NETHERLANDS ON PATROL 2022

170

W dniach od 4 do 11 kwietnia 2022 roku funkcjonariuszka z Komisariatu Wodnego KWP we Wrocławiu mł. asp. Agnieszka Pulnowska wzięła udział w Programie „Netherlands on Patrol 2022”, które odbyło się w Niderlandach w regionie Limburgii. Program został zorganizowany przez sekcję IPA Niderlandy oraz IPA Limburgia. Początkowo wydarzenie miało mieć miejsce w roku 2020, jednak sytuacja na świecie spowodowana epidemią COVID 19 zmusiła organizatorów do zmiany terminu.

Tego typu wydarzenie ma na celu integrację środowiska policyjnego z całego świata, wymianę doświadczeń zawodowych, a także poznanie zasad funkcjonowania niderlandzkiej Policji. W tegorocznej edycji udział wzięli funkcjonariusze z Belgii, Niemiec, Danii, Hiszpanii, Irlandii Północnej, Islandii oraz Polski.

Dzień pierwszy to czas przybycia uczestników, który zakończony został uroczystą kolacją zorganizowaną przez jednego z członków zarządu IPA Limburgia – Jana oraz jego żonę Adę.

Dzień drugi rozpoczął się od wizyty w Ambulance Zorg Limburg- Noord w mieście Blerick, gdzie można było poznać zasady funkcjonowania pogotowia ratunkowego oraz zapoznać się z wyposażeniem pojazdu służbowego. Następnie uczestnicy podczas lunchu mieli okazję poznać Naczelną Komisarz Regionalnej Jednostki Policji w Limburgii Panią Ingrid Schafer- Poels. Kolejny z punktów dnia to wizyta w Policyjnym Centrum Operacyjnym w Maastricht, gdzie funkcjonariusze mieli okazję na żywo zaobserwować jak wygląda koordynacja służb ratunkowych. Na koniec dnia odbyła się wizyta w Jednostce Straży Pożarnej w mieście Venlo, podczas której szczegółowo został zaprezentowany sprzęt w jaki wyposażony jest jednostka, a także była możliwość do sprawdzenia wozu bojowego wyposażonego w wysięgnik, którego operator umożliwił uczestnikom podziwianie widoków przyległego terenu z wysokości ponad 30 metrów. Pod koniec wizyty nasza funkcjonariuszka została poproszona o udzielenie asysty w interwencji drogowej z udziałem Polaków, gdzie problemem była bariera językowa. Obecność polskiej policjantki na miejscu zdarzenia wzbudziła lekkie zdziwienie ze strony naszych obywateli, którzy słysząc ojczysty język ucieszyli się na widok policjantki. Nasza funkcjonariuszka sprawnie udzieliła pomocy niderlandzkiemu patrolowi , który zakończył czynności służbowe na miejscu.

Trzeci dzień był okazją do poznania Ośrodka Szkoleniowego Policji OBT Oost – Brabant w mieście Sevenum. W trakcie pobytu na terenie ośrodka przybliżona została służba Przewodników Psów Policyjnych w Niderlandach. . Profesjonalne wyszkolenie psów z oddziału K-9 można było podziwiać podczas kilku symulacji interwencji zaprezentowanych przez niderlandzkich funkcjonariuszy. Na koniec pokazu ochotnicy mogli przekonać się na własnej „skórze” jak silnym uściskiem szczęki dysponują psy pełniące służbę przy zabezpieczaniu demonstracji, imprez masowych czy zamieszek. Oczywiście wszystko odbywało się pod ścisłą kontrolą Policjantów oraz przy wykorzystaniu niezbędnego sprzętu ochronnego. Następnie dwóch funkcjonariuszy z Wydziału Antyterrorystycznego dokonało prezentacji multimedialnej ukazującej kulisy pracy w niderlandzkiej jednostce specjalnej, po czym nastąpiła demonstracja sprzętu jakim dysponują. Po szybkiej regeneracji podczas lunchu, nastąpił pokaz szkolenia ze środka przymusu bezpośredniego jakim jest taser oraz zwiedzanie pomieszczeń, które pełnią funkcję symulacji mieszkania do przeprowadzania interwencji domowych. Kolejnym etapem była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na profesjonalnej strzelnicy multimedialnej. Program dnia został zakończony treningiem technik i taktyk interwencji prowadzonym przez belgijskiego instruktora IPA Defense Tactics Group- Stijna. W trakcie wspólnych ćwiczeń była okazja do wymiany doświadczeń związanych z obezwładnianiem i kajdankowaniem osób zatrzymanych oraz samoobroną. Wieczorem natomiast miała miejsce integracja środowiska policyjnego podczas zorganizowanej imprezy Bar Night w miejscowości Panningen.

Dzień czwarty to wizyta w stolicy Niderlandów- Amsterdamie, w trakcie której funkcję przewodnika pełnił członek zarządu IPA Amsterdam- North Holland- Sergej. Zwiedzanie rozpoczęło się rejsem łodzią turystyczną podczas której podziwiano architekturę miasta. Dzięki temu, iż Sergej pełnił w przeszłości służbę w tym mieście, standardowe zwiedzanie uzupełniane było w ciekawe historie służbowe.

Piątego dnia uczestnicy Netherlands on Patrol mieli okazję przekonać się jak wygląda dzień służby w niderlandzkiej policji. Funkcjonariusze zostali przydzieleni do poszczególnych patroli pełniących służbę na terenie Limburgii. Dzięki uprzejmości Sergeja nasza funkcjonariuszka miała możliwość towarzyszyć podczas patrolu w jednostce policji wodnej w Maasbracht. Służba upłynęła na kontroli jednostek pływających po rzece Moza oraz na sprawdzeniu możliwości sprzętu służbowego w jaki wyposażony jest jednostka policji wodnej. Nie chcąc tracić okazji uczestnictwa w patrolu interwencyjnym, mł. asp. Agnieszka Pulnowska po zakończonej zmianie na łodzi służbowej i szybkiej regeneracji dołączyła do patrolu, który pełnił służbę na terenie miasta Venlo. Podczas wspólnego patrolu była możliwość do wymiany poglądów na temat sposobu przeprowadzania wszelkiego rodzaju interwencji. Ciekawą dyskusją okazał się temat reagowania na zdarzenia z udziałem polskich obywateli, którzy stanowią jedną z najliczniejszych grup narodowościowych zamieszkujących Niderlandy.

Szóstego dnia uczestnicy mogli poznać tajniki służby wydziału cyberprzestępczości limburskiej policji. Funkcjonariusze bardzo dokładnie i szczegółowo wyjaśnili na czym polega ich służba, a także umożliwili wizytację niektórych pomieszczeń służbowych. Po południu odbyło się zwiedzanie Browaru Hertog Jan w miejscowości Arcen. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak przebiega proces produkcji piwa, a także była sposobność do degustacji trunków.

Dzień siódmy to planowana wizyta w Urzędzie Celnym Royal Netherlands Marechausee podczas której funkcjonariusze mogli zapoznać się ze strukturą jednostki. W trakcie pobytu na terenie jednostki wylądował Policyjny helikopter, który wrócił z działań. Korzystając z chwili wolnego załoga helikoptera przybliżyła charakter pełnionej służby w tak wyspecjalizowanej jednostce oraz zaprezentowała wyposażenie śmigłowca. Na koniec uczestnicy mogli podziwiać sprawny start helikoptera. Ostatnim punktem wizyty w jednostce była możliwość uczestniczenia w kontrolach drogowych przeprowadzanych przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego, którzy do tych celów wykorzystują również psy służbowe szkolone do wyszukiwania banknotów czy narkotyków.

Wieczór upłynął na wymianie wrażeń oraz na pierwszych pożegnaniach, ponieważ dwie uczestniczki wyjeżdżały już do swoich krajów. Poranek następnego dnia był już czasem pożegnań wszystkich uczestników.

Jak można zauważyć bogaty harmonogram wydarzenia, profesjonalizm w organizacji oraz mnóstwo atrakcji zapewnionych ze strony organizatorów zdecydowanie stawia Stowarzyszenie IPA Netherlands w jak najlepszym świetle. Z całą pewnością cele i założenia programu o takim charakterze zostały z całą pewnością spełnione. Pozyskane doświadczenia zdecydowanie przyczynią się do dalszego rozwoju służbowego, a nabyte nowe znajomości ugruntują to czym przyświeca idea Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA.