MUNDUROWY MIKOŁAJ Z Łódzką Grupą Wojewódzką IPA

88

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy wsparciu Łódzkiej Grupy Wojewódzkiej IPA, NSZZP Województwa Łódzkiego, CPR w Łodzi oraz Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego zorganizowali dzień z ,,Mundurowym Mikołajem” dla dzieci policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i straży pożarnej. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego reprezentowany przez Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Zbigniewa Ziembę.

Czy zastanawialiście się nad tym co mają wspólnego Policjant i Święty Mikołaj? Obaj zakładają mundur i wywołują uśmiech na dziecięcych buziach czyniąc dobro. Porwała nas już przedświąteczna atmosfera i chęć działań, które oprócz dawania powodów do radości jest także okazją do realizacji profilaktyczno – edukacyjnych zadań. Takie przedsięwzięcie miało miejsce 8 grudnia 2023 roku. ,,Mundurowy Mikołaj” to zorganizowany przez łódzkich policjantów dzień, który był pełen pozytywnych niespodzianek dla dzieci z rodzin funkcjonariuszy służb mundurowych. Niecierpliwe wypatrywanie Św. Mikołaja umiliła moc atrakcji a wśród nich aktywne pokazy, konkursy, gry, zabawy, ze świąteczną muzyką w tle i ogromną choinką. Dzieci bawił także znany ze znajomości najważniejszych zasad bezpieczeństwa, którymi dzieli się z najmłodszymi, Kot Prewencjusz.

Dzięki uprzejmości dyrekcji gościliśmy w murach Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Klaretyńskiej w Łodzi. Dzieci odwiedzili także Kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud oraz  Prezes Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski. Przygoda z Mikołajem zaczęła się przeprowadzonymi przez reprezentantów liceum mundurowego pokazami, po których  funkcjonariusze z Ośrodka Szkolenia Policji w Sieradzu prezentowali  taktyki i techniki interwencji. Podczas kolejnych zajęć przedstawiciele Straży Granicznej w  Łodzi pokazywali dzieciom sprzęt służbowy wykorzystywany przez funkcjonariuszy na co dzień, zainteresowanie wzbudził robot i kombinezon pirotechniczny. Pokaz pojazdów służbowych, umundurowania i wyposażenia funkcjonariusza OPP w Łodzi to kolejny punkt programu. Przedstawiciele CPR prowadzili zajęcia z pierwszej pomocy, mówili także jak ważna jest i na czym polega praca operatora numeru alarmowego 112.Prelekcje, konkursy, zabawy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi. Jak zbierają ślady, jakiego specjalistycznego sprzętu używają na miejscach zdarzeń opowiadali technicy kryminalistyki. Była też daktyloskopia na wesoło, dzieci mogły odbić swoje linie papilarne. Z zapartym tchem dzieci obejrzały pokaz przygotowany przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi. Jakim zagrożeniem jest i jak zareagować w sytuacji rozwijającego się pożaru omawiali funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci obejrzały także multimedialny pokaz przenośnego strzeleckiego systemu szkolno – treningowego. Wreszcie przyszedł czas na długo wyczekiwanego gościa. Mundurowy Mikołaj z policjantami rozdawali dzieciom upominki.

Dziękujemy wszystkim, którzy współdziałali by dzieci mogły poczuć magię Świąt.

Tekst: Dagmara Mościńska

Zdjęcia: podkom. Dominik Stanek