Lowlands on Patrol 2024

92

Na początku kwietnia 2024 roku miałem przyjemność uczestniczyć w drugiej edycji „Lowlands on Patrol”, wydarzenia organizowanego przez IPA Limburg we współpracy z IPA Antwerpia.

Jako jeden z 14 uczestników, funkcjonariuszy i członków IPA z różnych Państw, miałem okazję doznać nowych wrażeń, nabrać wspaniałych doświadczeń i zdobyć nowe wieloletnie przyjaźnie.

Czym jest „On Patrol”?

„On Patrol” to format wykorzystywany przez różne sekcje IPA na całym świecie służący do zapraszania międzynarodowych członków i promowania własnego kraju pokazując codzienną pracę funkcjonariuszy Policji.

Jak samemu wziąć udział w takim programie?

Zazwyczaj informacje o takich programach wymiany są dostarczane przez własną sekcję IPA.

Dodatkowe szczegóły można również znaleźć na stronach internetowych www.ipa-international.org www.ipapolska.pl, www.ipa-dolnyslask.pl/. Zainteresowane osoby mogą wysłać krótki list do gospodarza, wyrażając swoje zainteresowanie. Przy odrobinie szczęścia zostaniesz

wybrany do wzięcia udziału.

Wydarzenie

Wieczorem poprzedzającym nasz program mieliśmy okazję poznać się nawzajem i zameldować w naszych pokojach w zakwaterowaniu zapewnionym przez IPA Limburg.

Dzień 1 – Policja Konna oraz Policja Lotnicza

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Policję Konną w Boxtel. Otrzymaliśmy imponujący pokaz tego, jak ściśle koń i jeździec muszą ze sobą współpracować. Koń i jeździec muszą współpracować jako zespół, aby jak najlepiej radzić sobie w akcji. Pokazano nam szereg technik wykorzystywanych przez policyjnych jeźdźców w sytuacjach kryzysowych na imprezach masowych.

Następnie w ośrodku szkoleniowym w Sevenum przybyła do nas policyjna załoga śmigłowca która opowiedziała o swojej pracy m.in. pokazując nagrania z prawdziwych akcji poszukiwawczych oraz zatrzymań. Mieliśmy także okazję przyjrzeć się z bliska policyjnemu śmigłowcowi i osobiście porozmawiać z pilotami i operatorem kamery.

Dzień 2 – Lotnisko w Eindhoven, Koninklijke Marechausee i Lotnicze Siły Zbrojne Holandii

Drugi dzień naszej wymiany obejmował wizytę na lotnisku w Eindhoven. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z Koninklijke Marechaussee czyli holenderską żandarmerią wojskową. Jednostka ta jest odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic ale także prowadzi misje międzynarodowe i zapewnia ochronę osobistą rodzinie królewskiej.

Uczestnicy poznali na czym polega ich praca, jak rozpoznają fałszywe dokumenty przy kontrolach paszportowych na lotnisku oraz jakie pojazdy mają do dyspozycji. Następnie uczestnicy zwiedzili lotnisko w Eindhoven
i poznali specyfikę pracy na lotnisku. Następnie odwiedzili funkcjonariuszy straży pożarnej lotniska w Eindhoven i od środka zwiedzili ogromne samochody strażaków.
Na zakończenie dnia odbyła się wizyta na lotnisku wojskowym w Eindhoven gdzie mogliśmy zapoznać się z pracą Europejskiego Dowództwa Transportu Lotniczego (EATC). Uczestnicy poznali pilotów wojskowych a także mogli zwiedzić od środka wojskowego Airbusa 330 MRTT.

Dzień 3 i 4 – Policja w Antwerpii

W trzeci dzień wydarzenie przeniosło się do Antwerpii w Belgii. Uczestnicy zwiedzili nowoczesny budynek Policji w Antwerpii. Budynek który kosztował 150 milionów euro jest największym policyjnym budynkiem
w Europie i pracuje w nim około 3000 osób. Budynek posiada wszystko o czym każdy policjant w swojej pracy marzy. Siłownie, strzelnicę, hale sportową, pomieszczenia do treningów sportów walki, wielką restauracje z posiłkami dla policjantów, pomieszczenia do ćwiczenia taktyki wchodzenia do pomieszczeń a także zatrzymywania pojazdów a w tym nowoczesna salę do ćwiczeń różnych interwencji przy pomocy technologii VR. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia jak wygląda trening z użyciem gogli VR a także mieli możliwość spotkania się z funkcjonariuszami jednostki specjalnej, ich sprzętu oraz taktyki przy dokonywaniu zatrzymań. Ponadto uczestnicy poznali sprzęt oraz pojazdy odpowiednika Oddziałów Prewencji Policji, zobaczyli wspaniałe muzeum Policji w Antwerpii a także spotkali się z Komendantem Policji w Antwerpii. Czwarty dzień dał chwilę przerwy i wytchnienia bowiem uczestnicy zwiedzali Antwerpię i jej zabytki a także spotkali się z przedstawicielami IPA Antwerpia.

Dzień 5 – Centrum szkoleniowe policji

Piąty dzień uczestnicy spędzili na wielogodzinnym treningu w Szkole Policji w Sevenum gdzie mogli poznać holenderski system szkolenia policjantów. Uczestnicy pod okiem holenderskich instruktorów ćwiczyli używanie paralizatora Taser a także strzelanie na nowoczesnej strzelnicy z broni palnej. Oprócz ćwiczeń praktycznych przy strzelaniu taktycznym oraz dynamicznym uczestnicy podeszli do prawdziwego holenderskiego egzaminu strzeleckiego który sporo różni się od naszego. Wyniki nie były najgorsze !;)

Dzień 6 – Popołudniowa zmiana

Myślę, że dla wszystkich uczestników ten dzień był absolutną atrakcją. Każdy z uczestników został przydzielony indywidualnie do jednego z holenderskich patroli. Każdy z patroli pełnił służbę na terenie innego miasta. Jedni patrolowali granicę Niemiecko Holenderską inni Holendersko Belgijską a jeszcze inni zmagali się z trudnością miejskich interwencji. Na koncie wszystkich patroli można zliczyć kilka interwencji przy bójkach, zatrzymanie osób prowadzących pod wpływem alkoholu a także dynamiczne zatrzymania osób dokonujących kradzieży pojazdów. Moja służba pełniona była w sobotni popołudniowy dzień w miejscowości Eindhoven. Wraz ze swoim holenderskim i estońskim kolegą patrolowaliśmy ulice miasta a w tym uczestniczyliśmy w zabezpieczeniu meczu holenderskiej drużyny PSV Eindhoven mając okazję z trybun stadionowych zobaczyć to wydarzenie. Ponadto wezwani zostaliśmy do akcji ratunkowej przy pożarze budynku, następnie do ulicznej bójki a także do porwania kobiety, które dzięki pracy wszystkich zaangażowanych funkcjonariuszy skończyło się szczęśliwie dla osoby pokrzywdzonej.

Dzień 7 – Czas wolny i pożegnanie

Ostatni dzień był dniem do naszej dyspozycji. W grupach udaliśmy się na wycieczki w różne miejsca, jedni do Amsterdamu inni na trójstyk granic a jeszcze inni do sąsiednich miejscowości na szaleństwa zakupowe. To był tydzień nowych wrażeń, doświadczeń oraz przyjaźni.
W ciągu zaledwie tygodnia nawiązałem silną więź z kolegami z Irlandii, Francji, USA, Hiszpanii, Estonii, Niemiec, Islandii, Anglii, Grecji, Szkocji, Norwegii, Danii, Bośni i Hercegowiny, Holandii oraz Belgii. Chociaż dzieli nas fizyczna odległość, łączy nas wspólny zawód. Wymiana doświadczeń z pewnością wpłynie na naszą dalszą służbę. Pisząc ten artykuł wiem, że te przyjaźnie przetrwają na wiele lat a świadczy o tym to, iż nasze kolejne spotkanie w tym roku jest już szczegółowo zaplanowane.

Właśnie o to chodzi w IPA. Nie ważne skąd jesteś, nie ważne w jakim języku mówisz, czy jaki masz kolor skóry to zresztą członków łączy Cię jedno- jesteś funkcjonariuszem!