicy jak zmieniała się Polska Policja na przestrzeni lat, jak momentami trudne, a nawet tragiczne losy spotkały tę formację w ostatnim stuleciu. Ważnym aspektem było również podkreślenie czym zajmuje się obecnie, co osiągnęła i jak służy społeczeństwu w dzisiejszych czasach. 
Ciekawym elementem była wystawa historycznych oraz współczesnych elementów umundurowania, którą była dostępna dla uczestników przez cały czas trwania konferencji.
Ważną częścią spotkania była prezentacja o Straży Granicznej i podkreślenie jak ważną rolę odgrywają jej funkcjonariusze, którzy juz od 15 lat mogą być pełnoprawnymi członkami stowarzyszenia IPA. 


Zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć stolicę naszego kraju, podziwiać Warszawę z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki oraz zwiedzić Starówkę.  
Podsumowanie tego wydarzenia uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, który wzbudził aplauz wszystkich zebranych gości, a w szczególności zagranicznych funkcjonariuszy. Podobnie jak ogromny tort z logo stowarzyszenia, którym uczestnicy uczcili to ważne dla Sekcji Polskiej wydarzenie. 
Spotkanie to było nie tylko konferencją przybliżającą historię Polskiej Policji i uczczeniem 15 lat Straży Granicznej w IPA ale również kolejnym krokiem w integracji środowiska policyjnego z całego świata. Uczestnicy mieli wyjątkową możliwość wymiany doświadczeń nabytych podczas tej niełatwej służby oraz zdobycia informacji na temat funkcjonowania tej formacji w innych krajach.