Oczyszczanie plaży i dna jeziora JEZIORAK w IŁAWIE

531

Warmińsko-Mazurska Grupa Wojewódzka IPA Sekcja Polska kontynuuje pożyteczną akcję oczyszczania jezior na terenie naszego województwa. Po udanej poprzedniej akcji, która odbyła się z inicjatywy Zasłużonego dla IPA Sekcja Polska Macieja SOBIERAJSKIEGO w dniu 11.06.2020 roku nad Jeziorem NARIE w KRETOWINACH i zakończyła się pełnym sukcesem oraz uświadomiła nam i mieszkańcom oraz turystom jak wiele możemy zrobić dobrego dla ochrony środowiska i poprawy bezpieczeństwa osób wypoczywających nad jeziorami w dniu 12.09.2020 roku przystąpiliśmy do oczyszczania dna jeziora JEZIORAK przy dzikiej plaży w IŁAWIE.

Tym razem w tym szczytnym celu poza pasjonatami nurkowania, którzy wykonali najcięższą pracę towarzyszyła nam grupa wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego FENIKS z Olsztyna z klasy 2a o profilu mundurowym pod opieką Pani Dyrektor Martyny GESZCZYŃSKIEJ, którzy brali czynny udział w porządkowaniu wyłowionych przez płetwonurków śmieci.

Wśród wyłowionych śmieci znalazły się min. szklane i plastikowe butelki, dwa czajniki blaszane, tablica informująca o zakazie leżakowania i skakania do wody, opony, telefony komórkowe, kotwica i inne metalowe elementy, a także reklamówka ze zdjęciami oraz deskorolka.

O bezpieczeństwo wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu zadbał nasz kolega Przewodniczący Regionu IPA Olsztyn Przemysław SMOLIŃSKI, który zapewnił nam pomoc ze strony Komendy Powiatowej Policji w Iławie oraz Starostwa Powiatowego Iławy reprezentowanego przez Mateusza SZAUER Dyrektora Wydziału ochrony i środowiska.

Na zakończenie podziękowaliśmy wszystkim biorącym czynny udział w naszej akcji poprzez wręczenie drobnych upominków ufundowanych przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie, Urząd Wojewódzki w Olsztynie i Urząd Miasta w Olsztynie, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie i spędziliśmy wspólnie czas przy kiełbasce z grilla dyskutując o potrzebach takich akcji i planach na następne oczyszczania jezior na terenie naszego województwa.

Jesteśmy przekonani, że akcja nabierze większego rozgłosu i będzie nas coraz więcej, a jednocześnie nagłośnienie tego rodzaju bezinteresownego zaangażowania osób w ochronę środowiska spowoduje, że w końcu tych śmieci w naszych jeziorach będzie zdecydowanie mniej

Jako prezes Warmińsko-Mazurskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Kętrzyn chciałbym podziękować dwóm naszym zasłużonym tj. głównemu pomysłodawcy, pasjonatowi nurkowania Maciejowi SOBIERAJSKIEMU i Krzysztofowi BUĆKO, który zawsze wspiera pożyteczne akcje i bierze w nich czynny udział.

Dziękuję również kolegom z iławskiego Klubu Nurkowego IOWA z ich prezesem Markiem BANASIAK oraz Cezaremu BARSZCZEWSKIEMU.

Prezes

Warmińsko-Mazurskiej Grupy Wojewódzkiej

International Police Association Sekcja Polska

Adam Ostrowski

Foto: Krzysztof Bućko