Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju

29

Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju (ang. International Day of Sport for Development and Peace – IDSDP) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 23 sierpnia 2013 rezolucją, dla przyczynienia się do realizacji celów ONZ na rzecz rozwoju i pokoju. Dniem obchodów wyznaczono 6 kwietnia, co upamiętnia otwarcie w 1896 roku w Atenach (Grecja) pierwszych letnich igrzysk olimpijskich w epoce nowożytnej. Ustanowienie tego dnia jest związane z uznaniem przez ONZ potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy. By uczcić ten dzień funkcjonariusze garnizonu dolnośląskiego i członkowie IPA w tym Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu oraz Prezes Dolnośląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak wzięli udział w 4. Oleśnickim Biegu Leśnym w miejscowości Miodary k. Oleśnicy. Bieg odbył się na dystansie 21 i 10 kilometrów oraz dystans 8 kilometrów dla uczestników biegu Nordic Walking. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych sportowa rywalizacja na leśnej trasie odbywała się w duchu fair-play. Na mecie biegu wszyscy byli zwycięzcami.

Rozpędzeni wrocławscy ipowcy tydzień później wzięli udział w biegu pod nazwą Wiszeńska (za)Dyszka oraz 16. Półmaratonie Poznań. 10 kilometrów podczas XIV odsłony biegu w Wiszni Małej z ipowców najszybciej pokonał Paweł Jankowski, któremu dobry czas pozwolił na zajęcie 3.miejsce w kategorii M-50. W Poznaniu z kolei nasz kolega Bartosz Wróbel, na co dzień pełniący służbę w Oddziale Prewencji Policji we Wrocławiu 21 kilometrów pokonał w czasie 01:17,26 i był najszybszym policjantem uczestniczącym w zawodach. Tym sposobem nasz kolega Bartosz Wróbel zdobył Mistrzostwo Polski Policji w biegu 21,097 km.

Dla policjantów udział w zawodach miał jeszcze jeden aspekt. W dniach 19-25 maja 2024 r. reprezentacja złożona z policjantów i policjantek z garnizonu dolnośląskiego weźmie udział w Igrzyskach Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA pt. IPA GAMES 2024 w Braszowie w Rumunii. Udział w zawodach sportowych był etapem przygotowań do tej imprezy.

Bartłomiej Majchrzak