Na stażu zawodowym w Mönchengladbach

188

W dniach 20.08.2016r. – 03.09.2016r. w ramach programu Placement Programme IPA przebywałem na stażu zawodowym w miejscowości Mönchengladbach w Niemczech, gdzie gościł mnie komisarz miejscowej jednostki Policji Michael Rostek.

Funkcjonariusz ten  pełni służbę w pionie kryminalnym, w którym zajmuje się bezpieczeństwem publicznym, na terenie miasta i ościennych miejscowości. Do stałych  zadań niemieckiego policjanta należało prowadzenie rozpoznania przed różnymi planowanymi w mieście demonstracjami, protestami, bądź meczami piłkarskiej Bundesligi pod kątem osób, wyznających radykalne poglądy, w tym  środowisk  pseudokibiców, celem zapobiegnięcia  stworzeniu przez nich zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.  

W związku z tym uczestniczyłem w zabezpieczeniu dwóch meczów piłkarskich z udziałem miejscowej drużyny Borussii Mönchengladbach przeciwko Young Boys Berno ze Szwajcarii, tj.  w meczu eliminacyjnym do Ligi Mistrzów UEFA oraz w meczu 1. Kolejki Bundesligi przeciwko Bayerowi Leverkusen. W ramach przedmiotowych działań mogłem obserwować w jaki sposób służby prewencyjne eskortują kibiców na stadion. Miałem możliwość zwiedzić  całość Borussia-Park, bo tak nazywał się ten obiekt, w którym zaprezentowano  mi, centrum dowodzenia, gdzie sztab, składający się z kilkunastu policjantów, posiadający dostęp do monitoringu zarówno na wszystkie trybuny, jak i też na bramy wejściowe na stadion, przejścia, parkingi,  kieruje pracą wszystkich policyjnych sił, uczestniczących w wymienionych wydarzeniach. Zaprezentowano mi również stadionowe pomieszczenie dla osób zatrzymanych, gdzie osadza się najbardziej agresywnych pseudokibiców. Miałem okazję zobaczyć ponadto pracę tzw.  Spottersów, którzy dyskretnie z poziomu trybun obserwowali grupy tzw. Ultras, czyli najbardziej zagorzałych kibiców, na bieżąco przekazując do sztabu informację o  próbach jakichkolwiek zabronionych działaniach, jak też pozostający w kontakcie z pracownikami klubu oraz liderami środowisk kibiców.  

Ponadto pełniłem służbę w obchodzie wraz  z dwoma dzielnicowymi, pełniącymi służbę na terenie Komisariatu Mönchengladbach- Altstadt, którym towarzyszyłem w ich rejonie służbowym. Podczas realizacji ich zadań, odwiedzali oni mieszkańców swojego rejonu, realizując, podobnie jak w Polsce, różnego rodzaju pisma w ramach pomocy prawnej. Jak podkreślali, ważnym aspektem ich pracy jest również pozyskiwanie informacji o osobach, często przybyłych z odległych części świata pod kątem popełniania przez nich przestępstw oraz ewentualnego przejawiania przez nich postaw ekstremistycznych, radykalnych, posiadania podejrzanych kontaktów, które mogą skutkować  np. próbą dokonania zamachu terrorystycznego.

Nocna służba pokazała mi nieco inną stronę miasta. Towarzyszyłem wówczas patrolowi interwencyjnemu z Komisariatu Policji Mönchengladbach-Mitte , którego funkcjonariusze, mimo kilku interwencji, chętnie przedstawili mi niuanse, tego rodzaju służby na ich terenie. Niemieccy koledzy pokazali mi miejsca zagrożone, gdzie najczęściej dochodzi do szarpanin, zakłócenia ciszy nocnej, czy zażywania narkotyków. Jak się okazuje do tego typu zdarzeń dochodzi podobnie, jak w Polsce najczęściej podczas weekendu, kiedy wiele osób spędza czas wolny odwiedzając  kluby, zlokalizowane w centrum miasta, natomiast sposób przeprowadzania interwencji jest często zbliżony do tego w naszym kraju.

 W trakcie mojego stażu odwiedziliśmy też Komendę Policji w  Venlo w Holandii, znajdującym  się tuż nieopodal granicy z Niemcami, gdzie  zaprezentowano mi pracę miejscowych Funkcjonariuszy oraz strukturę organizacyjną miejscowej jednostki. Tamtejsi Policjanci omówili problematykę zadań związanych z zwalczaniem przestępczości transgranicznej,  która występuje w ich rejonie, szczególnie jeśli chodzi o przemyt narkotyków. Holendrzy pokazali mi nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, na terenie którego za pomocą stosownych testerów, jak też urządzeń można określić rodzaj i strukturę wielu rodzajów popularnych środków odurzających.

                W czasie wolnym, wraz z niemieckimi kolegami miałem okazję zwiedzić oprócz Mönchengladbach, również pobliski Düsseldorf, które jest kulturalnym i biznesowym sercem Landu Nordrhein-Westfalen. Z jednej strony imponujące nowoczesne siedziby największych niemieckich mediów, imponujące wieżowce banków oraz przedsiębiorstw  z branży finansowej,   z drugiej malowniczo położona promenada wzdłuż rzeki Ren, na której można znaleźć wiele knajpek, serwujących lokalne potrawy oraz wyroby alkoholowe. Do jednej z nich mój niemiecki partner zaprosił mnie na   tradycyjny niemiecki obiad, w trakcie którego mogłem skosztować lokalnego piwa Bolten, z którego region słynie w całych Niemczech.

                 Reasumując, muszę zaznaczyć, iż czas spędzony na stażu upłynął niezwykle szybko i intensywnie. Z bagażem niezwykłych doświadczeń, intersujących spostrzeżeń i ciekawych wniosków wróciłem do Polski, gdzie nie tylko mogłem poznać aspekty pracy policji niemieckiej i holenderskiej, ale także spotkałem wspaniałych ludzi.

                                                                                                           st. sierż. Krzysztof Budkowski

                                                                                                                             KPP we Wrześni