Obchody 25-lecia powstania Sekcji Rumuńskiej IPA oraz Kongres Sprawozdawczo-Wyborczy.

143

W dniach 16 do 19.09.2021 r. na zaproszenie Sekcji Rumuńskiej IPA , która obchodzi 25-lecie powstania Sekcji Narodowej do Bukaresztu udała się delegacja Prezydium Sekcji Polskiej IPA w składzie – Ewa Dębowska Sekretraz Generalny oraz Witold Drzażdzyński Wiceprezydent SP IPA.

Po wylądowaniu na bukaresztańskim lotnisku zaostaliśmy zakwaterowaniu w pobliskim hotelu, gdzie przywitał nas Prezydent Sekcji Rumuńskiej IPA Mihai Liviu Tartareanu. Wieczorem przy wspólnej kolacji poznalismy pozostałe delegacje przybyłe na Kongres IPA z Cypru, Macedonii Północnej, Chorwacji, Mołdawii oraz Węgier.

Na drugi dzień rano udaliśmy się w ponad 3 godzinną podróż w góry Transylwanii do miejscowości Polana Brasov, gdzie odbywały się obrady Kongresu oraz 25-lecia IPA Rumunia. W tym dniu uroczyście otwarto obrady Kongresu w trakcie których delegacje kolejno miały krótkie wystąpienia oraz z wykorzystaniem środkow tv połączono się z Prezydentem Światowym IPA.

Wieczorna kolacja pozwoliła na degustację narodowych potraw Rumunii w tym oczywiście mamałygi, serów, pieczonego woły na grillu oraz wspaniałego ciasta. Nie mogło również zabraknąć rumuńskich napojów.

Kolejny dzień pobytu to wycieczka do miejscowości Bran oraz zwiedzanie średniowiecznego zamku, gdzie wg legendy miał zamieszkiwać m.in. Wlad Palownik – Hospodar Wołoski zwany Draculą. Zamek usytuowany na wzniesienu nad miastem rzeczywiście przywołuje atmosferę grozy.

Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się w góry, gdzie w wiejskim gospodarstwie mogliśmy degustaować kolejne ruuńskie specjały przygotowane na miejscy przez naszego gospodarza.

Wieczorem odbyło się spotkanie delegacji z członkami nowo wybranego w tym dniu Prezydium Sekcji Rumuńskiej IPA. Prezydentem Sekcji Rumuńskiej ponownie został wybrany Mihai Liviu Tartareanu, któremu złozyliśmy w imieniu Sekcji Polskiiej IPA serdeczne życzenia oraz przekazaliśmy okolicznościowy upominek. Kolejne godziny woeczoru zostały spędzone na rozmowach z członkami delegacji zagranicznych a szczególnie z delegacją cypryjską.

Tekst – Witold Drzażdżyński

Foto – Ewa Dębowska